Dobrá rada

Viete, ako sa starať o drevo? Poradíme vám

1205
0
Zdieľaj

Drevo je obľúbený prírodný materiál, ktorý sa využíva nielen v exteriéri, ale aj priamo v domácnosti. Ľudia ho využívajú na nábytok, plot, dekorácie alebo podlahy. Nevýhodu dreva je však jeho vzhľad, ktorý sa po určitom čase zmení a bude vyzerať úplne inak, ako na začiatku. Starostlivosť o neho je preto viac než kľúčová a to najmä vtedy, ak s ním počítate na dlhé roky. Vo svete údržby o drevo existuje veľké množstvo rôznych výrobkov, vďaka ktorým ich viete lakovať, impregnovať, čistiť alebo meniť farbu. Keďže je drevo veľmi háklivé aj na zmeny počasia ako je vlhkosť, slnečné žiarenie alebo mráz, treba mu venovať dostatok starostlivosti a pozornosti.

Správna a pravidelná ochrana vám pomôže zbaviť sa škodcov, plesní, hnitia alebo dokonca aj blednutia zo slnka. Stačí vám na to olej na drevo alebo iné prípravky, určené na povrchové nátery. Ignorovanie dlhodobého zlého stavu dreva môže dospieť k tomu, že sa s ním budete musieť rozlúčiť a zaobstarať si nové. V tom prípade bude investícia omnoho väčšia ako by ste čakali, preto je lepšie drevo udržiavať v kondícii neustále. Ešte viac sa treba o neho starať vtedy, ak je z neho postavený celý dom. Ľudia si drevené domy stavali od nepamäti a preto nejde o nič výnimočné. Tento materiál má obrovské množstvo výhod, prečo je stále obľúbeným aj v stavebníctve, no prináša aj možné riziká. Stavba, ktorá nie je dokonalá začne mať problémy po pár rokoch od postavenia. Je len na vás, akú dlhú životnosť od nej očakávate a čo ste ochotný jej v rámci ochrany poskytnúť. Jedným z najhorších možností je napadnutie drevokaznými škodcami, ktorí sa objavujú najmä vdaka chybám v konštrukcii budovy. Ako s nimi bojovať?

Proti škodcom pomôže impregnácia?

Ak sa chcete zbaviť škodcov v dreve, dokážete to jedine dobrou impregnáciou. Ide o redší náter obsahujúci biocídy, ktorý sa vsakuje hlboko do dreva, vďaka čomu ho dokáže ochrániť pred biologickými škodcami. Tento druh ochrany sa používa najmä vo vonkajšom prostredí, ale aj v interiéri, kde je príliš vlhké prostredie. Impregnácia dreva však nie je jedinou formou náteru, ktorá sa na ochranu tohto materiálu používa. Ak je vaše drevo vystavené neustálemu UV žiareniu a teda je umiestnené na slnku alebo odoláva vplyvom počasia, po impregnácii by ste ho mali natrieť niektorých z povrchových náterov. Impregnovanie sprevádza niekoľko dôležitých zásad, ktoré by ste pri tejto činnosti mali dodržať. Nezabudnite na to, že impregnáciu dreva môžete vykonávať len vonku alebo vo veľmi dobre vetraných miestnostiach. Treba ju nanášať v hrubej vrstve tak, aby sa vpila čo najhlbšie do dreva. Následne treba impregnované drevo ošetriť povrchovým náterom bez biocídov. Táto ochrana proti škodcom nie je potrebná v obytných priestoroch, kde nie je príliš vysoká vlhkosť. Ak by sa však drevo nachádzalo v kúpeľni, tam by ste ho mali ošetriť tak isto, ako keby sa nachádzalo v exteriéri.