Dobrá rada

BIGGER – BETTER – FASTER – MORE

4319
0
Zdieľaj

Každé ráno sa v Afrike prebudí gazela s vedomím, že musí bežať rýchlejšie ako najrýchlejší lev, aby nebola zožratá. Každé ráno sa tiež v Afrike prebudí lev. Vie, že musí byť rýchlejší ako najpomalšia gazela, pretože inak zostane hladný. Je v podstate ľahostajné, či byť levom, alebo gazelou. Zakaždým, ako vyjde slnko, musia obaja bežať.

Touto historkou je po celom svete uvádzaná definícia nonstop spoločnosti – súčasného vývoja ľudstva. To je neustále hnané dopredu podľa hesla Bigger – Better – Faster – More ( Väčší – Lepšie – Rýchlejšie – Viac).

Zdá sa to ako paradox tejto hektickej doby. Na jednej strane sa dnes pracovná doba znížila na menej ako tretinu pracovnej doby v 20. storočí. Na druhej strane sme však nezískali viac času na odpočinok a zábavu. Práve naopak. Máme stále viac voľného času, a pritom trpíme časovou tiesňou a stresom. Ľudia v dnešnej dobe už bežne spájajú svoj voľný čas s pracovným. Začínajú si tak uvedomovať dôležitosť zdravého životného štýlu, ku ktorému neoddeliteľne patrí zdravá strava, starostlivosť o svoj zovňajšok a osobná hygiena. V každodennom víre pracovného nasadenia teda siahame po výdobytkoch najmodernejšej techniky, aby nám aspoň sčasti pomohli náš drahocenný čas ušetriť a nadobudnúť pocit, že s ich pomocou dbáme o svoje zdravie. Žiadané je všetko, čo je dobre vyzerajúce, komfortné a praktické zároveň. Všetko, čo nám prinesie pozitívne výsledky rýchlo a jednoducho.

Zákazníci si viac ako kedykoľvek predtým uvedomujú pominuteľnosť času. Vyžadujú čoraz väčšie pohodlie a to aj v rámci nakupovania. Nemajú radi problémy pri nakupovaní, čakanie v radoch, plytvanie ich časom, nesplnenie ich objednávok načas.  Ak si toto firma uvedomí a správne zakombinuje do svojej stratégie, môže to využiť ako konkurenčnú výhodu. Lebo aj čas je v mysli zákazníka chápaný ako náklad, ktorý musí vynaložiť pri kúpe tovaru alebo služby.

Konzumný spôsob života nie je obmedzený len na hmotné produkty, ale čoraz viac na zážitky, akými sú výlety s rodinou, zábava s priateľmi, spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, turistika, koncerty, obchodné stretnutia a pracovné cesty…

Treba si uvedomiť jeden dôležitý fakt. Ľudia si nekupujú konkrétny výrobok alebo službu. Kupujú si úžitok, ktorý im prináša. V konečnom dôsledku je teda záverečné rozhodnutie o výbere konkrétneho zážitku založené na psychickom rozpoložení jedinca, na jeho momentálnych pocitoch a vnímaní okolitých javov.

Kto chce byť úspešný aj v budúcnosti, musí byť schopný sa meniť, včas zachytiť impulzy nových trendov a zapracovať ich do svojej stratégie. Moderný podnik musí sám určovať rýchlosť premeny. V podnikateľskej sfére v súčasnosti platí zásada, že nie veľkí požierajú malých, ale rýchli pomalých.