Domácnosť a Záhrada

Ako správne vyčistiť nehody na WPC terase?

4969
0
Zdieľaj

Medzi hlavné dôvody prečo investori volia terasu, patrí trávenie času na záhrade a možnosť vyjsť z domu na predsunutú časť bez nutnosti šliapať po trávniku. Je dokázané, že hoci si želáme pri domoch rôzne veľký pozemok, najčastejšie potom sme v priestore, ktorý je upravený, či už ide o pergoly, terasy alebo upravené okolie bazénov.

V prípade bytov je potom hlavnou motiváciou možnosť vyjsť von po príjemnom materiáli, o ktorý nie je potreba zložito starať, s možnosťou pobytu na čerstvom vzduchu aj v meste.

Leto je ako stvorené na to tráviť dlhé a teplé dni na terase s rodinou alebo priateľmi. Práve počas osláv môže dôjsť k nehodám, ktoré vás môžu vydesiť. S kvalitnými drevoplastmi ale nemusíte mať strach, stačí poznať pár vychytávok.

Mastnota

Poznáte to, grilujete a zrazu vám na terasu spadne kus mäsa naloženého v olejovej marináde. Keď sa takáto nehoda stane s oblečením, ako prvý krok väčšinou použijete vodu s jarou. S drevoplastovou terasou je to rovnaké. Mastné olejové fľaky stačí najprv umyť čistou vodou, potom hubku namočiť do jarovej vody a dočistiť. Ak je fľak stále trochu vidieť, vďaka pôsobeniu slnka a dažďa sa časom úplne stratí. Materiál totiž nie je nasiakavý a fľaky nejdú do hĺbky materiálu dosky.

Úplne rovnako je to v prípade, ak sa na terase opaľujete a na dosky sa vám dostane opaľovací krém. Vždy platí, že čím skôr mastné fľaky odstránime, tým lepšie. V prípade, že sa vám škvrny napriek tomu nedarí vyčistiť, použite špeciálny prostriedok, ktorý vám pri kúpe terasy predajca odporučí. Určite nepoužívajte agresívne rozpúšťadlá a riedidlá.

Žeravé uhlie

Počas party môžu na terasu odletieť žeravé uhlíky z grilu, niektorým hosťom upadne ohorok od cigarety. Pod gril sa odporúča inštalovať nehorľavú podložku. Keď už k nehode dôjde a žeravý uhlík sa dostane na dosky, netreba panikáriť. Miesto, kam uhlík dopadol, opláchneme čistou vodou. Akonáhle je doska suchá, stredne zrnným papierom alebo brúsnou hubkou miesto po smere dosky zbrúsime. Materiál pri plných doskách  je plne prefarbený a danému miestu prebrúsenie nevadí. Fľak sa potom sám stratí ešte pôsobením slnka a dažďa.

Červené víno

Strašiakom pre väčšinu ľudí býva červené víno, ktoré dokáže napríklad na textile urobiť poriadnu neplechu. V prípade rozbitého pohára a vyliateho vína na drevoplast platí rovnaký postup ako pri mastnote. Postihnuté miesto opláchnete prúdom vody a opäť použijete vodu so zriedeným saponátom.

Z odporúčaní a skúseností vyplýva, že drevoplasty patria medzi najmenej náročné materiály na údržbu. Najdôležitejším krokom je miesto poriadne opláchnuť a druhou pomôckou je voda s menším množstvom umývacieho prostriedku na riad. Ak sa chystáte terasu poriadne očistiť, použite ideálne vysokotlakový čistič. Majitelia WPC terasy niekedy robia chybu, že používajú pri čistení málo vody a špina sa tak nedokáže z povrchu poriadne spláchnuť. Niektorí majitelia používajú zlý vysokotlakový čistič alebo s ním zle zaobchádzajú. Výsledkom je nerovnomerne vyčistená plocha.