Domácnosť a Záhrada

Provensálsky štýl bývania – kúsok Francúzska u vás doma

3457
0
Zdieľaj

Provensálsky štýl bývania sa teší svojej obľube už aj na Slovensku. Inými slovami vidiecky štýl má svoje jedinečné a nezameniteľné črty, vďaka ktorým  ho dokážete veľmi ľahko spoznať. Žiadaný začína byť nielen v rodinným domoch, ale dokonca aj bytoch, kde si chcú ľudia vytvoriť vlastnú Provensálsku atmosféru bez toho, aby museli niekam cestovať.

Takýto typ bývania spoznáte veľmi rýchlo, pretože hneď pri vstupe do bytu alebo domu zacítite vôňu levandule a zbadáte dostatok slnečných lúčov. Interiér pôsobí veľmi pokojne a útulne, pričom  jeho cieľom  je človeka upokojiť v tejto uponáhľanej dobe.

Ako tento štýl vznikol?

Známy a populárny štýl, tak ako ho poznáte vznikol na historickom území juhovýchodného Francúzska a to konkrétne v oblasti pri Stredozemnom mori. Počiatky možno hľadať v palácoch už v 19. storočí, kedy si ľudia začali zariaďovať svoje domovy práve v tomto malebnom vidieckom štýle. Cieľom bolo už v minulosti zachovanie atmosféry vidieka a okolitej krajiny, ktorá bola dopĺňaná o kúzlo starého sveta na našom kontinente. Postupne sa v ňom ale nachádzajú aj ľudia z iných krajín, ktorí chcú svoj dom zmeniť na ozajstný domov.

Takto si zmeníte domov na vysnívané Provensálsko

Ak aj vás tento štýl osloví, nezabudnite použiť najmä bielu a smotanovú farbu. V tomto prípade nehovoríme len o stenách, ale najmä nábytku a doplnkoch, ktoré dokážu odrážať francúzsky palácoví  štýl. Alfou a omegou celého Provensálska je levanduľa, ktorá už aj u nás zdobí rôzne domáce doplnky a to najmä tie kuchynské. Určite sa vám stalo, že aj keď tento typ bývania neobľubujete, v obchodoch boli námety s levanduľou , ktoré ste nedokázali prehliadnuť. Vyplňte si nimi svoj domov a udržte si v ňom tak kvety počas celého roka. Ak máte priestor na veľké prerábanie, nezabudnite použiť podlahy z tvrdého dreva alebo terakotových dlaždíc natreté na bielo.

Neviete, či je tento štýl bývania pre vás?

Provensálsky štýl milujú najmä romantické a nostalgické duše, ktoré majú radi drobnosti a vkus pre dizajn. Priestor si dokážete premeniť na útulné a teplé miestečko pokoja, kde sa však nevytratí elegancia, sviežosť a nádych mora. Ak ste z tých, ktorí sa domov veľmi radi vracajú a trávia tú voľné chvíle, je viac než isté, že si tento vidiecky štýl zamilujete.

Možno u vás prestavba celého bývania na provensálske nie je možná, ale to vôbec nevadí. Vďaka rôznym doplnkom stredomorského štýlu, sušeným  kyticiam  levandule, či rôznym pastelovým farbám  si doma môžete vyčariť aspoň kúsok svojho vysnívaného raja.