Dobrá rada

Stop vyhoreniu v práci, ako predchádzať vyčerpaniu a stresu

1167
0
Zdieľaj
Stop vyhoreniu v práci, ako predchádzať vyčerpaniu a stresu
Stop vyhoreniu v práci, ako predchádzať vyčerpaniu a stresu

Ľudia , ktorí chodia pravidelne do práce , často vo svojom živote pociťujú stav úzkosti , vyčerpania, stresu a únavy a napriek tomu veľakrát nepovedia svojmu okoliu ,že ich niečo trápi alebo majú stres a snažia sa to kompenzovať tak , že si zoberú ešte viacej práce len , aby ten stav potlačili a nemysleli na to čo ich trápi. Musím niečo vydržať nejaké nepohodlie, veď som nejaký chlap / nejaká ženská a nie cintlavka alebo bábovka čo nič nevydrží…veľa ľudí si chce udržať koncentráciu a dostatok energie na celý deň. Keď je tlak a nátlak v počte úloh už neúnosný , často dochádza k frustrácii alebo celkovému vyčerpaniu organizmu

Stres je nešpecifická obranná reakcia organizmu, ktorá je objektívne zistiteľná podľa chemických a fyziologických prejavov tela.

Stresom sa rozumie psychický stav človeka, ktorý je buď priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva a pritom nie je presvedčený, že jeho obranná reakcia proti nepriaznivým vplyvom bude dostatočne silná. Stresová odpoveď má slúžiť k riešeniu situácie mobilizovaním všetkých síl organizmu.

Určitá miera záťaže je pre organizmus užitočná, inak by pri nedostatku podnetov mohlo dôjsť k deprivácii.

Vyvolávačmi stresov sú rozličné ťažko zvládnuteľné životné okolnosti, označované ako stresory – prekvapenie, zľaknutie, radostná či smutná správa.

Pozitívny – rozochvetie pri očakávaní kladne emocionálne nabitej udalosti. Zlepšuje výkon a tvorivosť

Negatívny – je používaný pre nepriaznivé situácie. V bežnej komunikácii je slovo stres vždy negatívne

Špecifický – úmyselne vyvolaný, prichádza po ňom uvoľnenie – adrenalínové športy

Každý z nás rád prizná, že je prepracovaný, že jeho život je plný stresu. Stres sa nevyhýba ani školskému prostrediu. Príčiny školskej záťaže spočívajú nielen vo vysokých nárokoch na vedomosti žiakov, ale veľký podiel má aj atmosféra v škole a rodine. Reakcie žiakov na stres sú rôzne – hyperaktivita, vyrušovanie, šikanovanie spolužiakov, ďalší volia osamelosť.

Fyziologické – červenanie sa, potenie, trasenie, bolesti hlavy, silné búšenie srdca, nechutenstvo, nadmerná chuť k jedlu, hryzenie si nechtov.

Emocionálne – zmeny nálad, napätie, únava, podráždenosť, plač, strach.

V správaní – absencia na v práci , vyrušovanie, podvádzanie, agresivita, nespavosť, obmedzenie komunikácie, zhoršenie pracovného výkonu, zameškané alebo chybne urobené projekty.

Vyčerpanie – ak si organizmus po podaní určitého výkonu neodpočinie, hrozí kolaps, nadpriemerná únava , apatickosť, nechutenstvo , odpor k akejkoľvek činnosti, ktorú má vykonať aj k bežným a nevyhnutným u každého človeka.

Únava – je to stav organizmu po nejakej fyzickej alebo psychickej záťaži.

fyzickej únave hovoríme vtedy , keď nás bolí hlava ,svaly a kĺby , svalovica a kŕče , pichanie v boku a iné

ak ide o psychickú únavu– tiež sa často dostavia bolesti hlavy, ospalosť, apatia, znížené reakcie na vonkajší podnet. Príčinou únavy môže byť aj deficit živín- hlad a smäd

Únava v práci- ráno ste čulý a ako sa hodiny približujú k obedu vaša produktivita v práci klesá , nastáva to najmä keď ste v noci zle spali, máte nedostatok energie, vypili ste priveľa kávy, alebo  dlhodobo sedeli na nesprávne nastavenej stoličke, ste hladný a smädný, neurobili ste si aj keď len 2-3 minútové prestávky medzi rozličnými činnosťami, nenarušili strnulosť tela v jednej polohe, neprešli ste sa alebo neponaťahovali sa , aby sa vám rozprúdila krv.

Váš mozog má útlm v nevetranej, teplej alebo priveľmi klimatizovanej miestnosti , zjedli ste ťažké jedlo, od použitého osvetlenia- prirodzené svetlo z vonku alebo umelé.

Prvá pomoc na prebratie sa útlmu  v práci

  • Vyvetranie miestnosti
  • Správne nastavenie klímy a teploty v kancelárii
  • Správne osvetlenie , kým je možnosť prirodzené , keď nie možnosť správne nastavenie LED osvetlenia- aby neťahalo oči
  • Prechádzka alebo malé naťahovacie cviky
  • Rýchle doplnenie energie ľahkým jedlom , pitím jemne chladených nápojov kúsok čokolády, ovocie na rýchlu energiu
  • Umytie si tváre studenou vodou
  • Nastavenie si výšky stoličky a pracovného stola ak sú polohovateľné
  • Chvíľkové zatvorenie očí aspoň 5 minút
  • Pár minútový oddych od pozerania do PC, ochranný filter na monitore pred začervenaním a vysychaním očí 

Prvá pomoc pred vyhorením, vyčerpaním a enormným stresom 

Nastavte si hranice 

Voči vašim kolegom ,priateľom a známym alebo aj cudzím ľuďom, naučte sa povedať komukoľvek NIE, a každé ÁNO si dobre premyslite a zvážte, či ste danú prosbu schopný, ochotný, ste s tou prosbou stotožnený vo svojom vnútri, máte na to čas, priestor, možnosti, poprípade financie. Až po zvážení všetkých plusov a mínusov danej požiadavky, odpovedzte dotyčnému človeku ako ste sa rozhodli- vyhovieť respektíve nevyhovieť  prosbe/výzve. Neodpovedajte unáhlene a zbrklo bez rozmyslu, vždy si nechajte čas na rozmyslenie, najlepšie do druhého dňa, ak taká možnosť nie je tak aspoň zopár hodín /2 hodiny, urgentnej veci aspoň 10-15 minút. Ide o to , aby si z vás ľudia nerobili trhací kalendár a dievča pre všetko, a vy kvôli tomu, že nechcete niekoho uraziť zakaždým poviete Áno, aj keď je to pre vás nevýhodné a vy nestihnete svoju prácu načas, ale vyhovel som. To nie je dobrá stratégia na budovanie vzťahov- hrozí zneužívanie a prekladanie povinností na vás.

Robte to, na čo sa cítite

Ten to bod je dosť podobný tomu predchádzajúcemu- naučiť sa povedať NIE stretnutiam, keď vás bolí hlava, máte zlú náladu, nevyhovuje vám zloženie spoločnosti ľudí, kde by ste sa mal ísť zabaviť, nechoďte niekam na návštevu k rodine alebo priateľom, keď ste unavený, mrzutý alebo vás niečo bolí a necítite sa vo svojej koži, nebojte sa vypnúť telefón, wi-fi ,PC alebo televízor, aby ste si mohli v pokoji čítať knihu, pospať si nerušene, keď sa cítite slabý, unavený a bez energie. Ak niekam idete, choďte iba ak sami chcete, nie lebo ma pozvali, nie preto, lebo sa to patrí, nie z donútenia a naliehania niekoho- choďte niekam pre vaše slobodné rozhodnutie, že tam ísť skutočne chcete ísť.

Objavte svoje záľuby, vyskúšajte niečo nové- nežite len samotnou prácou-

Veľa ľudí, keď sa zamestná tvrdí, že na svoje koníčky nemajú čas, potrebujú sa venovať tomu alebo tamtomu, majú rodinu aj deti potrebujú aj duchom prítomného otca či matku, nielen telom, unavených a nevnímajúcich čo im chce ratolesť ukázať a pod. Prácu, záľuby a odpočinok treba rovnomerne rozvrhnúť, aby ste od monotónnosti nevyhoreli alebo neupadli do depresie, apatie alebo hnevu. Stanovte si jeden deň v týždni alebo aspoň zopár hodín na to, aby ste rozvíjali svoj koníček a prípadne , že ho nemáte ho skúsili hľadať, možno aj súbežne z deťmi.

Treba sa naučiť relaxovať, ak celý týždeň pracujete fyzicky na stavbe pre vás bude relax sadnúť si k PC alebo televízoru, kresliť alebo čítať knihu. Ak je vaša práca skôr psychická, vašim relaxom na vyváženie sa musí stať fyzická práca, upratovanie, porýľovanie záhrady, zahrať s deťmi futbal, volejbal, hádzanú, ísť si zacvičiť do fitnescentra, ísť na hory- turistika.

Pre dostatočnú psychohygienu je potrebné rovnako unaviť svaly tela ako aj svaly psychiky alebo duše. Pomôže aj pravidelný spánok v dostatočnom čase minimálne 7-9 hodín, aby ste boli odpočinutý a regenerovaný na nasledujúci deň.

Rob prácu, ktorá ťa čo najviac napĺňa. Nájdi odvahu tú súčasnú zmeniť. Netráv denne osem hodín niečím, čo pre teba nemá zmysel a čo ťa neteší-

V každej činnosti , ktorú človek robí potrebuje nájsť jej dôležitosť, teda prečo ju vlastne robí, čomu to dáva , a či ho tá práca napĺňa. Ak cítite, že práca, ktorú robíte vás nebaví, frustruje, robí nešťastným, stresovaným je najvyšší čas ju zmeniť.

Veľa ľudí má v sebe zakorenení strach, že keď v jednej práci nevydržia celý život 20-30 rokov až do dôchodku ako ich starí rodičia alebo rodičia tak sú z nich zlí a neschopní ľudia, lebo keby boli schopnými tak by vydržali, len pre tú istotu, že majú stabilnú prácu a banka im dá skôr úver alebo hypotéku, keď vidí, že zamestnanie a bonita ich klienta je na vysokej úrovni.

Toto myslenie pretrváva aj u mladších vekových kategórii, ktorí boli vychovaný takýmto tipom rodičov. Nezáleží na tom , či ťa to baví alebo nie, pracovať sa musí a jesť tiež a platiť výdavky, tak nešpekuluj z novou robotou, lebo tam musíš začínať úplne od začiatku a tu už si sa vypracoval na nejakú vyššiu funkciu.

Toto nastavenie, že nevyhovujúca práca sa nemôže zmeniť veď čo by si pomysleli ľudia o našej rodine, že váš syn/dcéra sú prelietaví a pri ničom nevydržia a nezískajú stabilitu a pod.

Tento model o vytrvalosti u jedného max. dvoch zamestnávateľov po celý produktívny vek je v súčasnosti veľkým omylom. Práca, ktorá nebaví, nevychádzate s kolektívom, nenapĺňa vás, každé ráno vstávate s bolesťami hlavy alebo brucha, nie je pre vás vhodná.

Pokúste sa nájsť prácu, ktorá vás napĺňa robí radostným, vychádzate s kolektívom, primerane zarobíte, nie ste v práci od svitu do mrku, taká práca je pre vás vyhovujúca. Ide o to, aby ste v práci cítili dobre, boli veselí , videli zmysel a ochotne pomáhali druhým ľuďom nájsť to , čo je ich poslaním. V terajšej dobe sa odporúča pre rozvoj osobnosti po všetkých rovinách zmeniť prácu každých 2-5 rokov, no keď je práca zároveň aj vašim koníčkom to je najideálnejšia kombinácia…

Nechoďte z práce rovno domov. Deň sa nezačína a nekončí prácou. Choďte na prechádzku, stretni sa s priateľmi-

Mnohí ľudia si po práci nenachádzajú čas na svojich priateľov a známych a dosť ich zanedbávajú. Strácajú prehľad o živote toho druhého a postupne hrozí odcudzenie.

Ak rastlinku nepolievate, zvieratko nekŕmite a s človekom neudržiavate vzťah a pravidelný kontakt osobný alebo telefonický, tak postupne rastlinka zvädne a uschne, zvieratko skape a vzťahy zakrpatejú a časom zaniknú.

Deň, nie je len o práci, ktorú odpracujete a ostatné vás nezaujíma. Podobne treba rozdeliť čas na prácu, vzťahy v rodine, vzťahy s priateľmi a spánok, odpočinok.

Rob si inventúru zložiek osobnosti – fyzickej, sociálnej, intelektuálne a spirituálnej. Uvažuj, ktorá je chudobná a ktorá prepálená. A zmeň to-

 človek je zložitá bytosť zložená z rozličných potrieb, ktoré treba náležite uspokojovať. Vo všetkých oblastiach môže dôjsť k chudobe(zanedbaniu) alebo k prepáleniu –k bohatstvu na úkor inej zložky (presýtenie).

Je pre ľudskú bytosť dôležité, aby mala dostatok pohybu, dostatok samoty ale aj kontaktov a interakcíi z inými, aj vedomosti a intelektuálny rozvoj- keď sa čítaním odbornej literatúry sýtime novým poznaním, myšlienkami a rozširujeme si slovnú zásobu a spirituálnej oblasti ak je človek veriaci je to kontakt s Bohom, pravidelná modlitba, pobožnosť alebo liturgia/sv. omša /meditácia u neveriaceho krása prírody, krása umeleckých diel, obohatenie sa na koncerte /divadle.

Rozvoj je potrebný od najmenších detí až po starcov, aby nezakrpatievali v žiadnej rovine.

Rozvíjajte sa. Ten, ak pravidelne spoznávate nové veci, nestagnujete. Prihláste sa na nejaký kurz. Len tak pre potešenie-

Ak objavíte vo svojom živote novú záľubu, nechcete ostať na úrovni samouka nájdite si ľudí, ktorí sa danej záľube venujú a vytvorte s nimi kamarátstvo, isto vás posunú ďalej na vašej ceste objavovania skrytých zákutí vašej záľuby, vyhľadajte si nejaký kury , ktorý vás niečo nové naučí, vyskúšajte niečo , čo ste nikdy predtým nerobili- naučiť sa cudzí jazyk, uvariť jedlo, upiecť a ozdobiť tortu, dať sa na behanie, plávanie , tenis, jógu, meditáciu , objavujete archeologické vykopávky, prihláste sa ako dobrovoľník a vydávajte jedlo bezdomovcom, stavajte búdky pre vtáčikov na zimu, naučte sa robiť s hliny keramiku, ušiť svoje vlastné šaty a mnoho iného… Urobte si radosť a obohaťte aj ľudí okolo seba…

Nebojte sa o syndróme vyhorenia hovoriť. Navštívte psychológa, ak cítite, že niečo nie je v poriadku. Starajte sa o svoje duševné zdravie. Toto nemá byť tabu téma. Týka sa všetkých-

Ak sa necítite dobre, nie hanba vyhľadať lekára. Máte zlomenú nohu- idete na traumatológiu, zle sa vám dýcha- interné, krivo ste stúpili –ortopédia, spadli ste a udreli ste si hlavu, zlomili stavce- neurológia a ak máte pocit , že niečoho je na vás priveľa, nezvládate bežné denné činnosti, nespíte dobre je načase vyhľadať psychológa a ak je to moc vážne ako v prípade vyhorenia alebo depresie aj psychiatra. Ako náhle nastane duševný problém prestanete automaticky o tom hovoriť a nechávate si to sami pre seba. Nakoľko máte proste pocit stigmy- on/ona je psychicky chorá- blázon, a toho nezamestnáme, lebo čo keď niečo vo svojom stave urobí a ohrozí niekoho s kolegov na živote, alebo seba- radšej ruky preč. Táto stigmatizácia a hranie sa na tabu tému ľuďom s psychickým ochorením veľmi nepomôže, preto svoje ochorenie pred zamestnávateľom taja, len aby sa nedostali do rečí, a šikanovania od kolegov aj šéfa- čo ty chceš vyšší plat- veď si narušený psychicky (veď nezvládaš ani polovicu z toho čo tvoji kolegovia), máš bludy a halucinácie z tých oblbujúcich liekov na hlavu- (choď do ústavu si nebezpečný pre seba aj svoje okolie), že ťa niekto obťažoval hlúpymi rečami a narážkami – veď si psychopat-                 ( nepatríš do zdravej spoločnosti)aj tak vo svojej hlave nemáte v poriadku a nikto vám nič nerobí iba osočujete svojich kolegov alebo máte výpoveď mi debilov a psychopatov na liekoch nepotrebujeme…

Spíšte si, čo vám v práci energiu berie a čo vám ju naopak dáva. A zdieľajte to s ostatnými kolegami. Možno to, čo vás nebaví, niekto urobí rád a vy zase môžete niečo iné urobiť zaňho-

Napísať si na papier veci a udalosti, ktoré robia radosť alebo smútok na srdci. Hovorí sa, že papier znesie všetko, tak je dobré to tam bez žiadnych okolkov napísať a keď bude vhodná príležitosť porozprávať sa a vyzvať svojich kolegov k rovnakej činnosti a keď to budú mať všetci, tak porovnať a vytriediť, čo kto miluje a čo neznáša a nájsť dvojice kolegov, ktorí to majú opačne s vami a ak budú súhlasiť úlohy si po dohode so šéfom vymeniť. A po mesiaci urobiť rekapituláciu, ako to pôsobilo na kolektív a či to otužilo vzťahy a pomohlo vymeneným kolegom v napredovaní…

Na pracovisku treba byť všímavý a pozorný voči kolegom a prípadne, že máte podozrenie na veľký stres, nesústredenosť, roztržitosť, veľké chyby, utiahnutosť a zníženú frekvenciu komunikácie , pri inak urečnenom kolegovi, pri vhodnej príležitosti sa v súkromí s daným kolegom porozprávať medzi štyrmi očami a pokúsiť sa zistiť čo je vo veci, a prípade súhlasu pokúsiť predchádzať vyčerpaniu alebo vyhoreniu daného človeka.

Bc. Ľubica  Bombalová