Cestovanie a Destinácie

Motoristi, toto sú základné kroky jarnej prípravy vozidla

214
0
Zdieľaj
Motoristi, toto sú základné kroky jarnej prípravy vozidla
Motoristi, toto sú základné kroky jarnej prípravy vozidla

Zima nám pomaly, ale iste dáva zbohom a vaše vozidlo trápené nízkymi teplotami si môže konečne oddýchnuť. Oddychovať by ste však nemali vy. Doprajte automobilu na jar základnú starostlivosť, pomocou ktorej bude vozidlo pripravené na hlavnú motoristickú sezónu a na vaše víkendové pobyty alebo dovolenku pri mori.

Začnite spodnou časťou vozidla

Ja samozrejmé, že prvým krokom pri príprave vozidla na letnú sezónu je prezúvanie. Zimné pneumatiky uložíte na spánok a potešenie z jazdy doprajete tým letným. Pozor na uskladnenie pneumatík. Po ich odmontovaní nezabudnite na očistenie. Pneumatiky bez ráfika položte do vodorovnej polohy a s ráfikom uložte na seba. Pred prvou jazdou skontrolujte tlak v pneumatikách, pretože všetky testy zimné pneumatiky a tiež letné testy dokázali, že práve nesprávny tlak ničí pneumatiky najviac. Na jar je dobré venovať viac pozornosti očisteniu podvozku vozidla. Skontrolujte či podvozok neskorodoval a dôkladne ho umyte od kamienkov či soli. Vhodné je tiež, aby ste si pri prezúvaní dali skontrolovať tlmiče. Tie sú jedným z dôvodov, prečo sa drahé i najlacnejšie pneumatiky ojazdia nerovnomerne.

Preverte stav akumulátora

V zime dostáva batéria riadne zabrať, preto si pred letom overte jej kapacitu. V servisoch okrem toho dokážu dostať batériu do tip top stavu pomocou očistenia pólov alebo dotiahnutia všetkých častí batérie. Lepší stav batérie dosiahnete aj tým, že nebudete zabúdať na kontrolu a výmenu sviečok. Spolu s preverením stavu akumulátora veľa vodičov využíva návštevu servisu na to, že si dajú vymeniť filtre a motorový olej. Je fajn dopriať vozidlu pravidelnosť a aj vy si budete lepšie pamätať, kedy je čas na výmenu oleja. Okrem olejových filtrov je nutné meniť filtre vzduchové, ktoré sa zanášajú približne po 20 tisíc najazdených kilometroch.

Rýchla letná jazda musí byť bezpečná

V lete šliapete na plyn o niečo viac ako v zime, a preto myslite na jar na preverenie stavu brzdového systému. Systém by sa mal na jar vyčistiť od kamienkov, prachu alebo soli. Na škodu nie je preverenie úniku brzdovej kvapaliny alebo stavu kotúčov a doštičiek. V servisoch je dokonca možné zmerať účinnosť bŕzd. Dôležitá je tiež ručná brzda, ktorá by mala byť skontrolovaná spolu s celým brzdovým systémom.