Technika a Internet

Bezpečnosť QR kódov

1953
0
Zdieľaj

QR kódy nie sú žiadnou novinkou medzi spoločnosťami a používateľmi a sú pomerne využívané. Možno by ste ani nepovedali, ale táto metóda prenosu informácií je medzi nami už viac ako 15 rokov.

Kde všade sa dá QR kód využiť

Využitie je naozaj pestré. Najviac sa využíva pri prepojení tlačených a digitálnych médií. Aj keď to tak nemusí vyzerať je obľúbený u firiem, ktoré sa potrebujú dostať rýchlo k informáciám ako napríklad pri triedení zásielok. Práve prednosť QR je v tom, že má oveľa menšiu plochu na tlačenie so schopnosťou zaznamenať oveľa väčšie množstvo informácií. PAY by square a INOVICE by square kódy môžu obsahovať až toľko znakov nato, aby uchovali a sprostredkovali informácie, ktoré by  ste museli ručne prepisovať do internet bankingu.  Dôležitá prednosť QR kódov je v tom, že sú čitateľné aj pri poškodení.

V posledných rokoch ich začali s obľubou využívať aj banky práve pre ich kapacitu a rýchlosť prenesenia fakturačných údajov, ktoré sa nachádzajú na dokumentoch.  Môže nastať situácia, kde si pokladáme otázku ako či sú naozaj bezpečné, hlavne ak s nimi pracuje banka kde sú informácie naozaj dôveryhodné?

QR kód a jeho bezpečnosť Tak ako aj pri iných technológiách a tu sa rieši či sú QRká naozaj bezpečné. QR kódy môžu jednoducho odkazovať na web stránky, videá, ktoré sú bez komplikácií  presmerované na mobil. Nie je tam možnosť aby ste skontrolovali čo sa na kóde nachádza. Okamžite sa vám to otvorí na mobilnom zariadení. Dá sa to docieliť jedine ak sa do kódu pridajú prvky aby si vypýtali prístup od používateľa.

Bezpečnosť pri platobných QR kódoch je na prvom mieste. Samozrejme, nikto by sa nechcel dostať do situácie, aby mu niekto platbu zneužil alebo aby sa platba dostala na iný účet. Celý systém týchto platobných kódoch má tri stupne ochrany, čo je naozaj ťažký oriešok pre hackerov na zlomenie bezpečnostného zámku.