Dobrá rada

Ako postupovať, keď ťuknete cudzie vozidlo pri parkovaní

819
0
Zdieľaj
Ako postupovať, keď ťuknete cudzie vozidlo pri parkovaní

Chvíľka nepozornosti pri parkovaní a zrazu cítite malé ťuknutie. Po vystúpení z vozidla vidíte, že malé ťuknutie sa premenilo na preliačinu na vašom i cudzom vozidle. Do tejto nepríjemnej situácie sa môže dostať hocikto. Hlavné je zachovať si chladnú hlavu a postupovať podľa predpisov.

Nohy na ramená? Nie!

V prvom rade z miesta nehody nesmiete odísť. Koledovali by ste si o niečo horšie ako len o pokutu. Odísť z miesta nehody je trestný čin a jeho neskoršie odhalenie znamená nielen pokutu do výšky 1500 €, ale aj odobranie vodičského oprávnenia až na 5 rokov. Ak je škoda menšia ako 4000 €, nikto sa pri ťuknutí nezranil, skúste nájsť majiteľa vozidla a dohodnúť sa s ním. V prípade, že ho nenájdete, musíte zavolať políciu. Nestačí populárne založenia papierika s kontaktom za stierače. Aj takéto správanie je trestným činom.

Dohodnite sa s poškodeným

Ako nájsť majiteľa ťuknutého vozidla? Pomôže vám mestská polícia, ktorá majiteľa auta kontaktuje. Následne stačí, aby ste sa s majiteľom dohodli a vypísali potrebné formuláre. Nikdy neplaťte nič, ani pod nátlakom, priamo na ruku. Ak vás k takejto platbe účastník nehody chce presvedčiť, radšej zavolajte políciu. Uvedomte si, že každý majiteľ motorového vozidla na Slovensku musí vlastniť povinné zmluvné poistenie, ktoré škody uhradí. Dávajte si však pozor, aby ste vypísali všetky tlačivá a splnili formality, ktoré od vás bude poisťovňa pri úhrade vyžadovať. Potrebovať budete predovšetkým štandardnú Správnu o nehode. Vyplňte údaje v nej, nezabudnite na podpis. Tlačivo je potrebné vypísať dvojmo. Jedno potvrdenie bude pre vás a jedno pre poškodeného. Nezabudnite si s druhým vodičom vymeniť kontakty. Ten kto nehodu spôsobil, musí poisťovni škodu nahlásiť do 15 dní.

Čo s preliačinou?

Oprava preliačin v minulosti trvala veľmi dlho, zahŕňala neekonomické a neekologické gitovanie či lakovanie. Dnes si majitelia novších vozidiel nemusia z preliačin robiť ťažkú hlavu a ich vozidlo strávi v servise len minimum času. V posledných rokoch sa stala hitom v oprave preliačin technológia PDR. S touto metódou je oprava preliačin na aute jednodňovou záležitosťou. Autorizované servisy, ktoré sa opravami preliačin zaoberajú, dokážu nielen realizovať samotnú opravu. Vybavia za vás dokonca všetky formality a platby priamo s poisťovňou. Dávajte si pozor, aby ste auto zverili do rúk len naozajstným odborníkom, ktorí si svoju prácu odvádzajú profesionálne a precízne. Klienti firmy oprava preliačin Košice Rfix vám potvrdia, že po aplikácii PDR metódy nedokázali spoznať miesto, kde sa preliačina nachádzala. Neobávajte sa preto malých ťuknutí a vždy jednajte s rozvahou.