Životný štýl

Skorocel – liek už podľa názvu

2092
0
Zdieľaj

Mestá sú plné budov, ciest a aut. Keď sa prechádzame po uliciach mesta dýchame smog, a vírime nohami vrstvu prachu.  Preto mnoho ľudí raz za čas vybehne na prechádzku do prírody. Tam kde zvuky nevydávajú výtvory človeka, ale vietor v korunách stromov a štebotajúce vtáky. V tomto prostredí sa cíti každý hneď uvoľnený a ľahký. Príroda pôsobí na človeka priam čarovne.

Keď odbočíte z chodníka na nejakú lúku, na prvý pohľad uvidíte trávou zarastenú plochu, možno aj nejaké lúčne kvety. Ak sa zahľadíte bližšie uvidíte pred sebou celú prírodnú lekáreň. Vo veľkom množstve nájdete aj často ignorovanú bylinku, ktorou je skorocel.

Popis a výskyt

Skorocel je na Slovensku veľmi bežný. Rastie na lúkach ale aj pri cestách, chodníkoch, parkoch či záhradách pri dome.  Jedná sa o odolnú rastlinu z čeľade skorocelovitých. Celkovo je na svete viac ako sto rôznych druhov a u nás ich je možné objaviť viac ako desať. Najčastejšie u nás rastie skorocel veľký (Plantago major) a skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata).

Všetky rastliny z rodu skorocelovitých majú minimálne desať listov, ktorých tvar je elipsovitý. Skorocel má okrem listov aj viaceré kvetné klasy, ktoré dorastajú až do výšky 30 cm.

Liečivé vlastnosti

Už podľa názvu je jasné, že skorocel má liečivé vlastnosti. V ľudovom liečiteľstve bol skorocel považovaný za veľmi hodnotnú liečivú rastlinu. V listoch skorocelu sa nachádza mnoho cenných látok ako napríklad vitamíny C a K, karotén či kyselinu citrónovú.

Skorocel má antibakteriálny a protizápalový účinok a je vynikajúci  pri kožných problémoch. Má schopnosť rýchlo zaceliť malé rany (odtiaľ ten názov), škrabance a dokonca zastaviť krvácanie. Vďaka svojej protizápalovej schopnosti ho ľudia používali aj pri bolestiach zubu.

Ak vás alebo vaše dieťa v prírode uštipne nejaký hmyz, poobzerajte sa rýchlo okolo seba či tam nenájdete skorocel. Po priložený na miesto uštipnutia zmierni reakciu pokožky a je jedno či sa jedná o bodnutie od komára, včely alebo osy.

Už naši predkovia pridávali mladé lístky skorocelu do šalátov alebo omelety. Takisto používali listy na rany pre zastavenie krvácania a zníženie následného zápalu. Obklad zo skorocelu sa robí z listov, ktoré sa trochu podrvia aby pustili svoju liečivú šťavu a vymieňa sa každé dve až tri hodiny.

Zber

Najčastejšie sa zbierajú listy skorocelu, ktoré obsahujú najviac prospešných látok. Nielen pre skorocel, ale aj pre iné liečivé rastliny platí, že sa nemajú zbierať pri cestách a v meste. Ideálne je miesto o ktorom viete, že tam nájdete skorocel v najlepšej kvalite. Zber sa robí na jar, kedy má skorocel najväčšie liečivé vlastnosti. Keď začína kvitnúť, znižuje sa v listoch obsah liečivých látok.

Pred zberom sa uistite, že skorocel bez problémov spoznáte, aby ste náhodou nezbierali iné rastliny, ktoré mu budú len podobné.

Použitie a uskladnenie skorocelu

Nazbierané listy je možné okamžite použiť, či už na obklady, čaj alebo do šalátov. Ak si chcete uchovať skorocel na celý rok môžete ho sušiť, zamraziť alebo si urobiť sirup. Keď sušíte skorocel, treba dbať na to aby sa sušil na tienistom dobre vetranom mieste. V prípade, že bude na priamom slnku tak ho doslova spálite a na listoch skorocelu sa objavia tmavohnedé spálené časti. Takéto listy sa nehodia na uskladnenie.

Sirup si pripravíte z listov a cukru. Do sklenenej nádoby vrstvite striedavo cukor a listy skorocelu a priebežne to utláčajte. Túto masu necháme pár mesiacov odstáť na tmavom mieste a následne scedíme (bude treba doslova vyžmýkať). Na pár minút dáme povariť a taký vriaci dáme do pohárov a uzavrieme. Opäť skladujeme na tmavom mieste. Túto domácu medicínu môžete užívať viackrát denne po lyžičkách pri chorobách počas celého roka.