Domácnosť a Záhrada

Všetko, čo potrebujete vedieť o grilovaní

8559
0
Zdieľaj

Konečne prichádza leto a to znamená, že nastáva aj čas grilovačiek, ktoré sa pomaly stávajú národným športom. Ak máte na pláne rady grilujúcich posilniť, prinášame vám niekoľko dobrých tipov a rád ako sa stať skutočným gril majstrom.

Ako vybrať gril

Na trhu nájdete grily na uhlie, plynové a elektrické grily. Gril na uhlie nie je zo zdravotného hľadiska ideálny, ale zasa tá vôňa a „plnšia“ chuť v ňom  ugrilovaných pokrmov ho robí veľmi zaujímavým. Plynový gril má síce vyššie prvotné náklady, ale jeho výhody cenu vykompenzujú. Dá sa rýchlo rozložiť, ľahko sa na ňom reguluje teplota a je bezpečný. Elektrické grily sú obmedzené na elektrickú sieť a keďže nemajú žiadny plameň, je možné ich využívať vo vnútri, či na balkóne.

Pred kúpou grilu si dobre premyslite jeho veľkosť. Príliš malý gril môže pekne potrápiť, zbytočne veľký je zasa drahší a náročnejší na čistenie a údržbu. Vždy zvážte pomer výkon/cena, porovnajte si tiež jednotlivé značky a modely. Čo sa týka príslušenstva, pri prvom nákupe si zaobstarajte len to najdôležitejšie: obal na gril, grilovacie náčinie a podobne a až po viacerých gril-párty, kedy si gril vyskúšate, rozhodnete, čo by sa vám ešte hodilo. Napríklad držiak na pivo.

Ako grilovať

Ak už máte gril kúpený a viete ako sa s ním pracuje, prichádza tá najlepšia a najzaujímavejšia časť: samotné grilovanie.

Používajte zásadne uhlie určené na grilovanie, žiadny papier alebo drevo. Pri zapaľovaní nepoužívajte zrýchľovače (benzín, petrolej…). Do ohňa nefúkajte, aby nelietali iskry, počkajte, až je uhlie vyhorené, to znamená, že je žeravé a nedymí. Dávajte pozor, aby do ohňa nekvapkal tuk, keďže sa môže prudko vznietiť a takéto pyrotechnické efekty pri grilovaní určite nechcete zažiť.

Pri grilovaní je správna teplota uhlia rovnako dôležitá ako aj jeho správne rozmiestnenie. Síce nie sú potrebné až také presné teploty ako pri pečení, ale každý druh grilovaného jedla si vyžaduje vlastný, špecifický rozsah teplôt. Inak sa griluje steak, inak paprika. Teplotu môžete zistiť dvoma spôsobmi. Buď pomocou teplomeru, ktorý už prevažne býva súčasťou grilu, alebo vyskúšajte tento trik: v bezpečnej vzdialenosti, asi 12 cm nad žeravým uhlím, podržte dlaň. Ak ruku musíte odtiahnuť po 2 až 4 sekundách, teplota je vysoká, ak po 5 až 7 sekundách, žeravé uhlie má strednú teplotu, ak po 8 až 10 sekundách, teplota žeravého uhlia je nízka.

Čo grilovať

Marinádu na grilovanie nekupujte, radšej si ju spravte sami doma. Hydinu marinujte najmenej hodinu pred grilovaním. Môžete ju marinovať aj dlhšie a uložiť do chladu, no pred grilovaním ju zahrejte na izbovú teplotu. Do marinád nedávajte soľ — vyťahuje šťavu z mäsa a pri dlhšom marinovaní je suché. Mäso soľte počas grilovania.

Vedeli ste napríklad, že v takom steaku marinovanom v pive, sa dramaticky znižuje level chemikálií, ktoré sa do neho dostali priemyselnou výrobou (steroidy, antibiotiká, iné látky)?

Existuje množstvo rôznych druhov marinád. Môžete do nich použiť citrónovú či pomarančovú šťavu, kečup, horčicu, sójovú omáčku, cukor, olej, rôzne korenie, jogurt, cesnak, niekto používa dokonca aj kokakolu. Záleží len a len na vašej fantázii.

Pred grilovaním nechajte mäso zahriať na izbovú teplotu. Mäso vybraté z chladničky by sa mohlo na gril prilepiť a neodborným narábaním znehodnotiť. Hydinu je vhodné grilovať na tácke na grilovanie, aby tuk nestekal do ohňa a nespálil mäso. Hydina je dôkladne prepečená, keď sa oddeľuje od kosti a šťava vytekajúca v mieste vpichu nožom je priezračná, nie ružová.

Pri diétnej príprave jedál zabaľte hydinové mäso so zeleninou do alobalu, ktorý treba jemne potrieť olejom a alobal uzavrieť, aby šťava nevytiekla.

Mäso po grilovaní je dobre nechať odstáť na 10 až 15 minút, bude šťavnatejšie.

Grilovať sa môžu všetky druhy koreňovej zeleniny ako paprika, cukina, baklažán, špargľa, teda pevnejšie zelenina, ale aj paradajky či šampiňóny. Negrilujte karfiol, brokolicu alebo fazuľu, nič extra z nich nevykúzlite.

Ako dezert môžete skúsiť ugrilovať ovocie. Dobrými kandidátmi sú jablká, ananás či melón, Pri hruškách, broskyniach, figách, marhuliach, banánoch a podobne musíte dávať pozor, aby neboli moc mäkké.

Čistenie

Po každej grilovačke je potrebné gril poriadne vyčistiť, nezabudnite aj na stojan a mriežky. Čistením sa zbavíte škodlivých karcinogénnych zvyškov, ktoré by sa pri ďalšom grilovaní mohli preniesť do jedla.

Zdieľaj
Predchádzajúci článokGrécko volá
Nasledujúci článokZdravý sex