Zaujímavosti

Záhadný vtákopysk

13136
0
Zdieľaj

KEĎ vedci prvý raz videli vtákopyska, nevedeli, kam ho zaradiť. Bol tu živý paradox — jeden až dva kilogramy protikladov, ktoré vyvracali niektoré z ich vedeckých názorov. Pozývame vás na stretnutie s týmto jedinečným malým Austrálčanom — okúzľujúcim, plachým a roztomilým tvorom. Najprv sa však vráťme do roku 1799 a pozrime sa, aký rozruch to spôsobilo, keď sa koža prvého vtákopyska dostala do pozornosti britskej vedy.

„Doslova nemohol uveriť [vlastným očiam],“ hovorí jedna encyklopédia o Dr. Shawovi, pomocnom kustódovi prírodovedeckej sekcie Britského múzea. Mal podozrenie, že „niekto pripojil zobák kačice k telu [štvornohého zvieraťa]. Pokúšal sa zobák odstrániť, a stopy po jeho nožniciach môžete na pôvodnej koži vidieť dodnes.“

Dokonca aj keď sa zistilo, že koža je pravá, vedci boli zmätení. Vtákopysk — ktorého anglický názov platypus znamená „plochonohý“ — má rozmnožovacie orgány veľmi podobné vtáčím, ale má aj prsné čiže mliečne žľazy. Pre tento zdanlivý rozpor vznikla otázka: Znáša tento zvláštny tvor vajíčka, alebo nie?

Po rokoch sporov sa zistilo, že vtákopysk skutočne znáša vajcia. Ale zdalo sa, že každý objav len pridal k hádankám. Ako by ste klasifikovali tvora, ktorý 1. kladie vajcia, ale má mliečne žľazy; 2. má srsť, ale má kačací zobák; a 3. má kostru s charakteristickými znakmi studenokrvného plaza, a predsa je teplokrvný?

Časom sa vedci dohodli, že vtákopysk je cicavec z radu vtákozobých. Vtákozobce podobne ako plazy majú len jeden otvor na prechod vajíčok, spermií, výkalov a moču. Jediným ďalším žijúcim vtákozobcom je ježura austrálska. Vedecký názov vtákopyska je Ornithorhynchus anatinus, čo znamená „zviera s vtáčím zobákom podobné kačici“.

Navštívme vtákopyska

Mohli by sme ísť do zoologickej záhrady, ale nič sa nevyrovná pozorovaniu tajnostkárskeho vtákopyska vo voľnej prírode — čo sa podarilo len málo Austrálčanom. Naše hľadanie sa začína vo východnej Austrálii, v Modrých vrchoch západne od Sydney, i keď vtákopyska je možné vidieť i v mnohých ďalších sladkovodných riekach, potokoch a jazerách na východe Austrálie.

Pred východom slnka prichádzame k starému drevenému mostu ponad pokojnú rieku lemovanú eukalyptami. Trpezlivo a ticho sa pozeráme na vodu, či sa pod hladinou neobjaví časť jeho siluety. Čoskoro sme odmenení. Asi 50 metrov hore proti prúdu sa objavila podoba niečoho, čo smeruje k nám. Musíme stáť úplne nehybne.

Vlnky šíriace sa od jeho zobáka potvrdzujú, že je to vtákopysk. Tieto typické vlnky vznikajú tým, že vtákopysk drví potravu, ktorú si počas jej vyhľadávania na dne rieky nahromadil v lícnych vakoch. Hoci sa jeho strava v rôznych ročných obdobiach mení, pozostáva hlavne z červíkov, lariev hmyzu a sladkovodných rakov.

Prekvapuje vás, že vtákopysk je taký malý? Mnohých ľudí to prekvapuje. Predstavujú si, že vtákopysk je veľký asi ako bobor alebo vydra. Ale ako môžete vidieť, je menší dokonca ako priemerná domáca mačka. Samce mávajú dĺžku 45 až 60 centimetrov a vážia 1 až 2,5 kilogramu. Samice sú trochu menšie.

Úžasný zobák

Mäkký, ohybný zobák vtákopyska je veľmi dômyselný. Je pokrytý receptormi citlivými na dotyk a elektrickú aktivitu. Pri prehľadávaní dna rieky vtákopysk jemne pohybuje zobákom zo strany na stranu, pričom zachytí aj slabé elektrické polia, ktoré vznikajú, keď jeho korisť stiahne svaly. Kým je vtákopysk pod vodou, so svetom má kontakt hlavne prostredníctvom zobáka, pretože oči, uši a nos má pevne uzavreté.

Dajte si pozor na ostrohy!

Ak je náš malý priateľ samec, na členkoch zadných nôh je vyzbrojený dvoma ostrohami, ktoré sú spojené kanálikmi s dvoma jedovými žľazami v oblasti stehna. Jeho silné bodnutia oboma ostrohami do tela útočníka sa v určitom smere podobajú tomu, ako jazdec svojimi ostrohami poháňa koňa. Krátko po počiatočnom šoku obeť pocíti silnú bolesť a postihnuté miesto jej opuchne.

Len čo ranné slnko vykuklo ponad pohorie na východe, náš vtákopysk sa ponoril posledný raz. Počas noci zjedol viac jedla, ako je pätina jeho váhy. Keď vyšiel z vody, blany na jeho predných nohách sa stiahli a vystrčili sa silné pazúry. Teraz smeruje k jednej zo svojich mnohých nôr, ktoré sú múdro vyhrabané medzi koreňmi stromov, aby boli chránené pred eróziou a zrútením. Nory, kde znáša vajíčka, sú obyčajne dlhé okolo 8 metrov, ale ostatné nory môžu byť dlhé od 1 do takmer 30 metrov a môžu mať veľa bočných vetiev. Nory poskytujú aj ochranu pred extrémnymi teplotami, vytvárajúc útulný brloh pre samice, aby sa mohli starať o mláďatá.

Čas znášania vajec

Na jar ide samica do miestnosti vystlanej vegetáciou v jednej zo svojich hlbších nôr a znesie jedno až tri (obyčajne dve) vajíčka veľkosti nechta na palci. Vajíčka zohrieva tak, že ich zakryje svojím telom a tučným chvostom. Asi po desiatich dňoch sa mláďatá oslobodia zo škrupiny podobnej pergamenu a živia sa mliekom z matkiných dvoch mliečnych žliaz. Mimochodom, samica vtákopyska sa stará o mláďatá sama; nič nenasvedčuje, že by tieto cicavce žili dlhodobo v pároch.

Približne vo februári, po triapolmesačnom rýchlom raste, sú mláďatá pripravené ísť do vody. Pretože jedna rieka môže uživiť len obmedzený počet zvierat, mláďatá môžu časom vyhľadať menej osídlené rieky, aj keď by kvôli tomu museli prejsť nebezpečnými územiami.

V zajatí žijú vtákopysky vyše 20 rokov, ale vo voľnej prírode väčšina nežije tak dlho. Svoju daň si vyžiada sucho a záplavy, ako aj varany (veľké tropické jašterice), líšky, veľké dravé vtáky a na ďalekom severe Queenslandu aj krokodíly, ktoré sa vtákopyskami živia. Avšak najväčšiu hrozbu predstavuje pre vtákopysky človek, nie úmyselným zabíjaním (vtákopysky sú teraz prísne chránené), ale neúprosným zasahovaním do ich prirodzeného prostredia.

Ak niekedy prídete do Austrálie, môžete sami pozorovať nášho jedinečného malého zmiešanca s kačacím zobákom v jeho prirodzenom prostredí, čo neuvidíte vo voľnej prírode nikde inde na svete.