Zdravie a Krása

Ako zatočiť so suchou pokožkou v zime.

5861
0
Zdieľaj

Je zima a to  pre našu pokožku, vlasy a nechty nie je ľahké. Zimné počasie a chladný vzduch sú pre ne riadnou záťažou. Nízka vlhkosť spôsobuje suchý vzduch, ktorý potom „kradne“ vlhkosť z našej pokožky. Rovnako nepriaznivý je aj fakt, že vonku na nás pôsobí studený vzduch a vnútri ústredné kúrenie. Tie odvádzajú z našich pórov vlhkosť a pokožka sa stáva svrbivá a suchá. Bez okamžitej starostlivosti môže suchá pokožka viesť k praskaniu a krvácaniu. Silný zimný vietor tento problém ešte zhoršuje rovnako ako kúpeľ, či sprchovanie v horúcej vode. Čo teda robiť, aby sme si aj v zime zachovali hydratovanú a zdravo vyzerajúcu pleť? V nasledujúcich riadkoch vám to prezradíme.

1. Umývajte sa vlažnou vodou

Hoci horúca sprcha, či kúpeľ vždy v zime dobre padne, avšak vždy, keď môžete, zvoľte vlažnú vodu. Robte tak predovšetkým, keď si umývate ruky alebo tvár.

2. Stop červenému nosu

Studené počasie spôsobuje, že cirkulácia krvi do nosa je takmer zastavená. Po tom ako sa vrátite dovnútra z vonku, cievy sa rýchlo roztiahnu a to spôsobuje, že sa nos sfarbí načerveno. Aby sme opäť nadobudli prirodzený odtieň, priložte naň teplý obklad. Nemal by však byť príliš horúci.

3. Zvlhčujte vzduch

Ohrevné systémy a radiátory vysušujú vzduch, preto zvážte zvlhčovač vzduchu vo vašej domácnosti, predovšetkým v spálni. Dodáte tak vlhkosť naspäť do vzduchu a zabránite tak, aby vaša pokožka vysychala.

4. Pite

V zime máme tendenciu piť menej vody, pretože pijeme viac nápoje ako kakao, káva, či čaj. Avšak nezabúdajte, že pokožka potrebuje hydratáciu aj zvnútra. Mierne teplá voda s citrónom môže byť veľmi osviežujúca a hydratujúca zároveň.

5. Používajte píling

Často zabúdame na to, že by sme mali aj v zime zbavovať pokožku od odumretých buniek. Ide predovšetkým o naše ruky. Ak je mŕtvych buniek príliš veľa, vlhkosť sa do vnútornej časti pokožky nemôže dostať. Preto si zožeňte pílinovú masku a použite ju na vašu tvár a ruky, rovnako ju jemne votrite do vašich pier. Po použití budete cítiť okamžitý výsledok. Sprchové gély s pílingom sú v zime tiež veľmi prínosné.

6. Hydratujte zvnútra

Konzumácia jedál, ktoré majú vysoký obsah vody, pomáhajú hydratovať pokožku zvnútra. Vyskúšajte vodný melón, jablká, kiwi, pomaranče. Vhodná je tiež zelenina s vysokým obsahom vody ako zeler, rajčiny, uhorky, cukina, či mrkva. Zabezpečte dostatočný prísun vitamínu C a zinku, ktoré podporujú zdravú tvorbu kolagénu. Rovnako ako doplnky výživy- omega 3-mastné kyseliny. Ich prísun môžete tiež zvýšiť konzumáciou mastných rýb.

7. Vyrobte si vlastnú masku na tvár

Domáce hydratačné masky dokážu poskytnúť dostatočnú vlhkosť v zimných mesiacoch. Používajte prírodné prísady ako med, avokádo, jogurt, olivový olej, banány alebo aloe. Rozmixujte ich, vytvorte krém alebo pastu. Masku nechajte pôsobiť 10 až 30 minút a dosiahnete trvácu hydratáciu.

Dúfame, že sme vám našimi radami pomohli v starostlivosti o tak ťažko skúšanú pokožku  v zime.