Domácnosť a Záhrada

Vyrobte si šikovný organizér na mieru z akejkoľvek škatule

7486
0
Zdieľaj

Jedno z vašich novoročných predsavzatí bolo konečne si upratať domácnosť a udržať ju v takom stave, aby ste pred návštevou nemuseli horúčkovito zhŕňať kopy oblečenia, časopisov, či obalov od jedla a schovávať ich do skrine? Problém našich domácností je jednoduchý – v skriniach, skrinkách, na poličkách a v nespočetných zásuvkách máme poukrývané veci, ktoré nepoužívame, a to, čo potrebujeme každý deň, sa akosi povaľuje okolo nás na malých nevzhľadných hromádkach. Vedci z Univerzity v Pensylvánii nedávno zistili, že hľadaním vecí strávime denne takmer 45 minút, pretože nevieme, kde čo máme.

Je len málo domovov, kde má každá vec svoje miesto, pritom však ide o základný predpoklad udržania chaosu na uzde. Nepodľahnite nutkavému nakupovaniu drahých organizérov, škatúľ, boxov a neestetických plastových vreciek, ktoré si zavesíte na dvere. Skúste si radšej sami vyrobiť organizéry zo škatúľ, ktoré už máte doma, alebo ich zadarmo dostanete v obchode. Vďaka jednoduchému triku, o ktorý sa dnes s vami podelíme, si vyrobíte funkčný organizér na mieru za päť minút.

Budete potrebovať:

 • škatuľu s vrchnákom (napríklad od bonboniéry)
 • ceruzu
 • pravítko
 • nožnice
 • obojstrannú lepiacu pásku alebo lepidlo
 • voliteľné: baliaci papier alebo papier na scrapbooking

Postup

 1. Najskôr sa rozhodnite, o aký tvar organizéru máte záujem. Na papier si načrtnite skicu dna škatule a rozdeľte ju na dve, tri alebo štyri časti. Podľa tejto skice, pravítka a ceruzy rozdeľte spodnú časť škatule.

 1. Podľa načrtnutých čiar na spodnej časti škatule ju postrihajte.

 1. Vrchnák škatule otočte tak, aby ste na jeho vnútornú stranu mohli naniesť lepidlo alebo obojstrannú lepiacu pásku a postrihané časti škatule na nich prilepte tak, aby sa navzájom dotýkali bočnými stenami. A organizér je hotový!

 

Jednotlivé variácie

 1. Dvojdielny organizér – vznikne priestor hodiaci sa na dlhšie predmety, ako napríklad ceruzky a perá, háčiky a bavlnky, alebo vidličky a nože.

 1. Trojdielny organizér – je ideálny na roztriedenie kancelárskych potrieb, keďže medzi ne patria aj dlhšie predmety, ako pravítka, nožnice, kružidlá, ale i drobnosti ako lepiace papieriky, spinky, gumy a podobne.

 1. Štvordielny organizér – hodí sa napríklad na uloženie drobnej bižutérie – náramky, prstene, brošne i náušnice budú mať razom svoje miesto a nebudú sa do seba navzájom zamotávať.

 

Extra tip: Tento organizér si vyrobíte za päť minút, ale ak máte trochu viac času, môžete na jeho dno, prípadne aj na vonkajšie steny, nalepiť dekoratívne papiere, alebo baliaci papier. Pokiaľ sa stane novým domovom vašej bižutérie, zvážte možnosť vystlať ho jemnou látkou, ako napríklad zamat – ochránite tak svoje šperky pre ošúchaním.