Zdravie a Krása

MUZIKOTERAPIA – Liečivá sila hudby

3257
0
Zdieľaj

Iste ste už počuli o tom, že pri zaspávaní alebo relaxácii je vhodné si pustiť niečo pokojné, pri športovaní naopak niečo dynamickejšie, trávenie zase podporuje klasika. Zaľúbené piesne nám vynárajú spomienky na našu polovičku, hity z rádií zase na spoločne strávené chvíle s priateľmi.

Nie je to náhoda. Hudba má naozaj hlboké harmonizujúce účinky na naše telo, myseľ i dušu. Zvyšuje našu energiu, povzbudzuje emócie, očisťuje energetické kanály, pozdvihuje vedomie, rozvíja intelekt a zdokonaľuje myšlienkové procesy. Pravidelné počúvanie správne vybratej hudby taktiež okrem posilnenia imunitného systému, zlepšuje celkovú koncentráciu, pamäť, rozširuje fantáziu a uľahčuje rozhodovanie. Hudba tiež rozvíja tvorivé myslenie, zvyšuje kreativitu a zlepšuje celkovú pracovnú aktivitu. Muzikoterapia pomáha pri liečbe nesmelosti, neuróze, rôznych fóbiách, ale aj cukrovke, astme, vredoch a zhubných nádoroch.

Relaxáciu pomocou hudby by si podľa odborníkov mali dopriať predovšetkým ľudia, ktorí sú vo veľkej miere vystavovaní stresu.

Jej čarovné účinky poznali už v staroveku. V antických časoch Pythagoras, Platón, Asklepios, Galenos, či Seneca vnímali možnosti hudby a jej pôsobenie na človeka tak, aby mohol súznieť s veľkým celkom – vesmírom. Aj renesancia popri štúdiu prírody a človeka priniesla záujem o liečivé vlastnosti hudby.

Až 19. storočie, ktoré sa zameralo predovšetkým na to, čo sa dá merať a vážiť, teda na fakty ako také, odsúdilo muzikoterapiu ako nevedeckú.

V súčasnosti sa hudba opäť stala trendom aj vo sfére liečebných prostriedkov a pomáha pri riešení celej škály somatických aj psychických problémov.

Rozlišujú sa dva základné typy muzikoterapie. Pri aktívnej muzikoterapii sami počúvame rôzne metódy na vytváranie zvuku, pričom pasívna muzikoterapia je vlastne počúvanie liečivej hudby.

Pokiaľ sa chcete muzikoterapii venovať, určite k tomu nepotrebujete vedieť tancovať, spievať, ani hrať na nejaký hudobný nástroj. Pri liečbe je všetko úplne spontánne, takže skúsený inštruktor veľmi rád vypočuje aj vaše škrípanie na husle, či mlátenie do bubnov.

Prvým a prakticky aj jediným predpokladom pre úspešnú liečbu pomocou muzikoterapie, je výber hudby, ktorá vás skutočne upokojí a navodí vo vás pocit pokoja. Ponuka relaxačnej hudby je v súčasnej dobe už veľká. Je potrebné ale naozaj dobre vyberať, pretože zatiaľ čo niektorému z vás môže pri strese alebo nervových problémoch pomôcť napríklad žblnkajúci potôčik, či šum mora, iný sa zase najlepšie odreaguje pri zvuku štartujúcich tryskáčov alebo pri vážnej hudbe.

 

Nezabudnite si teda aj dnes naordinovať svoju dávku hudby.