Domácnosť a Záhrada

A stop žehleniu!

7622
0
Zdieľaj

Nechce sa vám žehliť? Tu je návod ako si ušetriť čas a energiu.

Oprali ste celé hory prádla a teraz sa naň zúfalo pozeráte a nechce sa vám stráviť hodiny a hodiny pri jeho žehlení? Poradíme vám.

V prvom rade dajte si pozor na výber materiálu pri kúpe oblečenia. Elastická látka nepotrebuje žehlenie, tak čítajte vždy etikety pri nakupovaní.

Pri praní pozorne rozdeľte vaše šaty podľa farby a druhu látky. Zapnite práčku na programe vhodnom pre daný typ látky. Dnešné moderné práčky majú veľa programov pre syntetické, bavlnené, ručné pranie a pod. Trik je v tom, že si môžete nastaviť nižšie obrátky na žmýkanie. To vám až tak nepokrčí prádlo. Na niektorých práčkach existuje aj program „ľahké žehlenie“, ktoré vám automaticky zníži počet obrátok pri ktoromkoľvek programe prania.

Hneď ako práčka skončí vyberte prádlo čo najskôr, aby sa nepokrčilo ešte viac v práčke.

Pri vešaní vaše oblečenie najskôr poriadne vytraste a preveste bez štipcov, ktoré zanechávajú odtlačky. Šaty a blúzky môžete rovno zvesiť na vešiak, aby tak už pri sušení nadobudli správnu formu a nekrčili sa ešte viac. Plachty a obliečky nie sú výnimkou. Treba ich najskôr poriadne pretriasť a ponaťahovať, potom ich zložte s presnosťou ako ich ukladáte pri žehlení a nechajte usušiť.

Keď máte sušičku na prádlo, tak tá má už pravdepodobne program, ktorý vám ušetrí zbytočné žehlenie. V tom prípade stačí vybrať prádlo a pekne poukladať do skrine.

Teraz, keď je už všetko usušené, tak stačí vaše veci „prežehliť“ rukami a odložiť. Ak sú plachty alebo uteráky ešte pokrčené, tak prebehnite po nich zvrchu žehličkou, ale až keď sú pekne preložené do formy, akú bežne používate na ich ukladanie. Takto sa určite vyrovnajú a bez zbytočnej námahy. V skrini ich uložte naspodok pod ostatné prádlo. Takto stlačené váhou ostatných vecí, budú ešte rovnejšie.