Životný štýl

Počuli ste už o poistení posádky? Že nie?

2135
0
Zdieľaj

To, že je automobilová doprava jednou z najpoužívanejších, ale zároveň aj najnebezpečnejších foriem prepravy, je už asi známe všetkým. A keďže nebezpečenstvo číha na vodičov na každom kilometri, je lepšie zvážiť aj niečo viac ako len povinné zmluvné poistenie. Napríklad také  poistenie posádky. Že ste o ňom ešte veľa nepočuli?

Ak si myslíte, že len povinné poistenie vám postačí, nepotešíme vás. V dnešnej dobe už nestačí len povinné zmluvné poistenie. PZP je totiž základ, ktorý musí mať zo zákona každý. Avšak tento základ vám v prípade škodovej udalosti či nehody nevystačí na všetko. Samozrejme, že vám povinné poistenie uľahčí kopu vecí a ušetrí nejaké tie peniaze. Ak však chcete mať svoj majetok a aj seba kvalitne poistených, mali by ste siahnuť po drahšom poistení alebo po doplnkových poisteniach. V nich sa nachádza napríklad aj príplatkové poistenie posádky.

Zodpovedný je vodič

Ak vediete motorové vozidlo, beriete na seba nielen zodpovednosť sami za seba, ale i za spolucestujúcich, okoloidúcich či protiidúcich vodičov. Pretože auto môžeme charakterizovať aj ako 1,5-tonovú zbraň schopnú rútiť sa až niekoľko sto-kilometrovou rýchlosťou, mali by ste brať na vedomie, že zodpovedný za posádku je šofér.

Je preto nutné jazdiť s rozumom a hlavne dbať na dodržiavanie predpisov a na správne šoférske zásady. A nikdy, ale že nikdy nesadať za volant pod vplyvom alkoholu, omamných či návykových látok. Vždy si pred jazdou totiž pripomeňte, že bezpečnosť posádky je počas jazdy len vo vašich rukách.

Úrazové poistenie

Čo najviac šťastných kilometrov bez nehody – to si prajú azda všetci vodiči. Avšak nie vždy sa to aj podarí. Nebezpečenstvo na nás číha z každej strany. Poľadovica, šmyk na mokrej ceste, zrážka s iným motorovým vozidlom alebo s vysokou zverou, a tak ďalej, a tak ďalej. Proste nočná mora všetkých vodičov.

A práve pre tieto prípady by ste mali okrem PZP myslieť aj na uzatvorenie úrazového poistenia, ktoré vám v prípade úrazu či nedajbože smrti dokáže poistné plnenie až do výšky 7 000 eur a platí v celej Európe. Ak sa vám, nedajbože, niečo stane a po nehode utrpíte smrteľné či trvalé následky, úrazové poistenie vám dokáže pomôcť a preklenúť ťažké obdobie po úraze. Takúto pomoc oceníte nielen vy, ale aj vaši blízki.

Poistenie posádky

Úrazové poistenie sa však nemusí vzťahovať len na vodiča motorového vozidla. Práve naopak. Poistiť sa dá doslova celá posádka. No nie je to úžasné? Poistiť sa dá každé sedadlo v aute. Takže po prípadnej nehode či úraze nebude postarané len o vás, ale aj o ďalších členov posádky.

Ak sa rozhodujete vybrať na letnú či zimnú dovolenku, zvážte do úvahy aj túto možnosť a nechajte poistiť nielen seba, ale aj ostatných členov posádky. Aby ste tak v prípade nebezpečenstva boli postení všetci, pretože človek nikdy nevie, čo ho na cestách čaká.

Morálna povinnosť

Ak by sme to tak mali povedať, tak odškodnenie zranenej posádky je proste morálna povinnosť. Obzvlášť, ak ide o osobu, ktorú dobré poznáte a patrí medzi vašich najbližších. A aj keď nehodu nemusíte spôsobiť vy, môžete mať výčitky svedomia, ak sa bude spolujazdec trápiť v nemocnici a vy nebudete mať čo spraviť. Preto by ste mali pred každým výletom či dovolenkou myslieť na poistenie posádky.

Nehoda totiž dokáže celú dovolenku skomplikovať a razom zmeniť život. Ak patríte k tým, ktorí si veria, že jazdia bezpečne, asi vás vyvedieme z omylu. Existuje mnoho prípadov, kedy si nešťastie počká na posledných kilometroch vašej trasy. Úrazové poistenie sedadiel sa postará o zranených pasažierov posádky a dôkladne vyplatí odškodné za úraz, ktorý sa stal vo vašom aute.

A aj keď by ste neboli zodpovední za  vzniknutú škodu či nehodu, verte, že vás prípadné zranenie spolucestujúcich bude mrzieť. S poistením sedadiel však budete mať pocit, že ste pre to urobili maximum. A po prípadnej nehode pomôže zraneným odškodné vďaka vášmu zrelému rozhodnutiu.

Vybavenie poistenia

Spomínané úrazové poistenie sedadiel môžete nájsť napríklad na stránke poisťovne onlia.sk. Vďaka jednoduchej navigácií a priateľskému rozhraniu vám vybavenie poistenia zaberie len zopár minút. No môže zachrániť niekoľko hodín vybavovania a nádej na pokojný život aj po nehode s fatálnymi následkami.