Zdravie a Krása

Zdravý sex

16343
0
Zdieľaj

Až na pár výnimiek, ľudia sex jednoducho milujú. Sex dobre predáva, na sexi ľudí sa dobre pozerá, sex vládne svetu. Možno ste však nevedeli, že tento asi najobľúbenejší šport na svete má aj veľa priaznivých účinkov na zdravie.

 1. Sex je skvelý liek proti bolesti. Skvelé správy, chlapi! Veda konečne dokázala, že výhovorky typu „nie zlato, dnes ma bolí hlava“, už neobstoja. Zistilo sa, že počas sexu vyplavuje ľudské telo hormóny, ktoré fungujú ako blokátory bolesti. Sex pomáha pri bolestiach hlavy, chrbtice i nôh a je vynikajúci na artritídu. Takže skúste skôr orgazmus ako aspirín.
 2. Sex znižuje krvný tlak. Mnoho ľudí trpí vysokým krvným tlakom, ale naštastie sa ukázalo, že jednoduchý a zábavný spôsob ako ho znížiť, je práve sex. Predpokladá sa, že je to spôsobené uvoľňovaním oxytocínu do nášho tela, čo je hormón, ktorý znižuje stres. Stres je často kľúčovým faktorom pri vysokom krvnom tlaku, takže to dáva zmysel.
 3. Sex zlepšuje kvalitu spánku. Je lepší ako akákoľvek tabletka na spanie. Takže pre muža je to dostatočné ospravedlnenie, keď hneď po sexe zalomí: Môže za to zasa oxytocín. Ženy sa po orgazme zrelaxujú a uvoľnia.
 4. Chcete mať pocit, že ste kráľovná alebo majster sveta? Sexujte. Vedci z University of Texas zistili, že jedným z dôvodov, prečo majú ľudia sex, je zvýšenie sebavedomia. Keď to funguje na Texasanov, prečo nie na vás? Platí to však aj z druhej strany: neexistuje kvalitný sex bez zdravého sebavedomia a sebaúcty. Preto často bývajú ľudia s nízkym sebavedomím v bludnom kruhu — nemajú dostatok sebavedomia na kvalitný sex, respektíve majú zábrany, a tým pádom ich sex neposunie ďalej…
 5. Sexom spálite kalórie. Nie je to síce žiadna výhra, za 30 minút spálite približne 500kJ, ale stále je to lepšie ako sedieť na gauči pri televízii a zábavnejšie, než bežecký pás.
 6. Bojíte sa vrások? Britský neuropsychológ David Weeks z Royal Edinburgh Hospital hovorí, že ľudia, ktorí majú sex 4 krát za týždeň, vyzerajú až o 10 rokov mladší ako v skutočnosti sú. Zázrak? Vôbec nie, potešenie zo sexu tvorí hormóny, vrátane rastového, ktorý je zodpovedný za zachovanie mladosti. Celkovo, sex predlžuje život.
 7. Koniec depresiám. Rovnako ako akékoľvek cvičenie, ktoré zvyšuje tepovú frekvenciu, aj sex spôsobuje, že váš mozog uvoľňuje chemické látky, ktoré zvyšujú hladinu serotonínu — hormónu šťastia. Serotonín je kľúčovým antidepresívom ľudského tela a jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia cítia po sexe šťastní.
 8. Sex znižuje stres. To je každému určite jasné.
 9. Sexom k zdravej pokožke. Podľa výskumu uskutočneného v Royal Edinburgh Hospital, sex podporuje obnovu pokožky, pretože ide o tzv. aeróbnu formu cvičenia. To je, čo? Vedci zistili, že pri sexe čerpáme viac kyslíka a zvyšujeme tak prietok krvi a živín do kože, čím sa rýchlejšie vytvárajú nové kožné bunky a pleť vyzerá zdravšie.
 10. Ranným sexom dosiahnete optimistický pohľad na svet počas celého dňa. Budete kreatívnejší, budete mať viac elánu a dokonca lepší humor.
 11. Sex udržuje vaše kosti zdravé. Pravidelný sex zvyšuje hladinu estrogénu u žien po menopauze, čo znamená, že spomaľuje rednutie kostí, ktoré za normálnych okolností spôsobuje osteoporózu.
 12. Zlepšíte si zdravie srdca. Sex zvyšuje tepovú frekvenciu asi na 125 tepov za minútu. To je ekvivalent rýchlej chôdze alebo stúpaniu po schodoch. Sex teda zlepšuje kardiovaskulárne funkcie. Touto športovou aktivitou sa do krvi vyplavujú priaznivé hormóny a rýchlo sa presúvajú krvným obehom do celého tela.

Takto by sme mohli pokracovať ešte dlho, kedže sex má aj ďalšie pozitíva. Necháme však na vás, aby ste ich objavili sami a neskôr sa s nimi prípadne podelili aj s ostatnými.

Takže čo dnes mienite urobiť pre svoje zdravie?