Dobrá rada

Pamätajte aj na záhradný nábytok!

919
0
Zdieľaj

Z garáží a pivníc ste už iste vybrali záhradný nábytok, ale nebol ešte čas, aby ste s ním niečo urobili, keďže ste si chceli užiť ničím nerušené teplé slnečné lúče. Aby vám ale nábytok vydržal ešte niekoľko ďalších sezón, treba ho po zime správne ošetriť. Ak vás navyše vyľakal jeho starý, opotrebovaný a zašedlý vzhľad, určite nebuďte smutní. Pomocou jednoduchých trikov bude opäť ako nový a stane sa tak okrasou vašej terasy či záhrady.

Najprv si premyslite čas, ktorý si na renováciu nábytku určíte. Treba počítať s dobou na samotnú prácu, ale i so schnutím ošetrených povrchov. Najlepšie sa vám bude pracovať v suchom počasí pri teplotách vyšších než 10 stupňov. Vlhký nábytok musíte najprv nechať vysušiť, lepšie potom bude nasávať moridlá či farby. Otázky sa potom týkajú i toho, či sa jedná o prírodný alebo už upravovaný povrch, aký je typ dreva a jeho tvrdosť, stav kovových častí apod.

V prvej úlohe kov

Ak sú súčasťou vášho nábytku i kovové časti, zamerajte sa najprv na ne. Drevené plochy zakryte novinovým papierom a zalepte páskou. Povrch dôkladne očistite drôtenou kefou a potom hrubým brúsnym papierom.

Odstráňte prach a umyte vodou so saponátom. Na očistený kov potom použite prípravok Hammerite Priamo na hrdzu. Obrovskou výhodou je, že ho vďaka jeho vlastnostiam a zloženiu môžete aplikovať priamo na hrdzu bez predošlej chemickej úpravy či základovania. Náter je navyše pružný, takže nepraská a zaisťuje tak aktívnu ochranu proti korózii až na 8 rokov. Nechajte dôkladne uschnúť!

Pravidelne čistite

Na očistenie starého a zašedlého záhradného nábytku z dreva použite Xyladecor čistič dreva, ktorý odstraňuje nečistoty, chráni a vďaka obsahu pomarančového oleja tiež osviežuje. Nastriekajte ho na nábytok, nechajte krátko pôsobiť a neskôr povrch pretrite mäkkou handrou. Viac zašedlý a zašlý záhradný nábytok môžete zrenovovať pomocou prípravku Xyladecor Fresh, ktorý obnovuje drevo späť na jeho pôvodnú farbu. Prípravok slúži na dôkladné oživenie upraveného i neupraveného dreveného nábytku a výsledky uvidíte už 15 minút po aplikácii.

Drevo chráňte pred vonkajšími vplyvmi

Jednotlivé drevené súčasti obrúste pomocou brúsnej hubky a odstráňte usadený prach. Záhradný nábytok je vystavený vonkajším vplyvom a musí čeliť i nepriazni počasia, na renováciu jeho drevených plôch sa preto hodí transparentný Luxol Lak s UV ochranou. Jednoducho sa aplikuje a náter dlho vydrží. Pri práci si opäť pomôžte novinovým papierom a páskami, ktorými tentoraz zakryjete už natreté kovové časti nábytku.