Dobrá rada

Nanotechnológie umožňujú našim domácnostiam vstúpiť do 21. storočia

4062
0
Zdieľaj
Nanotechnológie umožňujú našim domácnostiam vstúpiť do 21. storočia

Mýlite sa, ak si myslíte, že náš život robí čistejším silnejšia chémia. Chemický priemysel sa naopak snaží hľadať inšpiráciu v prírode a chovať sa ekologickejšie bez toho, aby sme museli k upratovaniu, či napríklad k údržbe svojich odevov, pristupovať stále silnejšou, ale aj škodlivejšou chémiou. Naše domácnosti menia k lepšiemu nanotechnológie využívané v chemickom priemysle.

Jedným z odvetví nanotechnológie je chemická nanotechnológia. Tá sa zaoberá manipuláciou na úrovni atómov, vďaka čomu vznikajú nové látky s netradičnými vlastnosťami. Firmy, akou je NanoConcept, našli inšpiráciu v prírode. Známym je efekt lotosového kvetu. Predstavte si túto nádhernú kvetinu – lotos. Vyrastá z bahna, napriek tomu na ňom žiadne bahno, ale ani kvapky vody, nenájdete. Skĺznu po povrchu a kvet i listy zostanú čisté a suché. A presne vývojom takých látok, ktoré umožňujú ochranu povrchov založených na rovnakom princípe, sa zaoberá NanoConcept. Tieto impregnácie sa chovajú ako sklo a preto sa aj často tekutým sklom nazývajú.

Skúste lepšiu impregnáciu na obuv aj oblečenie ­– nano impregnácia je účinnejšia

Nie je nič nepríjemnejšie než mokré nohy z topánok, ktoré neizolujú. Ani lacnejšie membránové materiály nefungujú stopercentne. A bežná impregnácia funguje len krátko. Omnoho lepšiu ochranu ponúka nano impregnácia textilu a kože. Má výrazne dlhšiu výdrž. Aplikovať sa môže na textil aj kožu, teda na obuv, dokonca aj membránovú (na posilnenie účinku), ale aj na oblečenie. Aj z klasickej bundy urobí outdoor odev. Perfektne funguje na detskom textile ­ako ochrana pred vodou, ale aj ušpinením. Túto impregnáciu však použijete aj v domácnosti ako ochranu textilu citlivého na ušpinenie. Napríklad na sedáky z textilu, na obrusy, ale predovšetkým na sedačky a kreslá. Ako dlho impregnácia vydrží? Pokiaľ budete naimpregnovaný odev prať a sušiť v sušičke, tak až päť cyklov. Frekvenciu čistenia je naviac možné radikálne znížiť. Oblečenie stačí utrieť vlhkou handričkou.

Upratujte s kúzelnou hubkou

Klasická hubka na umývanie riadu má svojho nástupcu pre 21. storočie. Nano hubka dokáže bez prášku, saponátu a chémie vyčistiť fľaky od liehových fixiek, stopy od asfaltu aj čiernej gumy, taktiež napríklad grafity. Je ideálna na upratovanie v domácnosti. Neodrie, ale perfektne čistí. Určite ju vyskúšajte. Ponúka sa v balení po piatich kusoch.

Kúpeľňa, v ktorej sa nenadriete

Upratať kúpeľňu je poriadna drina. S vodným kameňom na sanite, okolo batérií aj na nich, bojuje snáď každý. Odstrániť sa dá chémiou, čo však nie je príjemné našim čuchovým bunkám, ani prírode. Skúste to inak. Nano ochrana kúpeľne proti vodnému kameňu zabraňuje tomu, aby sa vodný kameň na problematických miestach vôbec usadil. Impregnáciu stačí natrieť na problematické miesta a batérie a rok vás vodný kameň nebude trápiť. Upratovanie kúpeľne bude ekologické – opäť si vystačíte iba s handričkou a teplou vodou.

Nanoimpregnácia ochráni aj prírodný kameň, betón či tehly

Ďalším pomocníkom pre domácnosť 21. storočia je nano impregnácia betónu a kameňa. Naimpregnované kamene, tehly a betón sú chránené proti poškodeniu neodstrániteľnou a do štruktúry vpitou špinou a mastnotou. Neusadí sa na nich mach, ale sú chránené aj pred poškodením mrazom. Ochrana funguje doma aj na záhrade.