Životný štýl

Viete, ktoré perly sú najvzácnejšie?

2061
0
Zdieľaj
Viete, ktoré perly sú najvzácnejšie?

Perly boli oddávna symbolom elegancie, moci a bohatstva. Pripisovali sa im dokonca zázračné a liečivé vlastnosti. Mali mimoriadnu cenu a mnohí pre ne neváhali obetovať vlastný život. Preto ich v histórii nosili výhradne len príslušníci najvyšších spoločenských vrstiev. Zdobili sa nimi vlasy, odevy, či iné šperky. Vďaka nádhernému hodvábnemu lesku sa perla zvykne nazývať aj kráľovnou klenotov. A právom. Perla je krásna vo svojej prirodzenej forme. Netreba ju brúsiť alebo nejako inak zložito upravovať.

Perly sú organického pôvodu a vytvárajú sa v tele lastúr – perlorodiek. Keď sa cudzie teleso (napríklad zrnko piesku) dostane do lastúry, táto zaujme obrannú reakciu a začne vylučovať perleť, a následne obaľovať tento cudzí predmet. Perleť je z chemického hľadiska zlúčenina oxidu vápnika (cca 90 %), organických zlúčenín a malého množstva vody. Perla môže takto vznikať niekoľko mesiacov, až rokov a zo sto perlorodiek sa iba v jednej či dvoch nájdu dokonalé perličky kruhového tvaru, ktoré sú najvzácnejšie. Perly je možné vytvárať aj umelo, a to vložením nejakého telieska do lastúry.

Perly bývajú sladkovodné aj morské, podľa toho, odkiaľ pochádzajú. Vzácnejšie bývajú morské. Perly môžu mať rôzne farby, často sa aj dofarbujú. Osobitné postavenie majú medzi perlami kúsky čiernej farby. Sú to povestné čierne perly, ktorým stáročia rôzne civilizácie prisudzujú magický význam.

Názvom čierna perla sa nazývajú takzvané tahitské perly. Sú to perly, ktoré sa pestujú najmä na ostrovoch Francúzskej Polynézie v morských farmách. Tahitské perly sa preslávili živými, meniacimi, takmer kovovými farbami. Aj keď sa univerzálne nazývajú čiernymi, v skutočnosti je pre nich typická celá škála šedých odtieňov. Vytvárajú sa v telách čiernych lastúr, čo im prirodzene dodáva tmavú farbu s rozličnými odtieňmi, vrátane najvzácnejšej zelenej a pávej.

Čierne perly sa na trhu objavili vďaka obchodníkovi Salvadorovi Assaelovi v sedemdesiatych rokoch a ľudia spočiatku o novinku nejavili žiaden záujem. Assael mal niekoľko možností: mohol skončiť s obchodom, prudko znížiť cenu alebo mohol čierne perly pribaľovať ako darček k tým bielym. To by boli štandardné opatrenia, ktoré bežní obchodníci robia. On sa však rozhodol tak, ako by to nikto nečakal. Požiadal istého newyorského klenotníka, aby vo výklade svojho obchodu na prestížnej Piatej Avanue vystavil tieto čierne perly so šialene vysokou cenovkou. Assael si medzitým zaplatil niekoľko celostránkových inzerátov v exkluzívnych časopisoch, kde boli čierne perly vyobrazené spolu s najlepšími diamantmi, rubínmi a smaragdami. A táto stratégia mu napokon priniesla ohromný úspech a zisk. Čierne perly, dovtedy bezcenná hračka z tahitskej prírody, sa začali zrazu objavovať na krkoch najslávnejších dám.