Móda a Nakupovanie

Najlepšie materiály tričiek – z čoho sa tričká vyrábajú?

5426
0
Zdieľaj

Určite súhlasíte s tým, že tričko je tá najzákladnejšia vec každého šatníka. Z čoho sa ale tričká vlastne vyrábajú?

Pánske tričko je väčšinou z pevnejšieho materiálu, keďže máva rovný voľnejší strih, naopak, typické dámske tričko je elastické a obtiahnuté. Materiály tričiek silno ovplyvňujú nákupné rozhodnutia každého z nás, pozrime sa preto na najbežnejšie z nich.

BAVLNA

Bavlna je ľahká, mäkká a príjemná na nosenie, ideálna na každý deň. Získava sa z bavlníka a je veľmi obľúbená. Čistá bavlna sa však rýchlejšie opotrebúva, ale jej mäkkosť stojí za to. Nie každá bavlna sa získava rovnakým spôsobom – tá najkvalitnejšia je samozrejme najdrahšia, so znížením kvality klesá aj cena. Veľkým omylom je, že váha určuje kvalitu trička – môže byť vysokej gramáže, strednej alebo nízkej a aj tričko s ľahkou gramážou môže byť veľmi kvalitné. Dnes je čoraz populárnejšia organická bavlna, ktorej pestovanie je etickejšie a používa sa pri ňom minimum umelých hnojív a pesticídov. Surové vlákna sú drahšie a ich spracovanie je väčšinou starostlivejšie, preto sú tričká z organickej bavlny veľmi kvalitné.

BAVLNA S PRÍMESOU

Najčastejšie sa k bavlne pridáva polyester, vďaka čomu je výsledná zmes veľmi mäkká, príjemná, odolnejšia, pevnejšia, nekrčí sa. Podiel týchto materiálov je veľmi individuálny, napríklad 50% bavlna, 50% polyester, prípadne 80/20. Ďalšími najbežnejšími materiálmi, ktoré zlepšujú vlastnosti bavlny sú elastan, spandex, lycra apod. Tričká z týchto zmesí lepšie sedia, sú pružné a väčšinou aj lacnejšie.

POLYESTER

Polyester nemá prírodný pôvod ako bavlna a preto ho mnohí považujú za horší. Jeho použitie je však veľmi široké a výrobky z neho skvele fungujú. Je oveľa vhodnejší napríklad na potlač. Ak hľadáte tričko, ktoré vám vydrží roky a bude sa príjemne nosiť, z polyesterovej zmesi je ideálne. Nie je tak jemné ako bavlna, ale nekrčí sa, rýchlo schne a drží svoj tvar. Je cenovo veľmi dostupné a najviac odolné voči opotrebeniu spôsobenému praním v práčke. Polyester sa perfektne hodí napríklad na športové oblečenie a dresy, keďže lepšie odvádza pot a zvláda časté pranie. K jeho nevýhodám patrí syntetický pocit a horšia priedušnosť.

TRVALO UDRŽATEĽNÉ MATERIÁLY

Pre ekologicky uvedomelých kupujúcich, ktorí si potrpia na jemnosť, sú tričká vyrobené z trvalo udržateľných materiálov riešením. Tieto materiály väčšinou pozostávajú z 50% z recyklovaných materiálov, najčastejšie polyesteru a z 50% z bavlny. Recyklovaný polyester v kombinácii s bavlnou zaistí mäkkosť trička, pretože recyklačný proces mäkkosť znižuje. Nosením takýchto tričiek sa staráte nielen o seba, ale aj o svoju planétu.

RAYON

Rayon je vlastne umelý hodváb vyrobený zo zmesi bavlny a celulózy zo stromov a podobných rastlín, z ktorých chemickým spracovaním vznikne vlákno. Tento materiál je vhodný na elegantné tričká a topy, voľnočasové, dokonca aj športové účely, pretože tričká z neho sú veľmi priedušné, príjemné k pokožke, mäkké a skvele absorbujú. Ak uvidíte v materiálovom zložení nápis tri-blend, ide o zmes bavlny, polyesteru a rayonu.