Domácnosť a Záhrada

Minimalizmus pre každú domácnosť – 7 tipov ako začať

11961
0
Zdieľaj

Ľudia sa v niečom podobajú na pracovité včely a mravce – dáte im voľný priestor a oni ho postupne zastavajú. No na rozdiel od užitočných plástov alebo rastúcich mravenísk, my svoje príbytky zahlcujeme nábytkom, dekoráciami, ďalšími skriňami, ktoré naplníme oblečením, hračkami, papiermi, knihami, ale aj polámanými dáždnikmi, deravými topánkami a najmä vecami, ktoré sa raz určite zídu alebo opravia. Zamysleli ste sa však nad tým, koľko zo svojich vecí naozaj aktívne využívate? Majetok je pre ľudí veľmi citlivá téma. Koncept minimalizmu je stále spájaný s predsudkom, že jeho základom je vyhodenie všetkého, čo máme a živorenie s tromi kusmi oblečenia v byte bez nábytku.

Nič, čo vám robí radosť, nie je vo vašom živote zbytočné. No ak pravidelne premýšľate nad tým, kam ste čo odložili, ak po príchode z práce nemáte kam zavesiť blúzku či košeľu, lebo skriňa je plná oblečenia, ktoré vám nesedí, alebo ak je upratovanie hračiek vašich detí zhmotnenou nočnou morou trvajúcou tri hodiny, je čas s tým niečo urobiť. Neprepínajte svoje sily a začnite v malých krokoch. Stačí, aby ste si vybrali jeden z nasledujúcich tipov a venovali mu týždeň svojho života. Veľa šťastia!

7 príkladov ako na to

  1. Začnite odpadom. Súčasťou cesty za minimalizmom je aj vzdanie sa vecí, ktoré sú v perfektnom stave, ale neslúžia práve vám a práve v tejto fáze života (napríklad funkčná detská postieľka v prípade, že vaše deti vyrástli a ďalšie neplánujete). Na začiatku sa však vyberte ľahšou cestou a zbavte sa v prvom rade odpadu. Recyklujte roztrhané ponožky, zlomené káble, nefunkčnú elektroniku či kozmetické prípravky po záruke.
  2. Zbavte sa duplikátov. Máte doma tri kalkulačky (s vybitými baterkami), dve rovnaké knihy alebo desať obalov na mobil? Vyberte si tie, ktoré vám robia najväčšiu radosť a ostatné darujte niekomu, komu to chýba.
  3. Zapíšte všetko, čo si kúpite. Keď venujeme viac pozornosti tomu, čo prichádza do našej domácnosti, automaticky začíname viac premýšľať nad tým, či to potrebujeme, koľko peňazí a miesta nás to stojí. Nevynechávajte ani potraviny.
  4. Dôležité spomienky digitalizujte. Prvá kresba vášho dieťatka, ktorú prinieslo zo škôlky, sa jednoducho nedá vyhodiť. Ale dve plné škatule kresieb hlavonožcov sú pravdepodobne priveľa. Vyberte si zopár najobľúbenejších kúskov a ostatné oskenujte a uložte ideálne v online úschovniach, aby ste nezaberali miesto vo svojom počítači. Podobne spracujte aj dôležité dokumenty, výpisy z účtov a podobne.
  5. Odstráňte, ale nevyhadzujte. Občas sa stane, že v nadšení vyhodíme, predáme a rozdáme polovicu svojich vecí, ale neskôr to ľutujeme. Skvelý trik je umiestniť všetko, čo chcete dať preč zo svojej domácnosti do škatule napríklad na dno skrine, do garáže a podobne. Ak si tridsať dní na nič z toho nespomeniete, pokojne to posuňte ďalej.
  6. Prázdna zásuvka. Tento trik sa pohrá s vašou mysľou, ale ak v ňom vytrváte, výsledkom budete nadšení – vypracte jednu zásuvku a nechajte ju prázdnu. Nepôjde však o miesto, kde môžete vložiť nové veci, alebo zhrnúť neporiadok tesne predtým, ako má prísť návšteva. Jednoducho si dovoľte mať doma kúsok prázdneho priestoru.
  7. Zabudnite na emócie. Nostalgia spojená so spomienkovými predmetmi, ako aj pocit viny, keď chceme vyhodiť darované gýče sú vernými nepriateľmi každého minimalistu-začiatočníka. Ak sa pri nich pristihnete, iba si pripomeňte, že ide o predmety, ktoré nemajú dušu ani city, preto im nijako neublížite.