Technika a Internet

Je optické vlákno zo skla? Áno aj nie

7602
0
Zdieľaj

Optické vlákno je optický vlnovod, ktorý je vyrobený v tvare dlhého vlákna na prenos. Takto v skratke ho popisuje internetová encyklopédia. Prakticky sa jedná o prenos svetla, ktoré na jednom konci vchádza a na druhom konci vychádza. Často krát je toto vlákno popisované ako sklenené, my sme sa na to rozhodli pozrieť bližšie.

Optické alebo sklenené?

Optické vlákno je často označované aj ako sklené vlákno, to je samozrejme pravda, no má to jedno ale. Optické vlákna sú totiž len časť zo sklenených vlákien. Tie totiž poznáme aj ako sklenené vlákna ako materiál, ktorý sa používa predovšetkým v priemysle a strojárstve pri výrobe. Jeho určenie je na spevňovanie kompozitných materiálov. Toto sklenené vlákno pre priemysel a strojárstvo je totiž materiál podobný textilnému vláknu. Jeho pevnosť je dokonca 2 až 3-krát vyššia ako je merná pevnosť ťahu bežnej ocele. Vďaka tomu si našlo uplatnenie aj na izolácie a spevnenie iných materiálov.

Osvetlenie alebo prenos obrazu

Optické vlákna poznáme ako výborné pri telekomunikačných prenosoch. Nenájdeme ich len vo svojich domácnostiach na prenos signálu pre internet a televíziu, tieto sú však čoraz viac využívané aj na dlhé prenosy pod zemou a taktiež pod vodou. Využívané sú ako trans-oceánske komunikačné káble a linky. Ich využitie je aj v ďalších sférach. Vedia dobre poslúžiť aj ako osvetlenie a to na mieste, kde napríklad nie je možné umiestniť priamy zdroj svetla, alebo ako dekoračné osvetlenie. Zaujímavý je aj spôsob využitia v medicíne a v ďalších odvetviach, ako je priemysel a technika. Presnejšie na endoskopiu, kde sa obraz z nedostupného miesta prenáša tenkým ohybným zväzkom optických vlákien. Spolu s prenosom obrazu sa takto zároveň vedie aj svetlo pre osvetlenie skúmaného miesta.

Plast alebo sklo?

Bežné optické vlákna pre kratšie vzdialenosti sú vyrobené z plastu, prípadne sa jedná o vlákno so skleneným jadrom a plastovým obalom. Ak máte doma pripojenie z optickým vláknom, na internet alebo televíziu, pravdepodobne je to pripojenie práve jedným z týchto dvoch vlákien. Pre diaľkové optické vlákna sa používa kremičité sklo. Tieto zo skla majú menší útlm ako plastové alebo sklo-plastové, ktoré sú na rozdiel od sklenených podstatne lacnejšie. Zrejme netreba zdôrazňovať, že na výrobu sú potrebné čisté materiály, pretože aj malé nečistoty môžu zvýšiť útlm, ktorý pri veľkých dĺžkach môže byť ešte o to citeľnejší.