Domácnosť a Záhrada

Vintage štýl – zariadenie domu nielen pre romantikov

13617
0
Zdieľaj

„Čo je staré, to je dobré.“ To sa určite aj vám už viackrát potvrdilo. Takéto prívlastky sa pripisujú dizajnérskemu štýlu vintage. Keďže je tento štýl v poslednom čase stále viac a viac obľúbený, tak vám prinášame pár inšpirácií a tipov, ako si svoje kráľovstvo podľa toho zariadiť.

Vintage štýl – čo to vlastne je?

Pôvodným chápaním slova vintage boli staré a dobré ročníky vína či whisky. Neskôr sa to prenieslo aj do dizajnérskeho chápania. Ide totiž o návrat k dizajnu 30. až 70. rokov. Vieme si pod tým predstaviť všetko, čo je ošúchané, staré a opotrebované. No aj napriek tomu je z nábytku či doplnkov cítiť ich dušu a to, že sa na nich odrazil zub času. Niekedy sa však dá vintage chápať aj ako vidiecky či shaby štýl.

Kuchyňa s novým a zároveň starým nádychom

Pre kuchyňu v tomto štýle je charakteristická biela a sivá farba, ale aj rôzne odtiene jemných pastelových odtieňov modrej, ružovej či tyrkysovej farby. Ak sa vám takáto kuchyňa pozdáva, tak by mala byť hlavne drevená, prípadne v kombinácii so sklom. Nezabudnite však aj na pekné „zastaralé“ úchytky. Do kuchyne či jedálne v tomto štýle sa dokonale hodí aj skrinka, resp. kredenc. Je to presne ten kus nábytku, na ktorý si určite spomínate z domov vašich starých mám. Ak takýto klenot vlastníte alebo je niekde na povale vašich starých rodičov, tak ho určite v navrhovaní vašej kuchyne použite. Stačí ho ošmirgľovať, natrieť a ošetriť. Ak máte staré maľované porcelánové taniere, šálky či čajníky s kvietkami, bodkami a podobným vzorom, tak sa určite nehanbite vytiahnuť ich. Pre takúto kuchyňu sa hodí hlavne starý holandský vidiecky kus nábytku vo forme stola a stoličiek. Tie si vete taktiež jednoducho upraviť podľa vlastných predstáv farbami či patinou.

Romantická spálňa či vidiecka obývačka

Tak ako v kuchyni, tak aj vo vašej obývačke či spálni môžete ladiť nábytok do svetlých pastelových farieb s vyšúchaným tónom. Ak sa vám však páči klasická štruktúra dreva, tak stačí nábytok iba ošetriť. Doladiť tak môžete rôzne doplnky práve v už spomínaných farbách. Vo vintage obývačke sa nádherne vyníma biela alebo sivastá pohovka. K tomu môžete doladiť rôzne prikrývky a vankúše s kvietkovaným, bodkovaným či vidieckym vzorom. Nebojte sa k bielej pohovke doladiť aj biely stôl, biť sa to určite nebude. Typickým doplnkom v tomto štýle sú aj rôzne prútené košíky, sviečky, lampáše, vázy s kvetmi, sviečky či rôzne lampy. Obľúbené je aj všetko, čo je z čipky, vrecoviny či z jej imitácie – juty. Do spálne sa zase hodí francúzska kovová, ale aj honosná vysoká posteľ s čalúneným čelom. Vyhrať sa tu môžete s obliečkami na vankúše či prikrývkami. K posteli sa dajú doladiť rôzne vysoké, drevené nočné stolíky. V samotnej spálni však nesmie chýbať komoda či skriňa v typickom vintage štýle. Nádherným doplnkom, resp. ďalším kusom nábytku je toaletný stolík, ktorý uchváti nejednu romantickú dušu. K tomu sa dajú doladiť nádherné taburetky a romantické kreslá. Steny v spálni, ale aj v obývačke, viete vyplniť zrkadlom či fotkami v starých rámoch. Do takéhoto interiéru sa dokonale hodia typické štrikované záclony, ale aj modernejšie závesy v pastelových farbách. Tie by však mali byť dlhé až po zem. Pozor, to sa však hodí hlavne do väčších miestností.

 

Kúpeľňa, akú mala možno aj Mária Antoinetta

Čo sa týka vintage kúpeľne, tak tam si dajte záležať pri výbere dlaždíc a doplnkov. Dlaždice by mali byť čierne alebo biele – nič prekombinované. Dominantnou by mala byť samostatne stojaca vaňa. Ak sa rozhodnete pre zrkadlo, čo pochopiteľne do kúpeľne patrí, tak vyberajte skôr zložitejšie tvary. Ak chcete navodiť rustikálny vzhľad kúpeľne, tak si na okná dajte vyrobiť biele drevené okenice. Čo sa týka doplnkov, tak sem sa hodia hlavne rôzne sklenené nádoby či fľaštičky. Tie zoženiete za málo peňazí takmer v každom obchode. Potom tam už iba stačí šampóny či telové mlieka preliať a užiť si dokonalý relaxačný kúpeľ.