Životný štýl

V Neapole vedia ako postaviť jasličky

3159
0
Zdieľaj

Práve v tomto období, keď vrcholia prípravy na Vianoce, aj v Neapole sa historické ulice, tzv decumani doslova hemžia turistami a zvedavcami. Celý tento ruch sa však tradične sústreďuje na dobovej ulici San Gregorio Armeno, ktorá sa preslávila svojimi obchodíkmi preplnenými postavičkami a doplnkami pre betlehemy.

Táto ulica je jediná svojho druhu a patrí nenahraditeľne k Neapolským krásam. Od hlavnej katedrály sa k nej dostať veľmi jednoducho, stačí sledovať jednu z dvoch Decumanov –via San Biaggio dei Librai (opačný smer od katedrály) alebo ulica Via dei Tribunali. Určite stojí za to prejsť sa po oboch uliciach, ktoré tvoria historické srdce Neapola. Vo vianočnom období však nadobudnú rozprávkový charakter a prenesú sú vás do úplne inej dimenzie. Nečakajte drevené stánky, vôňu vareného vína, či pečených gaštanov ako na typických vianočných trhoch.

Vyrazí vám dych neuveriteľné množstvo betlehemov, pastierov, zvieratiek, ručne maľovaných postavičiek (ne)potrebných na zobrazenie scény Ježišovho narodenia.

Nechýbajú ani typické gastronomické výrobky z celej Kampánie. Vynikajúca mozzarella, štipľavá paprička, či klobásky. Lebo k Taliansku neodmysliteľne patrí aj dobré jedlo. A aké by to boli Vianoce bez týchto pochúťok na bohatom Vianočnom stole popri ručne zhotovených jasličkách.

V talianskej kultúre je znázornenie narodenia Ježiša v Betleheme jedným z najintenzívnejších symbolov Vianoc. Má hlavné miesto v každej domácnosti, kostole, a veľakrát aj len tak, na ulici. Častokrát konca nahrádza vianočný stromček.

Táto tradícia mala počiatky v 13. storočí, keď sv. František z Assisi prvýkrát slúžil Vianočnú omšu pri „živých“ jasliach s Pannou Máriou, Jozefom, teliatkom a ovečkou, ktorý ohrievali Novonarodeniatko. Odvtedy sa táto tradícia rozšírila po celom svete a tu v Taliansku nadobudla významný charakter.

Ale postaviť také betlehemské jasličky je vážna vec a v Neapole to veľmi dobre vedia. V týchto rozprávkových obchodíkoch sa dá nájsť akákoľvek soška od výmyslu sveta. Sú to hotové ručne vyrobené umelecké diela.
Dá sa tu nájsť všetko, čo potrebujete na vytvorenie Betlehemu: od domčekov z kartónu alebo korku vo všetkých veľkostiach až po elektricky poháňané mechanizmy ako veterné mlyny, či vodopády, fontány, pekárne, pizzérie, atď. Od hlinených sošiek pastierov až po postavičky s ručne vyšívanými šatami a krojmi.

Remeselníci ponúkajú materiál na vytvorenie vlastného betlehemu, alebo už hotové jasle s celým mechanizmom, pohyblivými soškami a svetielkami. Ceny sa pohybujú od 5€ až po tisícky eur za ručne vyrobené reprodukcie sôch pastierov zo 17.stor.

Tieto cenné manufaktúry avšak sprevádzajú aj iné postavy, ktoré patria neodmysliteľne k neapolskej irónii a fantázii. Niekedy sa všk môžu zdať prinajmenšom gýčové až nevhodné. Ide o karikatúry politických protagonistov alebo VIP osobností, politikov, futbalistov, či osobností preslávených v tej danej chvíli. Nechýba medzi nimi Maradona, pápež František, či Berlusconi. Treba brať všetko s humorom a Neapolčania to dobre vedia. Ich veselosť a dobrá nálada sú povestné, ako aj ich štedrosť. Tak sa netreba čudovať, keď pod stromčekom v Betleheme nájdete vedľa pastierov Baracka Obamu, a po boku troch kráľov Moniku Belucci.