Cestovanie a Destinácie

Viete, ako si rýchlo poradiť s defektom?

1553
0
Zdieľaj
Viete, ako si rýchlo poradiť s defektom?
Viete, ako si rýchlo poradiť s defektom?

Jednou z najviac nepríjemných vecí, ktoré sa vám na cestách môžu prihodiť, teda okrem nehody, je defekt. Môžete jazdiť akokoľvek opatrne, mať nové pneumatiky a starať sa o ne, ale defekt sa neočakávane zjaví kedykoľvek. Samozrejme, že takmer vždy je to v situácii, keď sa niekam veľmi ponáhľate. S defektom sa dá bojovať tromi spôsobmi, ktoré si v tomto článku priblížime.

Príčiny defektu

Kúpili ste si nové letné alebo zimné pneumatiky a o pár týždňov ste dostali defekt? Príčinou defektu nie sú vždy len pneumatiky. Niekto nemá šťastie a k defektu príde aj dvakrát za rok. Iní motoristi s defektom nemusia súperiť aj niekoľko rokov. Podľa štatistík sa defekt prihodí aktívnemu šoférovi raz za desať rokov. Najčastejšie príde k defektu na neupravených cestách, pri jazde po kameňoch, poliach alebo v blízkosti staveniska. V tomto prípade je príčina jasná, a to stav vozovky resp. povrchu, po ktorom jazdíte. Ovplyvniť vznik defektu môžete vašim spôsobom jazdy, nemali by ste prudko brzdiť, akcelerovať alebo prudko pridávať plyn. Dôležitá je kontrola tlaku v pneumatikách, ktoré sa pri nesprávnom tlaku ojazdia len na jednom mieste a vzniká tak väčšie riziko ich prasknutia. Pneumatiky sa nepravidelne ojazdia aj v prípade, že nemáte dobre nastavenú geometriu. Poslednou príčinou ojazdenie býva preťaženie vozidla, keď naplníte strešné boxy do prasknutia. Nezabúdajte ani na čistenie pneumatík. Každý zapichnutý kamienok ich môže prepichnúť. Neodporúčame vám kamienok vyťahovať z pneumatiky, ak je do nej viditeľne zapichnutý. Odstránenie zapichnutého predmetu nechajte radšej na odborníkov v pneuservise.

Takto si poradíte s defektom

Ak k defektu príde, máte tri možnosti jeho odstránenia. Klasikou je výmena prasknutého kolesa za rezervu. Ide síce o špinavú prácu, ale pri väčšej diere vám nič iné neostane. K výmene pneumatiky budete potrebovať hever a kľúč, ktoré sú uložené spolu s rezervou v kufri automobilu. Nezabudnite po výmene rezervné koleso dofúkať. Ideálne by bolo, keby bol váš defekt v podobe malej trhlinky. Malé diery sa dajú dočasne opraviť pomocou spreja. Takto opravené vydržia na dojazd aj najlacnejšie pneumatiky. Sprej sa strieka cez ventil do vnútra pneumatiky a trhlinu utesní priamo z vnútornej strany. Treťou možnosťou opravy defektu sú lepiace sady, ktoré sú súčasťou nových vozidiel alebo si ich môžete zakúpiť. So zalepenou dierou pomocou tejto sady máte dojazd až 200 km. Nedá sa však využiť v prípade zničenej bočnice alebo dezénu. S rezervou a zalepenou dierou je povolené jazdiť maximálnou rýchlosťou 80 km/h a pri najbližšej príležitosti musíte navštíviť servis.