Cestovanie a Destinácie

Provokatívny Amsterdam

7236
0
Zdieľaj

Celé Holandsko bolo odnepamäti progresívnou a liberálnou krajinou. Hlavné mesto Holandska priťahuje turistov ako ako včely tulipány počas celého roku a svojou energiou a vibráciami sa značne líši od iných svetových metropol. Ak sa chystáte navštíviť Amsterdam po prvý krát, pripravte sa na poriadnu jazdu.

Múzea

Možno znie návšteva múzeí nevinne, ale to ste nenavštívili tie v Amsterdame. Napríklad Vrolik Museum je súkromná zbierka pána Gerardusa Vrolika (1755-1859), Ako lekár a priekopník v oblasti teratológie (veda o deformáciách)  bol fascinovaný ľudským telom a mal nesmiernu záľubu v zbieraní podivných embrií a anatomických abnormalít.  Múzeum navštevujú okrem turistov aj študenti medicíny v rámci školy. Ak máte silný žalúdok, určite sem skočte, vstup je zdarma. Taktiež môžete navštíviť múzeum venované kultu smrti, pohrebom a podobne (Nederlands Uitvaart museum), prezývané Tot Zover (v preklade: Až doteraz), alebo múzeum mučenia  (Torture museum)s detailnými popismi a ukážkami týrania,  múzeum sexu, kde je veľmi zaujímavá interaktívna časť, či múzeum marihuany (Hash Marihuana&Hemp museum) s možnosťou kúpy produktov . Múzea ako Kattenkabinet (múzeum mačiek), či Amsterdam Tatoo Museum už znejú, oproti múzeám uvedených vyššie, celkom neškodne.

Navštíviť môžete taktiež najmenšie kino na svete-CINEMA41, ktoré je určené pre jednu osobu a vstupné je 3eurá aj s popcornom.

Red light district

Sem zavíta pravdepodobne každý turista, dokonca i rodinky s deťmi, čo je skutočne paradoxné, keďže ulica je plná sex shopov, nevestincov, porno kín a samozrejme „výkladných skríň” so ženami všetkých vekových kategórií, farieb pleti i hmotností. Amsterdam urobil z tejto štvrti vynikajúci biznis, v turistických centrách vám bez mihnutia oka dajú podrobné mapky  a s úsmevom na tvári vás poučia ako „ to” tam chodí a funguje, alebo  aké sú ceny. Prípadne si môžete najať sprievodcu, ktorí vás touto časťou mesta povodí a porozpráva vám všetko o prostitúcii tak detailne, že sa budete až červenať ako lampy v celej tejto štvrti. Vedeli ste, že ak nad niektorou z dám svieti miesto červenej lucerny fialová, ide o transexuála? Alebo že nájomné za „výkladnú skriňu”stojí okolo 85 eur cez deň a okolo 115 eur v noci?

Coffee shopy a kaviarne

V Amsterdame  nájdete viac ako 200 coffee shopov a väčšina je v centre mesta. Práve tu si môžete legálne kúpiť hašiš alebo marihuanu a spokojne si ju tu aj vyfajčiť. Prípadne si kúpiť koláčiky. V coffee shopoch je zakázané fajčiť tabak a predávať alkoholické nápoje. Nebojte sa opýtať personálu na rozdiely medzi jednotlivými druhmi, ochotne vám poradia a dávajte si hlavne pozor, aby ste to neprehnali.  Najznámejšie a najpopulárnejšie coffee shopy sú určite:  The Bulldog, Amnesia, Green house centrum alebo Barney’s Coffeeshop.

Kaviarne sú v Amsterdame tiež veľmi populárne: medzi turistami i medzi domácimi.  Obyvatelia Amsterdamu sú druhí najväčší konzumenti kávy na svete. V priemere vypijú až 3,2 šálky kávy za deň. Kaviarní je roztrúsených po celom meste niekoľko stoviek. Je skutočným zážitkom na chvíľu si odpočinúť pri kávičke a pozorovať atmosféru okolo seba. V Amsterdame žije takmer 180 národnostíi, stále sa tu niečo deje, mesto je neustále v pohybe, narazíte tu na desiatky tisíc cyklistov, keďže bicykel je tu dominantný dopravný prostriedok. Sediac a pijúc kávu môžete pozorovať ten zhon, alebo naopak, pokojné hausbóty kotviace na rieke Amstel, ktoré sú väčšinou prerobené na bývanie počas celého roku,  či lenivé mačky vyhrievajúce sa na čerstvom vzduchu. Môžete si užívať život, ktorý tu cítiť z každého kútu mesta.

Starožitnosti

Amsterdam vás môže zlákať aj svojim vysokým počtom starožitníctiev a vyprovokovať k tomu, že sa zabudnete a strávite v nich celý deň. Napríklad v štvrti Spiegelkwartier (Zrkadlová štvrť) ich je nakope vyše 80. Kúpiť si tu môžete najrôznejšie predmety zo všetkých kútov sveta. Nájdete v nich delftwarskú keramiku, gravírované sklo, starý nábytok známy ako kasten, keďže to všetko je súčasťou holandského dekoratívneho umenia. Samozrejme je tu toho oveľa viac, nie nadarmo bolo Holandsko v 15. storočí jedným z hlavných obchodných centier v Európe. Úžasný je trojposchodový obchod Scheel & Melkonian’s , ktorý sa špecializuje na tovar zo starej Číny a Tibetu, alebo obchod Eduarda Kramera, kde môžete kúpiť prekrásne holandské dlaždice, krištáľové karafy, strieborné svietniky, starožitné zlaté hodinky a podobne. Nebudete si môcť vybrať.

Trhoviská

Či už si budete chcieť kúpiť dreváky, či zmenšeninu veterného mlyna ako suvenír, prípadne ak máte záujem o kúpu tulipánových cibuliek, navštívte niektorý z 25 amsterdamských trhovísk. Na tých bežných nakúpite fantastické syry, čokolády a jenever (čo je holandský gin), ale môžete ísť na nákupy  na obrovský trh kvetov Bloemenmarkt, kde je možné kúpiť produkty miestnych farmárov,  alebo navštíviť trhovisko s vtákmi Vogelmarkt. Starožitnosti a knihy dostanete na trhu Spui a na blšom trhu Noordermarkt dostať cez týždeň oblečenie, v sobotu ekologické potraviny ako organické ovocie a zeleninu, syry, či huby.

Jedlo

V Amsterdame nájdete kuchyne z  celého sveta. Ak však máte záujem ochutnať holandské jedlo, skúste napríklad falafel v niektorých zo špecializovaných barov, určite vyskúšajte vlaamse frites, čo sú obrovské hranolky s majonézou, alebo surového sleďa,  ak máte chuť na sladké, vypýtajte si  oliebollen (vyprážané sladké knedle) alebo stroopwafel, či poffertjes.