Cestovanie a Destinácie

Najlepšie lyžovačky v Európe

4430
0
Zdieľaj

Najpopulárnejšie lyžiarske strediská v Európe sú rozhodne vo Francúzsku, Rakúsku, Švajčiarsku a v Taliansku. Areály týchto krajín ponúkajú výborne snehové podmienky, kvalitné služby a mnohokilometrové, perfektné upravené zjazdovky.

Pri výbere lyžiarskej lokality sa zamerajte nielen na celkovú dĺžku zjazdoviek, bežeckých tratí a snowparkov, ale aj na nelyžiarske aktivity. Po celodennom lyžovaní príde určite vhod zrelaxovať sa v bazéne alebo vo wellness centre.

Prinášame vám niekoľko tipov, kam si môžete ísť v Európe dobre zalyžovať:

Francúzsko

Bareges / La Mongie

V lyžiarskom areáli  Domaine du Tourmalet,  ktorý je jeden z najväčších v Pyrenejách, vás čaká vyše 100 km zjazdoviek, ktoré siahajú do nadmorskej výšky až 2500 m. Nájdete tu 69 zjazdoviek a 43 vlekov.  Ceny tu celkovo môžu byť aj o polovicu lacnejšie ako vo Francúzskych Alpách. Je to len hodinu od letiska Lourdes, alebo 90 minút od Pau. Viac informácií na grand-tourmalet.com.

Aussois

Tento pomerne neznámy lyžiarsky klenot  je zastrčený v údolí Maurienne a je ideálnou základnou pre tých, ktorí chcú kombinovať zimné športy s atmosférou vidieckeho Francúzska. Ceny sú tu veľmi rozumné. 55 km jednoduchých zjazdoviek v Aussois samo o sebe nie je pre tých, ktorí potrebujú obrovskú dennú dávku najazdených kilometrov, ale areál poskytuje aj veľa mimo lyžiarskych aktivít ako paragliding, psie záprahy, horolezectvo a podobne. Viac informácií na  aussois.com

Rakúsko

Kitzbühel

Luxusná  a legendárna oblasť nepatrí k najlacnejším. Pripravte sa na 51 vlekov a lanoviek a cez  170 km zjazdoviek. Môžete si vybrať z rôznych druhov svahov: 69 km jednoduchých, 77 km stredné náročných a 24 km náročných trás. Najznámejšou extrémnou zjazdovkou je Streif, ktorej sklon je v niektorých miestach až neuveriteľných 85 % a každoročne sa na ňom koná Svetový pohár. Info:kitzbuehel.com

Söll

Söll  je druhé najväčšie lyžiarske stredisko v Rakúsku s veľmi príjemnými cenami ubytovania. Čaká vás 90 vlekov a 280 km z veľkej časti stredne ťažkých zjazdoviek uprostred prekrásnej tirolskej prírody. Pred rokmi bol Soll známy pre svoj bujarý  nočný život. Ale s najvyššou hustotou hotelových lôžok v regióne sa teraz snaží osloviť oveľa širšiu klientelu, vrátane rodín. Informácie nájdete na skiwelt.at.

Švajčiarsko

LAAX

Stredisko LAAX  rozprestierajúce sa v 1 100 m. n. m je pýchou Švajčiarska.  Nájdete tu tri lokality a to: Laax, Flims a Falera, ktoré majú dokopy okolo 325 km.  Všetky ponúkajú slnečné svahy a je vidieť, že tu veľa investovali do výstavby vlekov a rozšírenia zjazdoviek.  Nájdete tu aj vynikajúce snowparky, jeden aj s atestáciou na Svetový pohár.  Informácie na laax.com

Samnaun

Preskúmajte230 km dlhé zjazdovky a vozte sa na unikátnej poschodovej lanovke Twinliner. Pobavte sa pri carvingu, tento drsný spôsob lyžovania bol objavený práve tu.  Ak si budete chcieť oddýchnuť, navštívte Alpenquell Erlebnisbad, čo sú najvyššie položené kúpele vo Švajčiarsku. Viac informácií na: samnaun-engadin.ch

Taliansko

Kronplatz

Lyžiarska oblasť Kronplatz ponúka celkom viac ako 100 km vynikajúco udržiavaných zjazdových  tratí a 31 moderných vlekov. Keďže vleky majú prepravnú kapacitu neuveriteľných 63.900 osôb za hodinu, sú len málokedy vyťažené. Najmodernejšie kompaktné zasnežovacie zariadenia a vysokovýkonné zjazdové stroje  garantujú, spolu s množstvom pracovníkov, stále a  optimálne pomery zjazdových tratí. Info na kronplatz.com.

Alta Badia

Alta Badia sa nachádza v prírodnej kotline na úpätí masívu Sella. Počas zimnej sezóny ponúka fantastické možnosti pre lyžiarov a snowbordistov. Nájdete tu 130 km parádne pripravených zjazdoviek a 53 moderných lanoviek, Ak spočítate všetky lyžiarske možnosti, ktoré vyplývajú z prepojenia tratí v okruhu Sella Ronda, potom ide približne o 500 km. V rámci jedného centrálneho skipassu Dolomiti Superski môžete využiť  viac ako 1.250 km lyžiarskych zjazdoviek. Info: altabadia.org.

Zaujímavé je i stredisko Bansko v Bulharsku. Lyžiarsky areál je rozdelený do troch lyžiarskych staníc, na ktorých je 16 vlekov a pestrý výber zjazdoviek s celkovou dĺžkou 75 km. Nachádza sa v nadmorskej výške až  2 560 m.n. morom a všetky zjazdovky je možné umelo zasnežiť. Najdlhšia má  16 km, vyštartujete z  najvyššieho bodu lyžiarskeho strediska, z vrcholu Todorka  a zdoláte celkom 16 km a prekonáte 1 570 výškových metrov až do údolia. Informácie na banskoski.com.

Cool je i lyžovanie v Škandinávii, napr. v oblasti Bruksvallarna vo Švédsku. Okrem 300 km zjazdoviek a bežeckých tratí tu nájdete aj snehové iglu, ktoré slúži ako kaplnka, galéria a hotel v jednom. Vo Fínsku nájdete super stredisko Levi, ktoré ponúka dokopy 45 km a väčšina z nich je vhodná aj pre začiatočníkov, výnimku tvoria 3 čierne zjazdovky pre veľmi skúsených lyžiarov.