Technika a Internet

Ako ovplyvní umelá inteligencia pracovný trh

6449
0
Zdieľaj

Čoraz viac sa rozpráva o umelej inteligencii (A.I. Artificial Intelligence) a o jej radikálnom dopade na náš každodenný život. Na celom svete sa už dávno odštartovali preteky vo vývoji robotov, ktoré budú onedlho pracovať po našom boku. Nezadržateľná revolúcia modernej technológie a introdukcia umelej inteligencie do nášho každodenného života vyvoláva, však, ešte veľa otáznikov.

Preto sa stala táto téma v posledných dňoch stredobodom pozornosti v Bielom dome. Nedávno uverejnil dokument  s názvom „Artificial Intelligence, Automation, and the Economy„, kde študuje dopady na súčasnú ekonómiu. Je to pokračovanie posledného výskumu s názvom „Preparing for the future of artificial intellingence“, s ktorým sa Obamova vláda začala konkrétne zaoberať touto témou.

Zvýšením potenciálu, ktorým disponuje umelá inteligencia, bude možné zautomatizovať niektoré úlohy, ktoré doteraz vyžadovali ľudskú prítomnosť. Tieto transformácie ponúkajú nové príležitosti, či v už priemysle, v spoločnosti alebo pre jednotlivcov. Zároveň však podstatne zmenia doterajšie systémy živobytia.

Momentálne sa nedá predvídať efektívny dopad na ekonómiu, ale analýza z Bieleho domu odporúča sústrediť na päť hlavných efektov:

  • pozitívny prínos na rast súhrnnej produktivity;
  • zvýšená žiadosť technických kompetencií na pracovnom trhu a s tým spojené zmeny;
  • nejednotný dopad vo všetkých sektoroch na mzdy, na vyžadované vzdelanie a na pracovné pozície;
  • niektoré pracovné pozície úplne zaniknú a naopak sa vytvoria nové profesie;
  • v niektorých sektoroch, v krátkej dobe, prídu zamestnanci o prácu;

Vláda s priemyselným a technologickým sektorom sú vyzvané na úzku spoluprácu pri týchto zmenách, ktoré nám umelá inteligencia prináša. Treba čo najviac zmierniť negatívny dopad na pracovníkov a posilniť pozitívne vplyvy na ekonómiu.

Vyžaduje to vážnu investíciu do vývoja A.I. a hlavne nepodceňovať tento pokrok. Podporovať, taktiež, vzdelávanie dnešných detí a mládeže, ktorý budú mať v budúcnosti dostatočné vedomosti na obsadenie nových pracovných miest.

Sme vo transformačnej fáze, kde sa nedá vrátiť naspäť, ale ani nemôžeme postáť v aktuálnej pozícii.

Napriek silnému technologickému vývoju za posledných desať rokov, produktivita vo všetkých sektoroch vyspelej ekonómie Spojených štátov spomalila. Priemerný ročný rast po roku 1995 sa znížil z 2,5 percenta na 1 percento. Zatiaľ nemožno vedieť, ako bude postupovať rast HDP, a ako ovplyvní pracovné pozície.

Treba sa však pripraviť na novú evolúciu. Za USA nezostáva ani Európska Únia, ktorá už poslala inštrukcie výrobcom robotov dotýkajúc sa citlivých etických a legálnych tém.

 

Zdroj: www.punto-informatico.it