Domácnosť a Záhrada

5 ekologických pomocníkov na čistenie vašej domácnosti

6981
0
Zdieľaj

Chemikálie z čistiacich prostriedkov sa často hrdia antibakteriálnymi vlastnosťami, no už menej hrdo vystavujú na obdiv fakt, že väčšina antibakteriálnych zložiek patrí medzi pesticídy. Pri kontakte s pokožkou spôsobujú podráždenie, ktoré môže viesť aj k vážnejším zdravotným problémom a zároveň sa z odtokov dostávajú do odpadovej vody, teda mnoho z nich napokon končí v pôde a vo vodných tokoch. Našťastie čoraz viac ľudí venuje pozornosť čítaniu etikiet na obaloch výrobkov, na internete hľadá informácie a lúšti záhadné skratky a značky napísané maličkými písmenkami. Po takomto pátraní nastáva prirodzená túžba vyhnúť sa toxickým látkam a zvoliť cestu, ktorá je šetrnejšia k prírode a k ľuďom samotným. Dnes vám preto prinášame päť nekonvenčných návodov na ekologické čistenie vašej domácnosti.

1. Koniec plesní v kúpeľni

Vo vlhkom prostredí sa plesniam skvelo darí, preto si vezmite na pomoc ocot. Nalejte ho do fľaše s rozprašovačom a postriekajte hlavne rohy sprchového kúta ako aj iné ťažko dostupné miesta v kúpeľni. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom tie isté miesta opäť postriekajte a zotrite handrou. Počas pôsobenia octu sa pleseň doslova rozpadne a to aj v prípade, že ide len o voľným okom neviditeľné zárodky.

2. Sprej na čistenie umývadiel, vane a kachličiek

Je použiteľný na rozličné povrchy a vyrobíte si ho za pár sekúnd. Zmiešajte vodu a ocot v pomere jedna k jednej (podľa veľkosti fľaše s rozprašovačom, ktorú máte k dispozícii) a pridajte zopár kvapiek esenciálneho oleja. Príjemne vonia napríklad kombinácia levandule a citrónu. Špinavý povrch nastriekajte, nechajte chvíľu pôsobiť a potom zotrite suchou handričkou.

3. Šumivá bomba na čistenie toalety

Je na nej skvelé najmä to, že ju stačí vhodiť do toaletnej misy a nechať ju vyšumieť. Môže to byť ešte jednoduchšie? Na prípravu približne pätnástich šumivých bômb budete potrebovať:

  • 120 g sódy bikarbóny
  • 30 g kyseliny citrónovej
  • 15 g akéhokoľvek ekologického čistiaceho prostriedku na riad
  • silikónovú formu na kocky ľadu
  • vzduchotesnú nádobu na uskladnenie hotových šumiviek

Najskôr zmiešajte práškovú kyselinu citrónovú so sódu a potom pomaly primiešajte čistiaci prostriedok na riad. Túto zmes premiešajte rukami, vareškou alebo lyžicou a potom ju natlačte do formy na ľadové kocky. Nechajte schnúť minimálne 4 hodiny, ale ideálne celú noc, a potom ich vložte do vzduchotesnej nádoby. Na umytie toaletnej misy postačí jedna šumivá bomba.

4. Dezinfekcia a lesk

Na umývanie a dezinfekciu kohútikov, sprchových hlavíc alebo nerezových umývadiel môžete použiť obyčajný citrón. Párkrát ho postláčajte, aby ste uvoľnili šťavu, potom ho rozrežte na polovicu a použite ho ako špongiu na umývanie. Popri umývaní ho stláčajte, aby šťava pokryla celý povrch. Ak máte problém s vodným kameňom, nechajte ho aspoň 30 minút pôsobiť a potom ho zotrite navlhčenou handrou.

5. Dosky na krájanie

Sú vaše dosky na krájanie mäsa a zeleniny plné fľakov a nepríjemných zápachov? Zatočte s týmto problémom pomocou citróna a soli. Najskôr na dosku nasypte hrubozrnú soľ a potom ju pokvapkajte šťavou z citróna. Nechajte 10 minút pôsobiť a potom použite zvyšok citróna ako špongiu na umývanie a krúživými pohybmi celú drevenú dosku vydrhnite.