Technika a Internet

Pri výbere telekomunikačného operátora je nutné vziať do úvahy viacero aspektov

1171
0
Zdieľaj

Čo si budeme nahovárať, cena je dnes alfa a omega pri rozhodovaní sa, či si niečo kúpime alebo nie. Však nakoniec, prečo by sme mali zaplatiť viac, než treba. Preto je nanajvýš rozumné predtým, než vložíme nejaký produkt alebo službu do toho pomyselného nákupného košíka, poriadne pouvažovať nad tým najekonomickejším riešením.

Toto tvrdenie naozaj platí plošne pre čokoľvek vyskytujúce sa na našom trhu, telekomunikačné produkty a služby nevynímajúc. V tomto prípade naozaj platí, že dvakrát meraj a raz rež, pretože nejde iba už o pevnú telefónnu linku, ako tomu bolo kedysi dávno v minulosti. Totiž nejeden poskytovateľ pevnej linky ponúka aj televízne a internetové pripojenie, a tak to máme my, ako potencionálni záujemcovia o to ťažšie pri rozhodovaní, komu sa nakoniec upíšeme.

Pevná linka môže byť atraktívnou aj v dnešných časoch

Mnoho dôležitých hráčov na našom telekomunikačnom trhu si nás napríklad snaží doslova opantať už hneď v úvode ponuky, a síce atraktívnymi parametrami pevnej linky, ako napríklad ponukou telefónneho prístroja úplne zadarmo, alebo vlajkového modelu za výhodnú cenu navyše s bohatou porciou predplatených voľných minút. Je potom len a len na nás, či podľahneme a pevnú linku skutočne aj reálne využijeme, a či telefón s nabíjacou stanicou nebude slúžiť v obývačke len ako nejaká žmurkajúca dekorácia. Na druhej strane, stále existuje množstvo ľudí, ktorí na pevnú linku nedajú dopustiť, a majú v istom zmysle pravdu.

Každý si vyberie z bohatej televíznej ponuky

Ak nezaberie atraktívnosť parametrov pevnej linky, frontálny útok na naše peňaženky sa udeje cez bohatú ponuku televíznych staníc. Veď kto by dnes nepozeral televíziu. Okrem niekoľko zanovitých jedincov snáď všetci. Preto sa často nechávame zlákať na niekoľko desiatok staníc v štandardnej, či HD, resp. FULL HD kvalite, a to podľa toho, či sme seniori, alebo mladšie a aktívnejšie ročníky, túžiace byť v obraze od rána do večera. K tomu všetkému, tým pomyselným jazýčkom na miske váh, ktorý nám spravidla zamotá hlavu je aj konkrétne zloženie staníc podľa jednotlivých zameraní a samozrejme špeciálna ponuka takzvaných tematických balíkov.

Internet navyše robí každú domácnosť dokonalou

No a aby toho nebolo málo, celú situáciu dokáže poriadne zamotať ponuka toľko pretriasaného internetového signálu. Tu nám operátori dávajú k dispozícii na výber medzi tým najmodernejším, a síce optickým internetom, ďalej klasickým, hojne frekventovaný káblovým, alebo šíriaci sa prostredníctvom rádiových vĺn. Každý z nich má svoje plusy i mínusy, a aj ten zdanlivo najmenej výkonný, ako posledný spomínaný, môže mať za istých okolností navrch. Nič však nemení na dôležitom fakte, že optika je optika. Je len a len na nás, čo naozaj potrebujeme, a čo v skutočnosti aj naozaj využijeme.

Koľko produktov je tak akurát?

Takže keby sme si to celé zhrnuli, ako teda vlastne? Čo treba vziať do úvahy pri jednotlivých telekomunikačných produktoch. Skúsme sa odraziť od toho, čo sme napísali ako posledné ohľadom internetu. Treba sa zamerať na to, čo sme spomenuli pri pevnej linke a internete, a síce čo plánujeme reálne využívať. No a zároveň za to zaplatiť toľko, aby sme každý mesiac nezaplakali nad faktúrou. Napríklad, mať pevnú linku s telefónom je fajn, a k nemu dajme tomu tridsať voľných minút. Počet televíznych kanálov od tých tridsať, do štyridsať, minimálne v HD kvalite, s nejakým tým tematickým balíkom a nakoniec k tomu všetkému optický internet niekde zo stredu aktuálnej ponuky.  

Tri produkty od jedného poskytovateľa je trefa do čierneho

Takýto racionálny prístup by nám mal zabezpečiť spokojnosť nad tým, čo dostaneme za vynaložené peniaze. Ani nemusíme pripomínať, že ďalší rozumným krokom je zakúpenie všetkých troch telekomunikačných produktov od jedného jediného operátora. Záujemca tak dokáže vyjednať tú najnižšiu cenu v celkovom súčte, nehovoriac o tom, že by tým pádom mal doma iba to najnutnejšie množstvo káblov a iných technických zariadení. A tak isto, samotná inštalácia bude rýchla a bez veľkých stavebných úprav, lebo aj estetické riešenie je nesmierne dôležitým aspektom, ak rátame s tým, že zvyčajne technické zariadenia sa umiestňujú v obývačke.

Nakoniec je posledným krokom výber správneho operátora

To posledné, čo je treba spraviť je vybrať toho pre nás pravého poskytovateľa všetkých troch telekomunikačných produktov. Iste nestúpime vedľa ak vsadíme na niekoho s dlhoročným pôsobením na našom trhu, niekoho s dlhoročnými skúsenosťami a dobrou odozvou u zákazníkov. U týchto operátorov je výhoda, že celé nainštalovanie potrebných zariadení do nášho obydlia prebehne bez vážnejších zásahov a nedajbože komplikácií, a taktiež dôležitým faktorom, ktorých hrá v ich prospech je aj garancia rýchleho vyriešenia nejakých problémov počas prevádzky.