Dobrá rada

5 rád, ako sa zbaviť prokrastinácie

690
0
Zdieľaj
5 rád, ako sa zbaviť prokrastinácie
5 rád, ako sa zbaviť prokrastinácie

Odkladanie povinností na neskôr je zlozvyk, s ktorým do istej mier bojuje každý človek. Dobrou správou však je, že sa s tým dá vedome pracovať a nakoniec prokrastináciu úplne dostať zo svojho života.

Stačí dodržiavať základné rady. Pozor však, ich zapracovanie do tvojej každodennej reality tiež nesmieš odkladať!

  1. Vytvor si zoznam úloh a ich časový harmonogram

Pokiaľ vieš, že máš niekoľko povinností a ich odložením len zväčšuješ kopu toho, čo treba vybaviť, sprav si zoznam. Pracovný deň budeš mať produktívnejší vtedy, keď budeš presne vedieť, koľko úloh musíš splniť. Harmonogram ti pomôže rozplánovať si pracovný deň.

Každú splnenú úlohu si na papieriku preškrtni, alebo označ zelenou fajočkou, bude ťa to motivovať.

  1. Zbav sa vecí, ktoré ťa rušia

Chvíľku pracuješ, no potom chytíš do ruky telefón a ani sa nenazdáš a prešli desiatky minút. Toto býva naozaj častý problém. Veci ktoré ťa vyrušujú a podporujú tvoju prokrastiáciu si odlož na druhú stranu miestnosti. Bude ťa to menej lákať.

  1. Vytvor si príjemné prostredie

Pracovať, cvičiť, učiť sa – to bývajú najčastejšie činnosti ktoré odkladáme. Dôležité je vytvoriť si také prostredie, ktoré bude lahodiť oku a v činnosti ťa podporí. Takže si uprac pracovný stôl, alebo si obleč na cvičenie to nové tričko. Pointa je, aby si sa cítil dobre, pôjde to ľahšie.

  1. Dopraj si odmenu

Skús sa motivovať a po splnení úlohy, či dlho odkladanej činnosti sa proste odmeň. Na konci dňa nakoniec zistíš, koľko si toho urobil s vidinou odmeny. Pokojne si kúp niečo pekné, keď dokončíš dlho odkladaný projekt. Alebo sa dohodni sám so sebou, že si po odpísaní na všetky emaily dopraješ šálku chutnej kávy. Odmena môže byť aj prestávka a oddych. Stanov si však presnú dĺžku oddychu a dodrž to.

  1. Začni postupne

Určite nečakaj, že sa ti bude dariť hneď. Neúspech ťa môže odradiť. Začni radšej postupne a úlohe, ktorú odkladáš, sa venuj najprv pár minút. Ďalší deň zase dlhšie a takto postupuj malými krôčikmi až k veľkému cieľu.