Dobrá rada

Máte radi sladké? Zdravé náhrady za biely cukor

1267
0
Zdieľaj
Máte radi sladké? Zdravé náhrady za biely cukor

Každého z nás raz za čas chytí chuť na niečo sladké. Nevieme si však sladkosti vychutnať naplno, pretože sa obávame priberania a iných nežiaducich účinkov bieleho cukru. Pre všetky maškrtné jazýčky máme dobrú správu. Biely cukor môžete nahradiť zdravšími variantmi sladidiel akými sú trstinová melasa a xylitol.

Trstinová melasa pre zdravé maškrtenie

Ak máte radi sladkosti, skúste občas nahradiť čokoládovú tyčinku alebo bonbóny trstinovou melasou. Melasu si môžete pridať do kaše, mliečnych kokteilov, použiť ju na osladenie teplých nápojov, využiť pri varení alebo pečení. Trstinová melasa je dochucovadlo, ktoré vzniká ako produkt kryštalizácie cukrovej trstiny. Nezľaknite sa farby melasy, ktorá môže byť tmavo hnedá až čierna. Hustý, sladký sirup obsahuje oveľa menej kalórií ako cukor a veľa zdraviu prospešných minerálnych látok (vápnik, horčík, železo, draslík, mangán) a vitamínov (vitamíny skupiny B, vitamíny A a D, riboflavín). Vďaka zloženiu sa trstinová melasa právom radí medzi superpotraviny čisto prírodného charakteru. Konzumácia trstinovej melasy má vďaka obsahu vitamínov a minerálov priaznivé účinky na ľudský organizmus. Pomáha zmierňovať prejavy migrén, zápalov ženských pohlavných orgánov, metabolické poruchy, problémy s kosťami a kĺbmi, znižuje prejavy kožných ochorení a blahodarne pôsobí na srdce. Vyskúšajte účinky trstinovej melasy, ktorú v 100 % BIO kvalite nájdete na stránkach e-shopu naureus. Napriek tomu, že ide o zdravý spôsob sladenia, nemali by ste konzumáciu trstinovej melasy preháňať. Odporúčaná dávka pre dospelú osobu sú 3 čajové lyžičky denne.

Xylitol ako nízkokalorická alternatíva bieleho cukru

Ďalším variantom bieleho cukru vo vašej kuchyni je xylitol. Toto sladidlo sa vyrába z extraktov brezového dreva. Nájdete ho však i v mnohých druhoch ovocia. Oproti bielemu cukru má o 40 % menej kalórií a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Pre človeka je xylitol v rozumných dávkach zdravšou alternatívou bieleho cukru. Xylitol je rafinované sladidlo, a preto neobsahuje zdraviu prospešné látky. Podobne ako u iných sladidiel, slúži predovšetkým na dochutenie jedál, ktorým pridáva sladkú chuť. Jeho konzumácia však znamená príjem prázdnych kalórií bez pridanej hodnoty. Napriek tomu sa odporúča ako náhradné sladidlo pre ľudí s obezitou. Dávajte si pozor, aby sa ku xylitolu nedostali vaši domáci maznáčikovia. Už malé množstvo tohto sladidla je pre nich toxické.