Dobrá rada

Poznáte nápoj Flat White?

266
0
Zdieľaj
Poznáte nápoj Flat White?
Poznáte nápoj Flat White?

Ak sa považujete za odborníka na kávu, tak ste sa iste stretli s nápojom Flat White. Tento nápoj je skvelým variantom pre každého, kto si rád dopraje šálku horúcej, voňavej a lahodnej kávy. Presne takéto vlastnosti má aj nápoj Flat White, ktorý existuje už desiatky rokov, ale na predné priečky našich kaviarní sa dostal len nedávno.

Predstavujeme vám nápoj Flat White

Na prvý pohľad sa nápoj Flat White podobá na obľúbené kapučíno. Niekto ho dokonca označuje pojmom najlepšia káva. Všetko závisí od vašich preferencií. Ak ste však nápoj Flat White ešte nepili, tak vám v krátkosti predstavíme jeho chuť a vlastnosti. Zjednodušene by sme mohli povedať, že ide o kávu s mliekom, ale to by sme len povrchne vystihli podstatu tohto nápoja. I keď mlieko do kávy hrá pri príprave Flat White veľkú úlohu. Okrem mlieka je chuť kávy to, čo si pri pití Flat White vychutnáte. Oproti kapučínu je totiž chuť kávy v nápoji Flat White naozaj výrazná. Postup jeho prípravy je síce porovnateľný s prípravou kapučína, ale ide o pomer kávy a napareného mlieka v jednej šálke. Nastaviť ten správny pomer je úlohou baristu, ktorý dokáže presne odhadnúť mieru. V zásade však môžeme povedať, že ide o pomer dva k jednej. Znamená to, že na prípravu jednej šálky Flat White sa použijú až dve espressá. Je zrejmé, že tento nápoj nie je určený pri ľudí, ktorí nemajú radi silnú kávu. Naopak pre ľudí závislých od kofeínu je Flat White ako stvorený. Nezabudnite však na to, že na prípravu Flat White je nutné použiť kvalitnú kávovú zmes.

Ako si pripraviť nápoj Flat White

Ak vám nápoj Flat White v kaviarni zachutí, môžete si ho pripraviť aj sami doma. Samozrejme, že na jeho prípravu budete potrebovať cvik. Zo začiatku vám odporúčame experimentovať s pomerom kávy a mlieka. Sami zistíte, aká kombinácia vám vyhovuje. V prvom rade si na prípravu Flat White zvoľte správny pohár. Možno vás bude lákať vysoký sklený pohár ako na caffé latte, ale tomuto výberu sa vyhnite. Skôr si vyberte väčšiu šálku, z akej vám chutí aj vaša obľúbená káva. Najskôr si uvarte dve silnejšie espressá alebo ristrettá. Následne si naparte mlieko, ktorého množstvo by nemalo presahovať 150 – 160 ml. Vhodná je teplota 60 stupňov. Pomalým liatím mlieka do kávy vytvoríte požadovanú hladkú penu. Možno vám časom Flat White tak zachutí, že mu dáte prednosť pred ranným espressom.