Životný štýl

Novoročné oslavy vo svete. Kde hádžu taniere o stenu či nábytok z okna?

4496
0
Zdieľaj

Oslavy konca roka a vítanie toho nového sa nezadržateľne blížia. Silvester či Nový rok nám hneď evokuje známe rituály ako ohňostroje či tradičné jedlo. Mohlo by sa zdať, že novoročné oslavy sú na celom svete podobné. No prinášame vám zopár kurióznych tradícií, ktorými oslavujú nový rok vo svete. Niektoré z nich vás možno poriadne prekvapia.

Trochu z histórie

Oslavy nového roka patria medzi najstaršie sviatky. Prvenstvo patrí Babylončanom, ktorí oslavovali nový rok už štyri tisícky rokov pred naším letopočtom. Oslavy trvali jedenásť dní od prvého splnu po prvom jarnom dni. Na každý deň pripadal iný spôsob slávenia. Obyvatelia starej Mezopotámie oslavovali nový rok už v roku 2000 pred naším letopočtom, v polovici marca v čase jarnej rovnodennosti. V stredoveku však boli oslavy nového roka považované za pohanský zvyk, preto boli zrušené. Nový rok sa do roku 1852 oslavoval v rôzne dni v roku, napríklad 1. marca alebo na Veľkú noc. Až potom nastala posledná zmena a Gregoriánsky kalendár určil 1. január za prvý deň nového roka.

Španielska dvanástka
V Španielsku je novoročnou tradíciou pojedanie 12 bobúľ hrozna. Začínajú úderom polnoci a pri každom údere hodín zjedia jednu bobuľu. Táto tradícia má korene v stredoveku, kedy španielsky kráľ nechal rozdeliť prebytky z vinobrania medzi svojich poddaných. Po zhltnutí 12 hrozien za 12 sekúnd to ešte Španieli zapíjajú vínom alebo tradičným nápojom Cava.

V Grécku tradičný koláč

V Grécku sú 31. december a 1. január väčším sviatkom ako Vianoce. Tieto dni oslavujú v komornejšej atmosfére v kruhu rodiny. Typické je pečenie špeciálneho koláča, do ktorého zapekajú aj mince. Prvý kúsok je určený svätcovi, druhý dostane najstarší člen rodiny a tretí kúsok najmladší člen. Zvyšok koláča si už rozdelia ostatní. Zvykom je aj rozvešaná cibuľa v domácnosti, ktorá má symbolizovať odolnosť a silu. Dary si rozdávajú na Troch kráľov. Vtedy sa aj ponárajú do rieky alebo mora, aby nadviazali na Ježišov krst.

Temperamentné Taliansko

V Taliansku je typickým novoročným pokrmom šošovica, ktorá má prinášať šťastie. Súčasťou dezertu musí byť hrozno symbolizujúce blahobyt. Príchod nového roka oslavujú tisícky obyvateľov v kostoloch či katedrálach. Zapálením petárd odplašujú starý rok a nový vítajú pompéznymi ohňostrojmi. Svoj temperament Taliani neodkladajú ani na Silvestra. Tradičným zvykom je zbavovanie sa všetkého starého. Po večeri vezmú niektorý z tanierov a hodia ho o stenu. Veria, že ich to zbaví prípadných urieknutí či znamení. Pred odchodom z domu cez okno vyhodia niečo staré, aby urobili miesto pre nový rok. Častokrát sú to kusy nábytku či oblečenia.

Dánsko črepy prináša

V Dánsku veria, že črepy prinášajú šťastie. Na to sa viaže aj kuriózny silvestrovský zvyk. Počas celého roka si Dáni zbierajú staré taniere či iný riad, aby ho potom na Silvestra rozbili na črepiny. Tie potom počas podvečernej prechádzky nechávajú pri dverách ľudí, na ktorých im záleží a ktorých majú radi. Čím viac črepov si pred dverami Dáni nájdu, tým viac šťastia a blahobytu ich čaká v priebehu nasledujúceho roka.