Dobrá rada

Nemôžete zaspať? Vyskúšajte White noise

1735
0
Zdieľaj

Ak máte problémy so zaspávaním alebo dlho cestujete a chcete si dopriať účinný a nerušený odpočinok, white noise je presne pre vás. White noise, v preklade biely šum, je typ zvuku, ktorý vzniká kombináciou zvukov všetkých rôznych frekvencií. Keby ste si vzali všetky predstaviteľné tóny, ktoré človek počuje a skombinovali ich spolu, vznikol by vám biely šum. Prídavné meno „biely“ prevzal z „bieleho svetla“, ktoré sa skladá zo všetkých farieb (frekvencií) svetla kombinovaných dohromady. Rovnakým spôsobom je aj biely šum kombináciou všetkých rôznych frekvencií zvuku. Biely šum si teda môžete predstaviť ako 20 000 tónov, ktoré znejú súčasne. A keďže biely šum obsahuje všetky frekvencie, často sa používa na maskovanie iných zvukov.

Ak ste napríklad v hoteli a ruch z vedľajšej izby vám prekáža pri zaspávaní, môžete zapnúť ventilátor alebo klimatizáciu, aby ste ostatné zvuky nevnímali. Ako je však možné, že to funguje? Predstavte si, že na vás rozprávajú dvaja ľudia naraz. Dokážete vnímať a pochopiť slová len jedného z nich. Ak by rozprávali traja, rovnako viete počúvať len jedného. Ak by takýchto ľudí bolo tisíc, nemáte šancu vnímať slová ani jedného z nich. Zvuk z vedľajšej hotelovej izby predstavuje tisícprvý zvuk, a váš mozog ho tak nedokáže rozoznať. Ak žijete v meste, biely šum dokáže perfektne maskovať vonkajšie dopravné ruchy.

Väčšinou sa pojem „biely šum“ spája s prirodzenými zvukmi prírody, akými sú napríklad dážď, búrka, šum mora, snehová víchrica a podobne. Tento upokojujúci a uspávací zvuk však viete nájsť aj priamo v domácnosti. Ohrievač, fén, či vysávač môžu byť úžasnými pomocníkmi pri uspávaní malých detí. Podľa viacerých štúdií, až 80 % detí, ktorým sa pred spaním pustil takýto zvuk, zaspali do piatich minút.

Pri výbere typu šumu je však potrebné mať na pamäti vhodnú hlasitosť a výber zvuku. Nie každý človek totiž reaguje rovnako na každý zvuk. Okrem toho si treba uvedomiť, že white noise sa nemôže stať každodennou súčasťou vášho života. Môže sa totiž stať, že si naňho zvyknete a v situáciách, kde nebude dostupný, nebudete vy alebo vaše dieťa schopné zaspať.

Niektorí odborníci rozlišujú aj iné farby uspávacích zvukov. Okrem bieleho existujú aj ružový, hnedý, či dokonca čierny šum.

Ružový šum je hlbší ako biely šum. Je to ako biely šum s basovým zvukom. Patrí sem napríklad šum lístia, praskanie ohňa, hustý dážď a vietor alebo aj tlkot srdca.

Hnedý, niektorými označovaný ako červený šum, má vyššiu energiu pri nižších frekvenciách. Vďaka tomu je hlbší ako ružový a biely šum. Príkladmi hnedého šumu sú vodopády, či hromobitie.

Čierny šum je neformálny názov, ktorý sa používa na opis nedostatku hluku. Vzťahuje sa to na úplné ticho alebo väčšinou ticho s veľmi nepravidelným a náhodným šumom. Čierny šum nie je taký populárny, lebo je ťažké nájsť úplné ticho.