Zdravie a Krása

Zázvor- zázrak, či všeliek?

11421
0
Zdieľaj

Určite ste o ňom už počuli, no možno ste ho ešte neochutnali. Všeliek alebo inak povedané zázvor. Áno, pomáha pri nejednom ochorení, lieči a dodáva energiu. Ak ešte stále váhate a neviete, kedy a prečo po ňom siahnuť, čítajte ďalej. Dozviete sa, ako a kedy ho použiť a aké sú jeho jedinečné vlastnosti.

Zázvor je zázračné korenie, ktoré je známe svojimi liečivými účinkami už od pradávna. Právom je nazývaný „prírodným liekom“ v Ajurvédskej medicíne. Je to preto, lebo zázvor je overený časom a  má vlastnosti, ktoré podporujú trávenie a navyše veľké množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie.

V Indii sa zázvor používa v každodennom živote. Napríklad ako liek proti nádche, či chrípke. Zaujímavé je takisto nasledujúce využitie: V tisícoch reštaurácií  v Indii vítajú návštevníkov na stole špáradlá s čerstvým zázvorom, ktoré sa sfarbili do ružovej farby, keďže ich kuchári namočili do citrónovej šťavy a soli. Je to vynikajúci spoločník ku akémukoľvek varenému jedlu.

Pred každým jedlom si môžete pochutnať na čerstvom zázvore, keďže podporuje trávenie a zdravé  fungovanie čriev. Nastrúhajte ho, odšťavte do horúceho čaju, pridajte do džúsu, smoothie a podobne.  Aktivujete tak tráviace kyseliny.

Konzumácia zázvoru zlepšuje vstrebávanie najdôležitejších živín v tele. Takisto čistí všetky dutiny organizmu. Ak vám je nevoľno, možno vám pomôže opäť zázvor- s trochou medu.

Rovnako má zázvor využitie pri bolestiach brucha a kŕčoch. Používa sa pri liečbe hnačky, keďže zabraňuje tvorbe plynov, ktoré stimulujú hnačku. V Číne sa zázvorový prášok podáva pacientom s hnačkou už tisíce rokov s veľkou úspešnosťou.

Je účinný i pri bolesti kĺbov. Pôsobí proti zápalu a prináša úľavu. Pridajte do kúpeľov zopár kvapiek zázvorového oleja a ten rýchlo zaútočí proti bolesti svalov a kĺbov.

Ak ste práve prekonali operáciu, žuvanie zázvoru pomáha prekonať nevoľnosť.

Upchatý nos, či zapálené hrdlo? Žiaden problém pre zázvor.

Jedným z najnovších objavov, ktorý je zároveň aj najviac diskutovaným, je využívanie zázvoru ako prevencia pred rakovinou. Látky nachádzajúce sa v zázvore zabraňujú tvorbe rakoviny v črevách. Je to ďalší spôsob ako zázvor pomáha  črevnému systému a   môžeme ho tak použiť ako prílohu k akémukoľvek jedlu.

Na záver vám predstavíme posledný, no nezanedbateľný zázračný účinok zázvoru- je to prírodné afrodiziakum…Už stovky rokov sa používa na podporu sexuálnej činnosti.

Ak vás niektorý z účinkov zázvoru zaujal alebo máte konkrétny zdravotný problém, neváhajte a vyskúšajte ho. Práve teraz v zime oceníte jeho silu.