Zaujímavosti

Prečo sa z človeka spoločenského stáva egoistický jedinec

656
0
Zdieľaj

Odpoveď na túto otázku sa neskrýva iba v samotnej povahe toho ktorého človeka. Ani v jeho výchove. Aj keď samozrejme, určitý vplyv na jeho správanie má aj prostredie, v ktorom vyrastá a tiež, akým spôsobom k nemu pristupujú rodičia a blízki príbuzní.

Pravý dôvod, prečo sa niekto stáva viac egoistickým ako iný človek, sa však schováva úplne inde. Naučila ho to spoločnosť. Alebo lepšie povedané, prinútila ho k tomu. A pritom nezáleží, či sa jedná o muža alebo ženu. V dnešnej dobe sú ľudia stále viac zvyknutí spoliehať sa iba na seba. Zabezpečiť si všetko sami a postarať sa sami o seba. Pretože nikto iný to pre nich neurobí. Nikto iný im ten dokument na úrade nevybaví. Nikto iný nezatlčie do steny klinec na zrkadlo. Nikto iný mu nezašije ponožku. Pretože každý jeden má svoje vlastné problémy a trápenia.

Každý žije vlastný život a pravda je taká, že ho iný človek v ani nezaujíma. Času je zdá sa stále menej a práce stále viac. Bežný jedinec dnes už funguje tak, že väčšinu svojho času trávi v práci. Tam je nútený sám riešiť problémy, sám vybaviť telefonáty a maily, sám ísť na služobnú cestu a dohodnúť obchod. Potom sa večer sám vracia v automobile so štyrmi voľnými miestami. Sám nakupuje. Samozrejme, len pre seba. Sám si uvarí niečo rýchle, prípadne sa zastaví niekde na občerstvenie. Sám si ľahá do postele a sám vstáva. A to nehovoríme len o jednotlivcoch, ktorí žijú single. Čoraz viac sa táto skutočnosť týka aj jedincov, ktorí žijú v partnerskom zväzku.

Toto všetko však smeruje len k jednému. Človek sa stáva sám pánom svojho času. Čím je starší, tým si vie lepšie tento algoritmus života nastaviť, aby mu čo najlepšie vyhovoval. Tým pádom síce funguje úplne samostatne, ale stáva sa menej flexibilným a otvoreným pre vzťah. Už zrazu nie je také jednoduché nájsť kompromis. Jeden chce vstávať o určitej hodine, ale druhému to nevyhovuje. Jeden chce ísť do kina, ale druhý má náladu sedieť doma na gauči. Jeden chce ísť do spoločnosti, zatiaľ čo druhý chce doma relaxovať. Ľudia, ktorí nie sú s nami zladení nám odrazu začínajú vadiť. Ak nepôjde so mnou behať o siedmej, pôjdem jednoducho sám.

Egoizmus ako taký je považovaný za negatívnu vlastnosť. Jeho typickými znakmi sú napríklad neakceptovanie názorov iných, nezáujem o iných, uprednostňovanie materiálnych vecí pred duchovnými, nepúšťanie iných k slovu, neakceptovanie kompromisov a podobne. Sebeckosť má však aj významný pozitívny vplyv na život jedinca. Práve ten mu totiž umožňuje prežiť. Tým, že na seba myslíme vlastne zabezpečuje takzvaný pud sebazáchovy. A ten nám mnohokrát zachraňuje život. To on nám káže uskočiť pred idúcim autom, zavrieť oči pred lietajúcimi trieskami z dreva, či dať sa na útek pred silnejším útočníkom. Príroda človeka stvorila ako samostatného jednotlivca, ktorý musí chrániť predovšetkým samého seba.