Cestovanie a Destinácie

10 užitočných rád, ak sa chystáte do Bulharska

8687
0
Zdieľaj

Bulharsko je jedno z najobľúbenejších letovísk Slovákov. Je tomu tak kvôli príjemnému počasiu, teploty mora a samozrejme nádhernej prírody. Cenovo je táto destinácia pre nás viac ako výhodná a ponúka dovolenkárom rôzne možnosti oddychu. Skôr ako vycestujete, pozrite si pred cestou do Bulharska tieto užitočné rady a tipy.

  1. Stačí občiansky preukaz – Pri ceste do Bulharska vám úplne postačí občiansky preukaz, nie je potrebné nosiť aj pas. Pre občanov Európskej únie platí pri ceste do Bulharska právo na voľný pohyb osôb a to od 1. januára 2007, no len na hraničných priechodoch s Rumunskom a Gréckom.
  2. Levy – Nebojte sa, nejde o žiadne zvieratá. Menou v Bulharsku sú Levy – 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva pričom 1 lev má 100 „stotiniek“, podobné ako u nás eurá a centy. Peniaze si zmeňte až tam, no rozhodne nie na uliciach ale len bankách alebo zmenárňach, tých je v letoviskách veľa, kurzové rozdiely medzi nimi sú len minimálne.
  3. Autom či lietadlom? – Do Bulharska sa dostanete aj autom alebo lietadlom, otázka je čo je výhodnejšie. Keď berieme do úvahy čas, tak letecky sme na tom, samozrejme výhodnejšie, no cena stúpa. Lietadlom nám cesta z Košíc / Bratislavy do Burgasu trvá asi 2 hodinky, pričom autom asi 15 hodín cez Maďarsko a Rumunsko. Treba brať do úvahy aj to, že cesty nie sú práve najkvalitnejšie.
  4. Zdravotné poistenie – Ak máte európsky zdravotný poukaz berte si ho zo sebou. Odporúčam sa však poistiť v každom prípade tak, či tak.
  5. Komunikácia – Keď neovládate bulharčinu môžete to skúsiť ešte po rusky, slovensky aj česky. Až na menšie výnimky by ste sa mali dorozumieť.
  6. Áno a nie – Nezabudnite na to, že bulharské „áno“ naznačíte pokrútením hlavy (ako naše „nie“) a bulharské „nie“ naznačíte prikývnutím (ako naše „áno“). Je to teda presne naopak, ako to máme my.
  7. Časový posun – Pozor si dávajte aj na časový posun a rátajte s ním. Kým u nás je práve poobede (12:00) v Bulharsku je o hodinu viac (13:00). Radšej si po príchode rovno prestavte čas.
  8. Bezpečnosť – Je to pomerne bezpečná krajina, ale treba si dávať pozor – so začínajúcou turistickou sezónou stúpa aj krádež. Zlodeji sa zameriavajú hlavne na hotovosť, no v bezpečí nie sú ani ďalšie cennosti.
  9. Pláže – Pláže sú na väčšine miest čisté a piesočnaté. Keď vidíte modrú vlajku, znamená to, že more je dokonale čisté. V Bulharsku ich majú až na 11 plážach. Pri niektorých dokonca môžete nájsť aj pripojenie na Wifi. Najobľúbenejšie letoviská sú Slnečné Pobrežie, Nesebar, Primorsko, Pomorie, Sozopol, Zlaté Piesky a Albena.
  10. Nakupovanie – Ceny sú porovnateľné s tými na Slovensku, ak nie nižšie a keď ide o rôzne nákupné centrá, tie najznámejšie letoviská sú nimi určite dobre vybavené. Samozrejme platí, že v letoviskách pre turistov sú ceny vyššie, ako mimo dovolenkových destinácii.

Podľa nás je Bulharsko dobrá voľba pri výbere dovolenky. Oddýchnete si cez deň na plážach alebo sa zabavíte nočným životom v baroch alebo na plážových diskotékach. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi a v porovnaní s obľúbeným Chorvátskom je Bulharsko cenovo dostupnejšie.