Keď sa hovorí o diétach, tak určite mnohí z vás si predstavia delenú stravu, muky pri počítaní kalórií a zrieknutie sa všetkých dobrôt. Stredomorská diéta, však nie je diéta v pravom zmysle slova. Je to skôr štýl života. Tí z vás, ktorí navštívili Grécko, Španielsko, či južné Taliansko, tak ešte dodnes spomínajú na vône a chute miestnych špecialít.
Tento nutričný model stravovania sa zakladá hlavne na konzumácií cereálií, ovocia, zeleniny, olivového oleja, mäsa, rýb a mliečnych výrobkov.
Americký fyziológ Ancel Keys dokázal blahodárne účinky tejto diéty na zdravie a na dlhovekosť. Vďaka nemu sa práve v povojnových časoch začala systematicky študovať strava populácie, ktorá obývala pobrežia stredozemného mora.
Napriek chudobe a fyzicky náročnému životnému štýlu sa títo obyvatelia dožívali veľmi vysokého veku. A to v relatívne dobrom zdraví.
Tieto štúdie časom nadobudli na vážnosti a dôkazy o blahodarnosti tejto diéty pribúdali zo dňa na deň. V 2006 bola stredomorská diéta zapísaná do zoznamu nehmotných kultúrnych dedičstiev UNESCO. Táto česť patrí krajinám ako Maroko, Taliansko, Grécko a Španielsko, Cyprus, Chorvátsko a Portugalsko.
Nespočetné výskumy dnes dokázali, že tradičná stredomorská strava znižuje riziko hlavne srdcových chorôb. Analýza viac ko 1,5 milióna zdravých obyvateľov stredozemských krajín dokázala, že táto diéta znižuje výskyt obezity a s tým spojených komplikácií. Znižuje riziko smrti spôsobenými kardiovaskulárnymi chorobami, výskyt niektorých nádorov a niektoré chronické ochorenia spojené so stravovaním.
Hlavné zložky stredomorskej diéty sú znázornené v tejto tabuľke:
Denná konzumácia | Nerafinované obilniny (celozrnný chlieb, cestoviny z hrubej múky, ryža)
ovocie (aspoň 3-4 porcie) zelenina (6 porcií) olivový olej ako hlavný zdroj tuku (panenské oleje pomáhajú znižovať LDL cholesterol a majú antioxidačné účinky) mlieko a mliečne výrobky (2 porcie) víno s mierou; prednosť dajte červenému vínu a to len počas hlavných jedál (1,5 dcl pre ženy a nie viac ako 3 dcl pre mladých mužov) pitná voda podľa chuti (min. 1,5l denne) nahradenie soli na dochutenie jedál bylinkami a koreninami (napr. oregán, bazalka, tymián, rozmarín) |
Týždenná konzumácia | ryby (5-6 porcií)
kuracie a biele mäso (4 porcie) olivy, strukoviny, orechy (3-4 porcie) zemiaky (3 porcie) vajcia (3 porcie) koláče (3 porcie) |
Mesačná konzumácia | Červené mäso – bravčové, hovädzie, teľacie, a pod. (4 porcie) |
Okrem výberu kvalitných potravín zahŕňa aj pravidelný pohyb a každodennú fyzickú aktivitu. Rozhodne nie je vylúčený pohár vína popri jedle a keď obedujete v spoločnosti o to lepšie.
Prejsť na stredomorskú diétu je jednoduché a možné takmer pre všetkých. Ide však skôr o štýl života a nie o jednotlivé zložky diéty. Samotný olivový olej vás nevylieči, ale v spojení s ostatnými zložkami môže mať len pozitívne účinky na zdravie.
Jedná sa o jednoduché potraviny, ktoré sú každému po ruke. Ale to pravé kúzlo je v láske, v nadšení a v čase, ktorý obetujeme a strávime pri príprave jedla a pri stolovaní. Je to kultúra zdravého stravovania.
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.