Dobrá rada

4 fakty, ktoré treba vedieť o roštoch do postele

1917
0
Zdieľaj

Súčasťou spánku nie je len rám postele a matrac, ale aj rošt. Hoci ho počas dňa nevidíme, nie je o nič menej dôležitý, ako iné súčasti. Rošt nekupujeme každý rok a preto s ním ľudia nemajú veľké skúsenosti. Dôležité je ale vedieť, že aj rošty majú vplyv na náš spánok.

Zdravotný význam

Úlohou roštu nie je len držať matrac na posteli, ale aj poskytovať telu v rôznych častiach potrebné zmäkčenie alebo naopak spevnenie. Všetky potreby závisia od toho, aké je naše telo a zdravie, resp. či trpíme nejakými problémami. Keďže spánok je pre náš organizmus veľmi dôležitý a naberáme počas neho potrebnú energiu na ďalšie fungovanie, nemali by sme ho v žiadnom prípade podceňovať. Každý by si mal večer ľahnúť do postele s pocitom, že sa ráno zobudí spokojný, oddýchnutý a dobre naladený. Ak sa tak pravidelne nestane, niekde je problém a treba ho vyriešiť. Vo všeobecnosti nie sú dobré príliš mäkké a ani tvrdé matrace, či rošty, pretože buď sa do nich telo zaborí viac ako je dobré alebo dochádza k príliš veľkému tlaku na chrbticu a kĺby. Z dlhodobého hľadiska vie zlý rošt a matrac spôsobiť veľké zdravotné problémy, ktoré sa dajú už len veľmi ťažko odstrániť.

Na zdravie má vplyv aj hygiena, ktorú časť ľudí totálne zanedbáva. Nielen matrac, ale aj rošty na posteľ potrebujú istú dávku starostlivosti, inak nedokážu plniť základné funkcie. Základom je dodržiavanie pravidiel a to jeho umiestnenie v suchom prostredí, prúdenie vzduchu pod posteľou a pravidelné umytie roštu pomocou vlhkej handričky. Pri polohovacích roštoch je dobré premazať každý rok jeho pohyblivé časti tak, aby vydržal fungovať dlhé roky.

Ako vybrať správny rošt?

Vybrať správny rošt nie je vôbec jednoduché, no pomôžu rady alebo pomoc odborníka. Na pružné rošty sú vhodné matrace, ktoré podporujú jeho pozitívne vlastnosti a dokážu sa prispôsobiť. V prípade pevných latkových roštov alebo nepolohovateľných je dobré skombinovať ich s pružinovými matracmi. Ak máte doma penový alebo latexový matrac, pod ne je dobré použiť pružný lamelový rošt alebo segmentový. V dnešnej dobre si dokážeme pohodlie počas spánku zlepšiť aj možnosťou polohovania, čo je v niektorých prípadoch nielen pohodlné, ale aj praktické. Na trhu dokonca nájdeme aj rošty s motorom, čo je už vyšší level v rámci pohodlia. Takéto ľahké a komfortné ovládanie ocenia napríklad ľudia so zdravotnými problémami alebo seniori, pre ktorých je vstávanie z postele veľkým problémom.