Dobrá rada

So strachom zo šoférovania sa dá účinne bojovať

814
0
Zdieľaj
So strachom zo šoférovania sa dá účinne bojovať
So strachom zo šoférovania sa dá účinne bojovať

Veľa ľudí, ktorí absolvujú kurz v autoškole, skončia so šoférovaním skôr ako začali. Strach zo šoférovania majú ľudia rôzneho veku a pohlavia. Príčiny tohto strachu resp. fóbie sú viaceré. Dobrá správa je, že so strachom sa dá bojovať a postupne ho eliminovať do takej úrovne, ktorá vám dovolí šoférovať.

Ako vzniká strach zo šoférovania

Strach zo šoférovania sa odborne nazýva amaxofóbia. Pri tejto fóbii sa ľudia nielen boja šoférovania, ale majú tiež panický strach z cestovania dopravnými prostriedkami. Nemýľte si však klasický strach nováčikov s ozajstnou fóbiou. Strach sa dá prekonať po pár prejdených kilometroch. Fóbia sa pri nastúpení do vozidla stupňuje až do takej úrovne, že sa vám začnú triasť ruky, horšie sa vám dýcha a máte pocit na zvracanie. Príčiny strachu zo šoférovania sú viaceré. Najčastejšie ide o zlé zážitky z minulosti, ktoré si ani nemusíte pamätať. Napríklad moja známa mala ako trojročné dievčatko nehodu v automobile s rodičmi, ktorí si nenasadili v horách snehové reťaze a zapadli do hlbokého záveja. Bez vody, jedla a v zime museli čakať na pomoc niekoľko hodín. Ide o traumatický zážitok, ktorý sa dá prekonať za pomoci terapeuta alebo tak, že si dodáte pocit istoty. V prípade mojej známej stačilo, že si so sebou stále vozí vo vozidle snehové reťaze, i keď vlastní silnejšie vozidlo. Veď reťaze na SUV 4×4 alebo reťaze na dodávky sú rovnako dôležité ako pre malé osobné vozidlá. Okrem zlého zážitku má vplyv na strach vaše okolie. Ak ste v autoškole natrafili na hrubého inštruktora alebo vás neustále kritizuje manžel, tak sa strachu zo šoférovania len veľmi ťažko zbavíte. Niekedy šoféri nemajú strach zo svojich schopností, ale zo zrušností ostatných vodičov.

Ako bojovať so strachom zo šoférovania

Odhalenie príčiny strachu zo šoférovania je v niektorých prípadoch dôležité, napríklad pri traumách, a inokedy na príčinách nezáleží. Dôležitejšie je to, ako sa so svojim strachom popasujete. Uvedomte si, že na svete má strach zo šoférovania v priemere 6 % šoférov. Títo ľudia so svojim strachom bojujú a šoférujú.

  • Dôležité je so strachom bojovať a napriek nepríjemným pocitom neustále jazdiť. Strach postupne sám od seba zmizne spolu s narastajúcimi skúsenosťami.
  • Najskôr začnite riadiť vozidlo na malých úsekoch – na cestách, ktoré poznáte a mimo dopravnej špičky.
  • Veľkú pomoc vám poskytne niekto, komu veríte a kto je skúsenejším šoférom ako vy. Prvé jazdy absolvujte s týmto človekom.
  • Neskrývajte svoj strach pred druhými. Ak máte vo vozidle spolucestujúceho, odhaľte pred ním svoje obavy. Malé povzbudenie nie je nikdy na škodu.
  • Pred každou cestou si trasu vizualizujte. Naplánujte si do podrobností jazdy i parkovanie.
  • Vo vozidle sa cíťte pohodlne, vyzlečte si bundu, pustite si obľúbenú hudbu.
  • Ak napriek všetkým snahám nedokážete strach prekonať, dokúpte si jazdy pod dohľadom inštruktora alebo sa obráťte na psychológa.