Domácnosť a Záhrada

4 jednoduché spôsoby, ako zútulniť interiér na jeseň

1167
0
Zdieľaj

Jeseň je už v plnom prúde. Chladné počasie a skoré stmievanie spôsobujú, že doma trávime oveľa viac času. Ak neviete, čo s dlhými večermi alebo si chcete zlepšiť náladu, pozrite sa na naše 4 tipy, ako si jednoducho zútulniť interiér.

Ako zútulniť interiér

Aj maličkými drobnosťami môžete premeniť atmosféru vo vašom dome alebo byte na jesennú. Jesenné farby a vône vám spravia náladu, aj keď bude vonku škaredo a sychravo. Takto z vašej domácnosti jednoducho vytvoríte útulné hniezdočko:

1. Vyberte sviečky alebo zapáľte oheň v kozube

Ako prvý krok zapáľte sviečky alebo rozložte oheň v kozube, ak túto možnosť máte. Plápolajúci oheň pôsobí upokojujúco a zútulní aj ten najchladnejší interiér. Príjemnú atmosféru navodíte aj tak, že použijtete sviečky s typickými jesennými vôňami. V obchodoch je ich na výber hromada, stačí si vybrať podľa toho, akú intenzitu vône a dĺžku horenia chcete.

Zdroj: bigstockphoto.com

Ak máte doma krb, nemusíte sa ani príliš snažiť a interiér bude pôsobiť útulne. Stráviť chladné jesenné večery pri horiacom ohni so šálkou horúceho čaju v ruke, je snom nejedného z nás. Ak si nemôžete dovoliť tradičný krb, poobzerajte sa po modernej alternatíve. Elektrické krby sú čoraz populárnejšie.

Skoro dokonale imitujú horiaci plameň a aj príjemne hrejú. Skvelý a dostupný spôsob ako zútulniť domácnosť aj bez otvoreného ohňa.

2. Kúpte alebo vyrobte jesenné dekorácie

Ďalšou vecou, ktorou zaručene zútulnite váš interiér, sú jesenné dekorácie. Tie si môžete pohodlne kúpiť, no ak máte aspoň trochu času, skúste si nejaké vyrobiť. Zabavíte sa pri tom a budú pre vás oveľa cennejšie. A pri zháňaní materiálu ešte aj vybehnete do prírody.

Už tradičným doplnkom sú rôzne malé i veľké okrasné tekvice. Spolu s chryzantémami, ktoré  rozhodne nepatria len na cintorín, navodia dokonalú jesennú atmosféru. Svojpomocne si môžete vyrobiť aj veniec z borovicových šišiek či rôzne ikebany zo sušených kvetov, lístia alebo halúzok a dozdobiť ich šípkami či gaštanmi.

Zdroj: unsplash.com

3. Vymeňte obliečky na vankúšoch a vyberte deky

Aj zmena farieb môže prispieť k útulnej atmosfére. Vymeňte obliečky na vankúšoch na pohovke za nejaké v jesenných tónoch. Poobzerajte sa po teplej hnedej, oranžovej, žltej či červenej. Aj takáto drobná zmena môže mať veľký efekt.

Spolu so zmenou vankúšov vytiahnite z úkrytu aj deky a rôzne prikrývky. Nielenže sú počas chladných večerov nezameniteľným pomocníkom, ale ak ich navrstvíte na gauč či na kreslo, dodajú interiéru pocit tepla a domáckosti.

4. Rozvešajte svetielka

Hoci na Vianoce si ešte pár týždňov počkáme, vianočné svetielka si môžete doma rozvešať už teraz. Ich mäkké jemné svetlo vás príjemne naladí, upokojí a dodá všetkým jesenným dekoráciám ešte väčší šmrnc.

Zdroj: unsplash.com

Rozvešajte si svetielka okolo niekoľkých zavesených obrázkov, na strop alebo za záclonu a uvidíte, že váš interiér bude hneď pôsobiť útulnejšie.