Dobrá rada

Pracovné odevy a výber materiálov

980
0
Zdieľaj
Pracovné odevy a výber materiálov

Spýtali ste sa niekedy svojich zamestnancov, ako sa cítia v pracovnom oblečení? Ak je odpoveď nie, robíte chybu. Pracovné oblečenie vo veľkej miere ovplyvňuje výkon pracovníka. V prípade, že sa cíti pracovník celý deň ako vo zveráku, nemôže svoju profesiu vykonávať adekvátne. V ohľad berte typ pracovného oblečenia a tiež materiál, z ktorého sú odevy vyrobené.

Prečo je výber pracovných odevov dôležitý

Pracovné oblečenie je rovnako dôležité ako pracovné prostredie. Nevhodne vybrané oblečenie a pracovné topánky majú enormný vplyv na výkon zamestnancov. Oblečenie je zároveň ochrannou pomôckou, zvyšuje bezpečnosť pri práci a chráni zamestnanca pred zranením. Všetky pracovné odevy musia spĺňať zákonné normy v závislosti od druhu vykonávanej práce. Zároveň je oblečenie prostriedkom vedúcim k spokojnosti zamestnancov. Pracovné prostredie, oblečenie, samotný plat a nefinančné benefity zvyšujú výkon pracovníkov a znižujú fluktuáciu. Pracovné uniformy dokážu veľa vypovedať o samotnej firme a sú vizitkou resp. reklamou vašej spoločnosti.

Rôzne časti pracovného oblečenia

Pracovné oblečenie do prostredia, ktoré nevyžaduje zvýšené nároky na ochranu zamestnancov sa najčastejšie skladá z trička, košele, nohavíc, kombinézy, vesty, mikiny alebo bundy. Klasikou sú montérky. Doplnkami k pracovnému oblečeniu sú pracovné rukavice, ochranné alebo slnečné okuliare, čapica alebo ochranná prilba. Zamestnancom môžete tiež dokúpiť ponožky alebo bielizeň. Oblečenie vyberajte nielen podľa ročného obdobia a náročnosti prostredia, ale tiež podľa materiálu. Materiál je dôležitý z hľadiska komfortu zamestnancov a životnosti odevov.

Materiály používané na výrobu pracovných odevov

Pracovné odevy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Ak si vyberiete oblečenie ušité z bavlny, vaši zamestnanci sa vám poďakujú. Bavlna je veľmi príjemná na nosenie, dobre saje vlhkosť a je priedušná. Lacnejšou náhradou za prírodnú bavlnu je umelý polyester. Je to veľmi odolný materiál, ktorý dobre chráni telo pred vetrom, ale je menej priedušný ako bavlna. Najčastejšou voľbou pri výbere pracovných odevov je materiál skombinovaný z bavlny a polyestru. Pri práci v exteriéri vašim zamestnancom dobre poslúži vrchný odev vyrobený z polyuretánu, ktorý je nepremokavý. Povrch odevov môže byť upravený tak, aby odolal vysokým teplotám, oderu, prerezaniu alebo v plnej miere ochránil pred vlhkosťou.