Dobrá rada

Telo, myseľ, duch – je potrebné, aby fungovalo všetko a budete fungovať aj vy

1772
0
Zdieľaj

Niekto veľa číta, niekto veľa píše, niekto veľa spí a niekto veľa behá. Každý sme iný a to je na tom super. Na svete žijú miliardy ľudí a každý z nich je individuálna ľudská bytosť.  Každý má svoj scenár na to, ako byť pokojný, úspešný či šťastný. Na nasledujúcich riadkoch si rozoberieme známu trojicu prvkov, ktoré vás ovplyvňujú – telo, myseľ, duch. Ak si myslíte, že na to, aby ste využívali sto percent svojho potenciálu stačí, aby fungoval iba jeden z týchto faktorov, budeme vás musieť sklamať. Na druhej strane, pokúsime sa vám poradiť, ako na to.

Hovorí sa, že umenie žiť je umenie pracovať, plus umenie hrať sa a odpočívať. Poďme si to rozobrať. Inak povedané, tieto slová znamenajú, že aby ste boli v živote šťastní, je potrebné pracovať, zároveň robiť niečo, čo vám myšlienky zoberie inam a bude vás to baviť a samozrejme netreba zabúdať na to, že dôležité je odpočívať. Veľa ľudí sa totiž nazdáva, že keď budú robiť niečo nonstop, úspech sa dostaví. Môže sa, ale príde s ním aj daň, ktorá sa volá syndróm vyhorenia. Je dôležité odpočívať, dopriať si momenty či dni ničnerobenia, aby si myseľ aj telo odpočinuli. Ide totiž o maratón, nie o šprint. Nezabúdajte, ani Rím nebol postavený za deň.

Telo, myseľ, duch – čo sa pod tým myslí? Tri faktory, ktoré ovplyvňujú váš život. Telo – organizmus funguje lepšie, keď sa oň staráte, je pre to dobré, keď svoje telo fyzicky namáhate pomocou cvičenia, prípadne si doprajete čas v prírode alebo sa idete čo i len prejsť. Telo musí cítiť, že ho neberiete iba ako schránku, v ktorej žijete. Myseľ – jeden výrok hovorí, že myseľ je ako meč, ktorú pomocou čítania a vzdelávanie ostríte. Je nemenej dôležitá, ako telo. Teda, ako pre koho, ale myslíme to všeobecnosti. Nie nadarmo odporúčajú rôzni vzdelaní odborníci čítať a tvrdia, že to, kým sa stanete, vo veľkej miere závisí od toho, čo čítate, respektíve, aké informácie k sebe púšťate.

Duch – to už je jemne ťažko predstaviteľné, ale skúsime to. Je to vaše vnútro, teraz si odmyslíme telo aj myseľ. Dá sa povedať, že to súvisí s mysľou, ale jedná sa o vaše pocity, o to, čo cítite, intuíciu, jednoducho ako reagujete na vnemy bez toho, aby ste o nich rozmýšľali. Chce to tréning, odporúča sa meditácia. Napríklad, veľkí športovci, na ktorých robia ľudia športové tipy, ako LeBron James v basketbalovej NBA, Cristiano Ronaldo vo futbale či Alexander Ovečkin v hokejovej NHL, sú všetko ľudia, ktorí venujú čas práci na svojom vnútre. Následne sa to odzrkadľuje na ich výkonoch.

Už v starovekom Grécku a v Ríme sa vo veľkom tele rozoberal koncept zvaný kalokagatia, a teda jednota fyzického a duševného. Hovorilo sa o dokonalosti, ktorá je síce nedosiahnuteľná, ale na ceste k nej sa môžete posunúť na úrovne, o ktorých ste ani netušili, že ste ich schopní. Je to len na vás. Samozrejme, najťažšie bude začať, ale je na každom z vás, ako sa k tomu postavíte. Nepochybujeme totiž o tom, že chcete byť úspešní. Kto by nechcel, no nie?