Životný štýl

Skvelé inšpirácie na hry s deťmi

1483
0
Zdieľaj

Prichádzajúce letné mesiace, ktoré prinášajú stále viac teplých dní, nútia deti aj dospelých tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu. Ak už ani vy neviete, ako svoje deti zabaviť, tu je pár tipov na zábavné a kreatívne hry, ktoré môžete využiť kedykoľvek a takmer kdekoľvek.

Hľadanie pokladov prírody

Napíšte deťom zoznam s obrázkami vecí, ktoré majú deti v prírode nájsť. Môže to byť čokoľvek. Kameň, list zo stromu, kvet, chrobák, hríb, mravec… Deti postupne vyškrtávajú, čo nájdu. Víťazom je samozrejme ten, ktorý nájde všetky predmety ako prvý.

Chvostík

Ide o naháňačku, pri ktorej využijete nielen rýchlosť a obratnosť, ale aj taktiku. Každý z účastníkov naháňačky si zastrčí za nohavice na chrbte kúsok látky. Úlohou každého je získať čo najviac chvostíkov od súperov, pričom si treba uchrániť vlastný chvostík.

Rybári

Táto hra je zaujímavá už od začiatku, pretože je potrebné si všetko vyrobiť ručne. Takto zapojíme deti aj do kreatívnej časti. Najskôr si vyrobíme s deťmi rybičky a udice. Z polystyrénu si vyrežeme ryby rôznych tvarov a veľkostí. Pripevníme na ne drôtik a namaľujeme ich temperovými farbami alebo fixkami. Na udicu použijeme varechu alebo konár a špagát, ktorý ukončíme háčikom. Ryby poukladáme do veľkého lavóra s vodou alebo na zem. „Rybári“ sa postavia okolo a chodia do kruhu, kým hrá pesnička alebo kým rozhodca nezapíska. Vtedy zastanú a začnú loviť ryby. Víťazom je ten, kto uloví prvú rybu.

Diamant

Necháme dieťa nakresliť na papieri bodky. Každý hráč dostane farbičku inej farby.
Hráči sa striedajú vždy v spájaní dvoch bodiek a ktorý ako posledný uzavrie trojuholník, napíše do vnútra svoje meno. Hra sa končí, keď sa minú všetky bodky na papieri. Vyhráva hráč s väčším počtom trojuholníkov.

Rozprávka

Táto hra je výborným tréningom na pozornosť a sústredenosť. Deti si posadajú do kruhu. V strede sedí dospelý a číta text alebo rozprávku (napríklad O Červenej čiapočke). Jednému s detí sa dá do ruky lopta. Vždy, keď zaznie slovo „čiapočka“, dieťa musí podať loptu ďalšiemu dieťaťu, ktoré sedí od neho napravo. Ak počuje slovo vlk, dáva ho na ľavú stranu. Samozrejme, táto hra môže mať veľa alternatív. Napríklad, ak počuje slovo, v ktorom je písmeno „č“, musí hodiť loptu dieťaťu sediacemu oproti, alebo si deti musia zavrieť oči a podobne. Pri slove „babička“ sa napríklad musia postaviť alebo stáť na jednej nohe.

Archeológovia

Pokiaľ máte na záhrade vlastné pieskovisko, urobte pre deti malé prekvapenie. Zozbierajte rôzne predmety a zahrabte ich na rôzne miesta. Môžu to byť napríklad malé hračky z kinder vajíčok. Potom im dajte súťaž, počas ktorej budú mať nájsť čo najviac predmetov. Ak chcete urobiť túto hru ťažšiu, namiesto predmetov im tam skryte napísané hádanky, alebo mapky, podľa ktorých môžu nájsť sladkosti.