Dobrá rada

Položili ste si už niekedy otázku, prečo mačky oblizujú ľudí? Poznáme dôvod!

9039
0
Zdieľaj

Viac ako polovica obyvateľstva má domáceho maznáčika. Snáď za najmenej náročné a veľmi prispôsobivé sú považované práve mačky. Niekto ich miluje, iný, naopak, neznesie. Jedno sa im však musí nechať: spomedzi zvierat, hoci sú to lovci, sú tie najlojálnejšie tvory na svete. Mačka si ťažko zvyká na nový domov takisto, ako sa jej ťažko odchádza z toho starého.

Idete na dovolenku a bojíte sa, že vás váš domáci miláčik opustí? Žiadny strach, tieto úžasné tvory to majú snáď geneticky zakódované, že svoj domov a vás samotných nikdy neopustia v porovnaní so psami, až na pár výnimiek, ako bol slávne známy, no zároveň veľmi smutná celovečerná snímka Hachiko.

Mačka nie je samotár

Olizovanie človeka mačkou nepatrí výlučne len ľuďom a tento jav u nich rozhodne nie je ojedinelý. V mačacích skupinách sa oblizujú navzájom a práve oblizovanie je znak náklonnosti, ktorý ako prvý pocíti už malé mačiatko. Toto správanie sa môžete pozorovať aj mačacích grupách, kedy si mačka vyberie svojho partnera a venuje mu najväčšiu pozornosť, ktorú mu prejavuje práve neustálym, jemným oblizovaním. Pre mačky je to dôkaz pravej dôvery a lásky. Okrem toho oblizovaním prejavujú aj iné:

  • starostlivosť – matka mačka oblizuje svoje mačiatka už od narodenia
  • posilnenie vzájomných sociálnych vzťahov
  • zmena či zapamätanie vzájomných pachov
  • pre upokojenie sa

Z akého dôvodu teda mačka oblizuje práve človeka?

Príčin je viacero. Ak vás mačka oblizuje na tvár, vlasy či ruky, má vás rada. Tým vám naznačuje, že vaše miesto v jej živote zastáva veľmi dôležitú pozíciu. Uznajte, nie je krásne, keď sa o vás váš miláčik tak dôsledne stará?

Ako sme však uviedli, dôvodov je viacero. Vaša mačka vás môže oblizovať aj preto, že jazykom skúma, kde ste všade boli. Alebo jej len jednoducho ,,chutí“ váš pot či telové mlieko, či mydlo.

Môže to však byť aj naopak: lízaním odstraňujú i cudzí zápach. V neposlednom rade vás oblizuje aj preto, aby na vašej pokožke zanechala jej vlastné pachové stopy. Niektoré mačky tiež ,,hryzkajú“ do kože alebo zadrapkávajú pazúrmi do oblečenia. To sú tiež známky náklonnosti a pohody. Mačka prejavuje svoju filantropiu aj pri pradení, zdvíhaním chvosta a obtieraním sa o nohy.

Aké nebezpečenstvo prináša oblizovanie mačky?

Mnoho ľudí považuje za nehygienické olízanie zvieraťom psom alebo mačkou. V slinách mačky môže byť hnačka alebo parazity. Ak vás vaša mačka rada olizuje, mali by ste preto vždy postihnuté miesta pokožky umyť. Vaša mačka by mala byť pravidelne odčervená a netreba zabúdať ani na pravidelné prehliadky u veterinára. Je to obzvlášť dôležité, pokiaľ žijú v domácnosti aj deti a mačka ich olizuje.

Ako to svoju mačku mám odnaučiť?

Pokiaľ vám naozaj jej priazeň prekáža, kroky sú pomerne jednoduché. Ak ,,s tým“ zasa začne, jemne jej fúknite do tváre a takýto úkon opakujte zakaždým, ak vás opäť začne oblizovať. Mačky to nemajú rady a ihneď od akéhokoľvek vzdušného prúdu ustupujú. Fúknutie do hlavy pre nich signalizuje jasné NIE. Alebo sa skúste jednoducho postaviť a odísť. Ďalšia možnosť je zaobstarať si ďalšiu mačku. Mačky milujú žiť v kolektíve a takto sa môžu oblizovať medzi sebou.

Ako sa môžem revanšovať za jej priazeň?

Samozrejme ju nemáte oblizovať 😊. Mačky milujú starostlivosť a bohato

im stačí, ak ju budete škrabkať, hladkať či česať. Odmieňa vás predsa rovnakou láskou.