Domácnosť a Záhrada

MODERNÁ RASTLINA PRE KAŽDÉHO

15087
0
Zdieľaj

Nevšedná kráska menom Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), alebo tiež sa jej hovorí aj rastlina peňazí a šťastia, je ideálnou rastlinou do každého bytu, domu či kancelárie. Táto trendy bytová rastlina je veľmi odolná a nepotrebuje veľkú starostlivosť. Je najmenej náročná zo všetkých rastlín, dokáže odolávať suchému vzduchu, znáša nízku zálievku ale aj mierne preliatie.

Ako sa o ňu starať

Zamiokulkas pochádza z Madagaskaru a je veľmi nenáročná. Stačí ju zalievať raz týždenne, v zime je nutné zálievku obmedziť aby zemina do ďalšej zálievky preschla. Ak ju občas zabudnete poliať, neuškodí jej to, lebo vyschnutie znáša lepšie než premokrenie, ktoré môže spôsobiť zahnívanie koreňov a vznik stonkovej hniloby. Má rada jasné rozptýlené svetlo, ale dariť sa jej bude aj v tmavších miestnostiach, no jej rast bude pomalší. Počas letných mesiacov je dobré ju hnojiť bežným hnojovom na zelené rastliny každé 2 týždne. Aby mala dostatok miesta pre svoj rast, potrebuje presadiť do väčšieho črepníka aspoň každé 2 roky. Ak ale chcete menšiu rastlinku, nechajte ju v menšom črepníku. Na presádzanie postačí substrát na izbové rastliny s trochou piesku.

Kvitnutie

Ak sa budete o rastlinku dobre starať, môže vás prekvapiť. Zamioculcas kvitne iba raz za čas a to iba keď dosiahne určitý vek. Nedá sa presne určiť v akom veku zakvitne. Závisí to od miesta kde je ale aj od podmienok ktoré má. Je veľmi malá šanca, že vám zakvitne, no môže sa vám to podariť ak budete simulovať  podmienky odkiaľ pochádza, teda dopriať mu obdobie sucha a po ňom zvýšiť zálievku – obdobie dažďov.

Načo si dávať pozor

Krásne tmavozelené lesklé listy môžu pri nadmernom polievaní začať hniť, spozorujete to ich žltnutím a mäknutím. Neskôr môže dôjsť aj k hnitiu koreňov a celej rastliny. Vtedy ju treba vybrať z črepníka, očistiť korene od substrátu, odstrániť zhnité časti a presadiť ju do novej pôdy. Ďalej dávajte pozor a nevystavujte rastlinku priamemu slnku ktoré ho spáli alebo naopak chladnejšiemu prostrediu, nato je tiež citlivý a spozorujte to ak sa mu na stonkách vytvoria čierne škvrny.

Zopár tipov na záver

  • Rastlinku otáčajte za svetlom, aby mala pekný a rovnomerný tvar.
  • Ak sa vám nedopatrením podarí odtrhnúť list, nevyhadzujte ho, ale zapichnite do kvetináča, pri dobrej starostlivosti o zamiokulkas sa bude dariť aj listu a vyrastú s neho ďalšie rastliny.
  • V zimných mesiacoch keď sa v miestnostiach vykuruje a klesá vlhkosť rastlinku raz za čas osviežte postrekovačom alebo jej doprajte sprchu, zmyjete z nej prach a bude sa jej lepšie dýchať.
  • Pri dnešnom spôsobe života a uponáhľanej dobre je zamiokulkas dobrým darčekom aj pre zaneprázdnených ľudí, ktorý si doteraz žiadnu rastlinu ani netrúfli pestovať.