Domácnosť a Záhrada

Vianočná hviezda pre Európu

5151
0
Zdieľaj

Stromčeky, vence, sviečky, svetielká, jasličky ozdobujú naše domy každý rok na Vianoce. Ale v posledných rokoch sa úspešne medzi nimi presadila aj vianočná hviezda (euphorbia pulcherrima – prýštec najkrajší). Jej krásne červené kvety sú obľúbenou súčasťou vianočnej výzdoby. Ale čo s ňou potom? Koľkí z vás ju museli vyhodiť, lebo jej opadali listy, vysušila sa alebo zhnila?

Pri troške pozornosti vám vaša vianočná hviezda prežije celý rok a v decembri znovu zakvitne.

Poinsettia pochádza z Mexika, kde rastie voľne ako kríčkovitá rastlina. Do Európy sa dostala len v 19.storočí a to vďaka americkému veľvyslancovi v Mexiku, Joelovi Robertovi Poinsettovi. Kvetine dal svoje meno, doniesol si ju domov a začal pestovať vo svojej záhrade. Získala veľmi rýchlo obľubu, vďaka jej žiarivým farbám práve vo vianočnom období. Vtedy bola často využívaná na ozdobu kostolov, hlavne v teplejších južných krajinách, kde je voľne dostupná.

Dnes už existuje viacero odrôd vianočnej ruže a okrem žiarivej červenej farby, ju môžeme nájsť v bielych, lososovo ružových, marhuľových či bordových odtieňoch. Treba si dať pozor aj pri nákupe rastliny, nemá rada prievan a ani veľa vody. Darí sa jej na svetlých miestach ale pozor na priame slnko.

Práve kvôli veľkej obľube tohto kvetu vznikla iniciatíva „Stars for Europe“, ktorá podporuje jej európskych pestovateľov, dodávateľov a spotrebiteľov. Od roku 2011 je projekt financovaný európskou úniou. Na stránke www.starsforeurope.com sa dajú nájsť všetky potrebné informácie o odrodách, návody a rady ako si čo najdlhšie udržať rastlinu v byte. Rôzne aktivity sú zamerané na nové módne trendy a nápady pre dekorácie s vianočnou hviezdou.

Nechýbajú komunikácie pre tlač, videá a fotky s originálnymi ozdobami. Slovensko sa zatiaľ nezúčastnilo projektu, ale informácie sú uvedené aj v českom jazyku.

Nenechajte, aby vianočné čaro, ktorá nám do našich domácností prináša vianočná hviezda, zvädlo aj spolu s touto rastlinou.