Dobrá rada

Poradíme vám, ako sa zachovať na ceste počas silnej víchrice

775
0
Zdieľaj

S jesenným počasím prichádzajú nielen nižšie teploty, ale aj rôzne výkyvy počasia. Tie sú nepríjemné najmä na ceste, kedy nás môže počasie doslova odstaviť. Nie každý vodič ale vie, ako sa v prípade silnej hmly, vetra a dažďa správať, čo spôsobuje rôzne kolízne situácie.

Čo v takom prípade robiť?

Každá situácia je úplne iná, no vo všeobecnosti poznáme niekoľko rád, ktorých by sme sa v nepriaznivom počasí mali držať. Veľkou chybou, ktorú robia najmä menej skúsení vodiči, je uberanie plynu na frekventovaných cestách. Tým najhorším scenárom je úplne zastavenie, čím vytvoríme na ceste prekážku a zvýšime nebezpečenstvo na maximum. Dobrou radou preto je, aby ste za žiadnych okolností auto na vozovke len tak nezastavili, ale radšej pokračujte pri nižšej rýchlosti ďalej do cieľa. Aj keď budete mať obuté najlacnejšie pneumatiky, pomalá jazda je bezpečnejšia, ako úplne zastavenie. Samozrejme, ak sa vám naskytne možnosť odstaviť vozidlo na odpočívadle alebo na bezpečnom mieste, určite to využite a počkajte kým búrka skončí.

Dôležité je pri zníženej viditeľnosti zapnúť všetky svetlá a hmlovky, vďaka ktorým vás zaregistrujú aj rýchlo idúce autá a znížite tak možnosť vzniku nehody. Klasické denné svietenie v takomto prípade nepostačuje ani pri najnovších modeloch áut. Zapamätajte si, že ani vystúpenie z auta sa nevypláca a ak ste boli donútení zastaviť na ceste, nikdy z neho počas búrky nevystupujte.

Druhým zásadným pravidlom je neparkovanie vozidla v blízkosti stromov. Niektoré búrky sa vedia zmeniť na víchricu v priebehu pár sekúnd a istota, že je auto zaparkované na správnom mieste je na nezaplatenie. Známe sú nielen prípady, kedy padajúci strom auto rozbil, ale dokonca aj rozpučil. Pozornosť by ste parkovaniu mali venovať aj keď máte havarijné poistenie, pretože v niektorých prípadoch môže byť s poistným plnením pri zaparkovaných stromoch problém.

Pomôžu aj pneumatiky

Vodiči s kvalitnými pneumatikami by sa mali správať rovnako zodpovedne, ako tí s opotrebovanejšími. Ani tie najlepšie zimné pneumatiky totiž nie sú zárukou bezpečnosti v každom počasí, čo už zistili viacerí. Blíži sa obdobie výmeny gúm, kedy sa oplatí skontrolovať, v akom stave sa nachádzajú tie vaše. Trhliny, praskliny, či iné poškodenia neprehliadajte, pretože aj oni sú častou príčinou dopravných nehôd. Ak už majú čo to za sebou a ďalšiu sezónu si na nich jazdiť netrúfate, radšej investujte a zaobstarajte novú sadu. Budete si istí, že pre bezpečnosť posádky robíte spolu so zodpovednou jazdou maximum a že sa vždy vrátite domov. Pri kúpe vám pomôže test zimné pneumatiky, ktorý je pomocníkom pri rozhodovaní aj pre tých skúsenejších vodičov.